Miski inspirowane dawnymi wzorami w czterech miejscowościach regionu – Pracownia Ceramiki

Miski inspirowane dawnymi wzorami w czterech miejscowościach regionu – Pracownia Ceramiki

Nasza pracownia wyruszyła na jesienne spotkania w różnych miejscach Kasztelanii Ostrowskiej. Dzięki temu chcemy pokazać, czym zajmujemy się i dotrzeć do osób dla których ceramika i praca z gliną mogą być nową drogą realizowania wspólnych pasji. Spotkaliśmy kilkadziesiąt nowych osób – to był dobry i twórczy czas!

Za nami spotkania w Pobiedziskach w Promienku u Alicji i Marcina, w Centrum edukacji Regionalnej, w Lednogórze zabytkowym dworcu oraz w Biskupicach w miłych, gościnnych przestrzeniach Przedszkola „Krasnal”. We wszystkich tych miejscach spotkaliśmy niesamowitych ludzi otwartych na świat. To był czas, gdy niektórzy powracali do wcześniejszych doświadczeń z gliną, a dla innych było to pierwsze zetknięcie z tym materiałem i ideą pracy projektowej.

Pracownia Ceramiki – spotkanie w CER Pobiedziska

Powstały prace pełne ekspresji, prace skrupulatnie zdobione oraz naczynia nawiązującego do tego, co nas czeka w kolejnych tygodniach. Mieliśmy okazję opowiedzieć o tym, co jest nasze pracowni bardzo ważne – o poszukiwaniu powiązań z miejscem, w którym jesteśmy. Wzornictwo naszego regionu może inspirować. Opowiadali o tym Zofia Maciaczyk i Maciej Jędrzejczak. Przez projekty chcemy budować pomost między tym, co było bardzo dawno temu, a tym co bliskie jest współczesnym. Mieszają się ze sobą wiedza o o regionie, odkrywanie osobistego odbioru otoczenia oraz szukanie nowych, autorskich kierunków projektowych w prastarym wzornictwie.

Pracownia Ceramiki – pod niebem w Promienku
Pracownia Ceramiki – spotkanie w Biskupicach

Przed nami teraz druga część spotkań – pięcioetapowa praca w naszej pracowni, podczas której wszyscy chętni spotkają się, aby przygotować przedmioty użytkowe z gliny. Długo myśleliśmy o tym, co wybrać na pierwszy raz. Wzory pojawią się na tak nieoczywistym przedmiocie jak mydelniczka. To też wyraz naszego dążenia, aby przybliżyć glinę jako materiał użytkowy. Spotkania zaczynamy 28 października. Kontynuować będziemy je przez kolejne tygodnie. Zapisy prowadzimy przez formularz zgłoszeniowy (dostępny też tutaj).

Pracownia Ceramiki – spotkanie w CER w Lednogórze

Chcemy, aby uczestnicy cyklu spotkań zobaczyły podstawowy proces tworzenia – od koncepcji do gotowego produktu. Może wśród tych osób będą przyszli członkowie Pracowni Ceramiki? Cały czas jesteśmy otwarci na kolejne interesujące osoby i budowanie więzi. Z każdym miesiącem nasz kolektyw twórców łączy kolejne osoby, którym bliska jest twórczość we wspólnej grupie. Towarzyszyło to nam od początku pracowni. Trzy lata temu wiedzieliśmy jak ważne, jest łączenie sił i stworzenie grupy regionalnej – takiej, w której osoby z różnych miejscowości połączy radość z rzeźbienia, projektowania, kreowania oraz – co również u nas ważne! – chęć robienia tego przez kolejne tygodnie we wspólnie rozwijanej przestrzeni, we wspólnocie.

Wszystkich, których zainteresowały nasze działania mamy dobre informacje – przed nami jeszcze otwarte warsztaty „Zrób sobie miskę” w kolejnych miejscowościach. Warto śledzić nasze nadchodzące wydarzenie na naszej stronie internetowej i fanpejdżu „Barwiarni”.

Fotografie – Maciej Jędrzejczak, Zofia Maciaczyk.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL Lokalna Grupa Działania “Trakt Piastów”.

Dodaj komentarz