Drugi rok Wolnej Szkoły – oficjalna rekrutacja na semestr 2022/2023
Paprocie bagienne

Drugi rok Wolnej Szkoły – oficjalna rekrutacja na semestr 2022/2023

Przygotowujemy się do kolejnego roku funkcjonowania Wolnej Szkoły przy Stowarzyszeniu „Kasztelania Ostrowska” i Fundacji Inspekt. Poniższy formularz zgłoszeniowy umożliwia rejestrację do Wolnej Szkoły.

TUTAJ WYPEŁNISZ FORMULARZ REKRUTACYJNY DO WOLNEJ SZKOŁY  <<<

Niniejszy formularz jest pierwszym etapem rekrutacji – oficjalne dołączenie do Wolnej Szkoły następuje dopiero po skontaktowaniu się z opiekunami i podpisaniu deklaracji uczestnika.

Harmonogram działania

– do 8 września rekrutacja do Wolnej Szkoły

– 13 września o 16:00 inauguracja zajęć w CER Lednogóra

Garść informacji o Wolnej Szkole, o naszej organizacji, o formule i odbiorcach

1. Skąd pomysł i na czym to polega?

Nasze kilkuletnie doświadczenie edukacyjne i rozmowy z rodzicami oraz uczestnikami Akademii Młodych Przyrodników skłoniły nas w 2021 do uruchomienia Wolnej Szkoły. Za nami pierwszy rok. Taka szkoła staje się formą edukacji opartej na małych grupach (do 8 osób), kształceniu alternatywnym, doświadczaniu (eksperymenty, zajęcia w terenie, wyjazdy), realizacji programu nauczania w blokach zajęciowych.

2. Dla których grup wiekowych jest Wolna Szkoła?

Wolną Szkołę kierujemy do grup wiekowych od 7 lat do 19 (w tym przygotowanie do matur rozszerzonych i uczelni wyższych, także projektowych):
– juniorzy (1-3 klasa)
– podstawówka (4-6 klasa)
– podstawówka starsza (7-8 klasa)
– maturalne (liceum / technikum)
To, które grupy wiekowe ostatecznie zostaną uruchomione zależy wprost od liczby chętnych. Dlatego tak ważne jest, aby do 8 września zakończyć zbieranie formularzy rekrutacyjnych

3. Gdzie planujemy zajęcia?

Zajęcia będą odbywać się w Lednogórze i Pobiedziskach (między Poznaniem i Gnieznem ) w naszych siedzibach. Prowadzimy Centrum Edukacji Regionalnej w obu miejscowościach. Obejmują przestrzenie, którymi zarządzają nasze organizacje pozarządowe. Do obu miejsc jest bardzo wygodny dojazd pociągiem z Poznania, Inowrocławia, Gniezna czy Mogilna. Większość zajęć wymagających zaplecza laboratoryjnego zamierzamy realizować w Lednogórze (zabytkowy budynek dworca kolejowego), podczas gdy w Pobiedziskach mogą odbywać się zajęcia humanistyczne i pracownie twórcze. Taka formuła bardzo nam odpowiada, bo umożliwia niezależność, a przy tym pozwala utrzymać nieformalny charakter tych miejsc. Cenimy to sobie bardzo. Warto podkreślić, że część zajęć będzie realizowana wyjazdowo (zajęcia w lesie, na łące, w instytucjach badawczych, w pracowniach rzemieślników i artystów). Za każdym razem ustalamy terminy takich zajęć z rodzicami.

4. Czy szkoła proponuje rozszerzenia profilowe?

Tak. Planujemy dodatkowo profil tematyczny, obejmujący rozszerzenie przedmiotów dla kierunku biologiczno-chemicznego oraz kierunku projektowego (design). To także wnioski z pierwszego roku działania. Grupą uczniów szczególnie zainteresowana taką formą nauki mogą być osoby przed maturą. Przygotowanie do matury / studiów można efektywnie realizować właśnie w takiej formule.

5. Ile kosztuje miesięcznie udział w Wolnej Szkole?

Szkoła jest odpłatna, co wynika z jej niezależnego funkcjonowania od finansowania z środków publicznych i publicznej oświaty. Ze względu na możliwość korzystania z istniejącej już przestrzeni stowarzyszenia i fundacji, koszty działania szkoły nie muszą uwzględniać kosztów najmu lokalu. W zależności od liczby wybranych przedmiotów (fakultetów) szacowane miesięczne koszty od osoby wyniosą między 280 a 950 zł (należy policzyć od osoby 27 zł za jedną godzinę zegarową zajęć pomnożoną o planowaną liczbę godzin przy założeniu, że miesiąc ma 4 tygodnie – to kwota maksymalna, która następnie pomniejszana o zniżki). Wpisowe wynosi 100 zł od osoby na semestr. Planujemy zniżki dla rodzeństwa (10%), dla uczniów kontynuujących naukę w Wolnej Szkole oraz proporcjonalnie niższy koszt jednego fakultetu w przypadku wyboru wielu przedmiotów. Po wypełnieniu formularza rekrutacyjnego każdy otrzyma w e-mailu indywidualne wyliczenie. OFICJALNE DOŁĄCZENIE do Wolnej Szkoły odbędzie się po otrzymaniu kalkulacji, po której dopiero podpisywana jest deklaracja uczestnika.

6. Jak to działa, że wybiera się przedmioty w Wolnej Szkole?

Dla jednych może być ona formą przygotowania się do rocznych egzaminów z wybranych przedmiotów lub też ich atrakcyjnym rozszerzeniem. Dla dla innych będzie to wizja skróconego tygodnia zajęć edukacyjnych, realizowanych w formie bloków przedmiotowych (dziennie maksymalnie 2-3 bloki zajęciowe).

7. Jakie są plusy Wolnej Szkoły?

Jest ich kilka. Niewielkie grupy, godziny nauki dostosowane do potrzeb uczniów (zaczynamy później, kończymy wcześniej), brak zadań domowych, brak ocen (jest za to ewaluacja i indywidualna informacja zwrotna), egzaminy ustalane w szkole macierzystej zgodnie z potrzebami ucznia i rodzica, nauka w semestralnym systemie projektowym, dużo doświadczeń i nauki w przestrzeni przyrodniczej (las, łąka, wyprawy całodniowe), ustalanie przerw zgodnie z potrzebami uczniów, czas i przestrzeń na budowanie relacji z uczniami i prowadzącymi. Warto poczytać o możliwości nauki w trybie edukacji domowej lub porozmawiać z osobami, których dzieci uczą się w taki sposób. Obecnie wiele osób decyduje się na alternatywne lub nieformalne sposoby edukowania swoich dzieci, na zdobywanie wiedzy i umiejętności opartych na doświadczaniu i eksperymentowaniu. Nasze doświadczenia potwierdzają, że to formuła odpowiednia dla wielu młodych osób.

8. Jak można zarejestrować się do Wolnej Szkoły?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy do 8 września. Później dołączenie będzie możliwe, jeśli będą miejsca w grupach. LINK jest tutaj oraz na górze strony <<<

Zespół Fundacji Inspekt ze wsparciem Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska”

tel. kontaktowy 519 731 311 lub 344
kontakt@inspekt.org.pl lub kasztelaniaostrowska@gmail.com
www.kasztelaniaostrowska.com.pl

Fundacja Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”
KRS 0000669393 NIP 7842504012
62-261 Lednogóra, Lednogóra 18j
519 731 311 – tel. mob.
519 731 322 – tel. biuro w Lednogórze
www.facebook.com/fundacja.inspekt

Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”
KRS 0000538400 NIP 7792427509
adres korespondencyjny – Lednogóra 15 (62-261 Lednogóra)
Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze, 62-261 Lednogóra, Lednogóra 15
Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach, 62-010 Pobiedziska, ul. K. Odnowiciela 12
519 731 322 – tel. biuro w Lednogórze
519 731 344 – tel. mob.
www.facebook.com/kasztelaniaostrowska
www.facebook.com/cer.kasztelaniaostrowska.lednogora

Dodaj komentarz