Młodzi Przyrodnicy
o nas
To już osiem lat, od kiedy powołaliśmy tę grupę i prowadzimy popularyzację nauki. Celem jej jest edukacja oraz integracja dzieci i młodzieży wokół nauk przyrodniczych oraz poznawania swojego regionu. Zajęcia z dziedzin nauk ścisłych prowadzą osoby z wykształceniem kierunkowym wyższym, dyplomowani badacze i praktycy, doświadczeni animatorzy (autorzy publikacji, osoby afiliowane przy ośrodkach badawczych).
Maciej Jędrzejczak – koordynator grupy, popularyzator nauki, tel. 519 731 344, e-mail kasztelaniaostrowska@gmail.com – w tytule warto wpisać „Młodzi Przyrodnicy”, , koordynator podgrupy Akademia Młodych Przyrodników, Wolnej Szkoły oraz Wypraw Młodych Przyrodników
Natalia Jędrzejczak – promocja, media, tel. 519 731 344, e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com – w tytule warto wpisać „Młodzi Przyrodnicy”, , koordynatorka podgrupy Akademia Bardzo Młodych Przyrodników i Wolnej Szkoły
Daria Szuleta – edukatorka, koordynatorka podgrupy Warsztaty Młodych Przyrodników w całym regionie
- Zależy nam na kształceniu osób myślących w sposób naukowy, edukacja przez doświadczenie, kontakt ze specjalistami stawiającymi na wysoki poziom merytoryczny oraz ze sprzętem specjalistycznym.
- Opracowujemy ramy programowe Młodych Przyrodników, które wykraczające poza szkolne wytyczne nauczania o regionie i naukach przyrodniczych.
- Dodatkowo wśród młodych ludzi szukamy osób, który będą z nami aktywny w dorosłości oraz podejmie samodzielnie nowe inicjatywy społeczne.
- Stawiamy na wykształcenie w regionie grupy młodych ludzi, którzy wykazują się postawami obywatelskimi – zainteresowania swoimi otoczeniem i troski o wspólne dobra.
Tematyka zajęć obejmuje nauki ścisłe, w szczególności biologię, chemię, geografię, medycynę oraz nauki pokrewne. Spotkania realizowane są w naszych podgrupach:
- Akademia Młodych Przyrodników – zajęcia regularne dla dzieci od 6 lat i młodzieży popularyzujące nauki przyrodnicze i związane z nimi działania transdyscyplinarne. Realizowane w formie Obejmują warsztaty naukowe, pokazy chemiczne i fizyczne, prowadzenie doświadczeń i udział w wycieczkach tematycznych. To nasza pierwsza podgrupa, którą utworzyliśmy w 2015 roku. Tegorocznym tematem przewodnim będą… organizmy zarodnikowe! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej nasięźrzał pospolity – mityczny kwiat paproci. Przed nami warsztaty przyrodnicze, zajęcia laboratoryjne, wyprawy terenowe (w tym roku więcej tych długich i zanurzania w ekosystemy zamieszkałe przez organizmy zarodnikowe). Chcemy odwiedzić ośrodki badawcze i przygotować daleki wyjazd kilkudniowy z prowadzeniem badań terenowych. Koniecznie przygotujemy jeszcze więcej edukacji regionalnej – warto wiedzieć dużo o ciekawostkach przyrodniczych Kasztelanii Ostrowskiej, bo to tak blisko!
- Akademia Bardzo Młodych Przyrodników – w tej podgrupie zapraszamy najmłodsze dzieci do odkrywania barw, zapachów i różnorodności otaczającej nas przyrody. Zaskoczymy Was, bo po kilku latach wiemy, że w naszej grupie nawet w tak młodym wieku można z naszymi uczestnikami prowadzić eksperymenty chemiczne, obserwacje mikroskopowe, wybrać się na wyprawy w poszukiwaniu grzybów workowych lub zbudować swój własny ogród sukulentowy. Ma być dużo zabawy i dużo wiedzy naukowej podanej w serdecznej atmosferze w towarzystwie opiekunów – nasze spotkania są rodzinne. Na regularne warsztaty Akademii Bardzo Młodych Przyrodników zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, które lubią poznawać przyrodę, chemię i zjawiska fizyczne przez doświadczenia, obserwacje na żywo, lubią poznawać jak działa świat wokół nas a przy tym dobrze bawić się, rozwijać kreatywność i budować przyjacielskie relacje w naszej grupie. Znajdzie swoje miejsce u nas każdy młody odkrywca, którego rozpiera energia lub pasjonuje skupienie w ciszy nad oglądaniem skrzydeł ważki.
- Komplety Akademickie i korepetycje – prowadzimy regularne kursy maturalne i przygotowujące do konkursów przedmiotowych (Komplety Akademickie). Spotkania te w małej grupie pozwalają nam poszerzać wiedzę i realizować zakres egzaminów według autorskich metod porządkowania i uzupełniania wiedzy. Podczas spotkań prowadzimy doświadczenia chemiczne i obserwacje mikroskopowe. Oprócz tego przyjmujemy uczniów, którzy poszukują wyrozumiałych korepetytorów z przyrody, biologii i chemii.
- Wolna Szkoła – w trzecim roku działania Wolnej Szkoły zapraszamy uczniów w edukacji domowej do uczestniczenia w naszych miesięcznych zajęciach oraz stałych zajęciach rocznych. Podczas zgłoszenia do szkoły sami wybieracie, które blokowe zajęcia chcecie realizować – nie trzeba wybierać wszystkich. W danym miesiącu przygotowujemy się z materiałem do konkretnego przedmiotu. Ich harmonogram i ofertę poznacie w ogłoszeniu na dole. Przedmioty blokowe realizujemy przez miesiąc, co oznacza że spotykamy się dwa razy w tygodniu po 2,5 godziny przez łącznie 8 spotkań. Jeśli po drodze wypadają święta lub dni wolne, to wyznaczamy alternatywne terminy zgodnie ze wskazaniami uczestników zajęć (nie przepadają one). To Ty wybierasz intersujące Cię przedmioty – jak najbardziej wyobrażamy sobie sytuację, że uczeń 5 klasy zapisze się na zajęcia z chemii.
- Warsztaty Młodych Przyrodników – warsztaty otwarte prowadzone kilka razy w roku w różnych miejscowościach regionu oraz w Centrum Edukacji Regionalnej. Przybliżają walory przyrodnicze regionu, chemię i fizykę oraz działania interdyscyplinarne dla osób rozpoczynających przygodę z warsztatami naukowymi.
- Wyprawy Młodych Przyrodników – wycieczki otwarte na zapisy realizowane kilka razy w roku do różnych miejsc cennych przyrodniczo w regionie i w całej Polsce dla młodych uczestników lub dla rodzin.
Tematyka zajęć obejmuje nauki ścisłe, w szczególności biologię, chemię, geografię, medycynę oraz nauki pokrewne. Treści realizowane są według następujących cykli:
- Bioróżnorodność form – zajęcia dotyczące różnorodności gatunkowej, grup ewolucyjnych, zmienności organizmów, taksonomii.
- Arena życia – zajęcia dotyczące przystosowań organizmów, budowy morfologicznej i anatomicznej, zmienności tkanek i organów, zjawisk kształtujących różnice funkcjonalne.
- Biomy i ekosystemy – zajęcia dotyczą interakcji między organizmami, genezy siedlisk i funkcjonowania ekosystemów, typologii biocenoz, podziału i funkcjonowania biomów.
- Chemia nie taka straszna – zajęcia dotyczą różnorodności związków chemicznych, ich podziału systematycznego, grup funkcyjnych, metod prowadzenia doświadczeń chemicznych, znaczeniu chemii w gospodarce człowieka i w środowisku przyrodniczym.
- Z prędkością światła – zajęcia dotyczą zjawisk fizycznych, metod prowadzenia doświadczeń fizycznych, teorii budowy i funkcjonowania wszechświata, kosmologii i astronomii.
- Zdrowe ciało, zdrowy duch – zajęcia dotyczą anatomii i fizjologii człowieka, medycznych podstaw chorób, farmakologii, zdrowego funkcjonowania, zasad związanych z etyką lekarzy i funkcjonowania opieki medycznej.
Dołączyć można do nas w ciągu całego roku, jeśli tylko w podgrupach są wolne miejsca. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy lub skontaktować się z nami osobiście, po czym wypełnić deklarację uczestnika. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny 519 731 344 lub mailowo na adres poczty mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com
- Uczestnictwo w zajęciach Akademii Młodych Przyrodników i Akademia Bardzo Młodych Przyrodników wymaga dołączenia do grona młodych studentów.
- Studentem Akademii Młodych Przyrodników można zostać po spełnieniu łącznie następujących warunków:
a) należy uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym o zasadach funkcjonowania Akademii Młodych Przyrodników (indywidualna rozmowa lub organizowane przez nas spotkania informacyjne)
b) należy złożyć na piśmie deklarację uczestnika grupy
c) należy opłacić karnet (kwota ustalana na dany semestr) - Zapisy na otwarte zajęcia oraz zgłoszenie do Akademii Młodych Przyrodników przyjmujemy drogą:
a) poczta elektroniczna kasztelaniaostrowska@gmail.com
b) osobiście w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze (Lednogóra 15, pomieszczenia na parterze dworca, wejście od torów)
c) telefonicznie pod numerem 519 731 322 lub 519 731 344. - Opłaty za zajęcia zbierane są, aby pokryć koszty materiałów edukacyjnych oraz utrzymania Centrum Edukacji Regionalnej. Uczestnictwo w regularnych zajęciach Akademii Młodych Przyrodników realizujemy z karnetem w kwocie 360 zł obejmującego:
a) cykl 8 spotkań do wykorzystania w przeciągu najbliższych 10 spotkań (możliwe 2 nieobecności),
b) w przypadku członków wspierających do wykorzystania w przeciągu najbliższych 11 spotkań (możliwe 2 nieobecności). - W przypadku rodzeństwa drugi i kolejny uczestnik zajęć Akademii Młodych Przyrodników otrzymuje 20% zniżki od wartości karnetu.
Nasze stałe grupy liczą do 10 osób. To optymalna liczba w naszym modelu Akademii. O liczbie wolnych miejsc dowiesz się w zakładce poniżej „Akademia Młodych Przyrodników” oraz „Akademia Bardzo Młodych Przyrodników”.
Od 1 września 2023 trwa nabór na nowy semestr. Należy zgłosić się przez formularz dostępny TUTAJ.
Tegorocznym tematem przewodnim będą… organizmy zarodnikowe! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej nasięźrzał pospolity – mityczny kwiat paproci. Przed nami warsztaty przyrodnicze, zajęcia laboratoryjne, wyprawy terenowe (w tym roku więcej tych długich i zanurzania w ekosystemy zamieszkałe przez organizmy zarodnikowe). Chcemy odwiedzić ośrodki badawcze i przygotować daleki wyjazd kilkudniowy z prowadzeniem badań terenowych.
Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze:
- piątki 18:00-19:30
- soboty 9:30-11:00
Od 1 września 2023 trwa nabór na nowy semestr. Należy zgłosić się przez formularz dostępny TUTAJ. Grupa dla młodych odkrywców w wieku 2-6 lat.
W tej podgrupie zapraszamy najmłodsze dzieci do odkrywania barw, zapachów i różnorodności otaczającej nas przyrody. Zaskoczymy Was, bo po kilku latach wiemy, że w naszej grupie nawet w tak młodym wieku można z naszymi uczestnikami prowadzić eksperymenty chemiczne, obserwacje mikroskopowe, wybrać się na wyprawy w poszukiwaniu grzybów workowych lub zbudować swój własny ogród sukulentowy. Ma być dużo zabawy i dużo wiedzy naukowej podanej w serdecznej atmosferze w towarzystwie opiekunów – nasze spotkania są rodzinne. Na regularne warsztaty Akademii Bardzo Młodych Przyrodników zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, które lubią poznawać przyrodę, chemię i zjawiska fizyczne przez doświadczenia, obserwacje na żywo, lubią poznawać jak działa świat wokół nas a przy tym dobrze bawić się, rozwijać kreatywność i budować przyjacielskie relacje w naszej grupie. Znajdzie swoje miejsce u nas każdy młody odkrywca, którego rozpiera energia lub pasjonuje skupienie w ciszy nad oglądaniem skrzydeł ważki.
Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach:
- środy 16:00-17:30

2. Dla których grup wiekowych jest Wolna Szkoła?
Wolną Szkołę kierujemy do grup wiekowych od 4 do 8 klasy szkoły podstawowej oraz dla licealistów.
3. Gdzie planujemy zajęcia?
Zajęcia odbywają się w Lednogórze i Pobiedziskach (między Poznaniem i Gnieznem ) w naszych siedzibach. Poczytaj o nich TUTAJ. Prowadzimy Centrum Edukacji Regionalnej w obu miejscowościach. Obejmują przestrzenie, którymi zarządzają nasze organizacje pozarządowe. Do obu miejsc jest bardzo wygodny dojazd pociągiem z Poznania, Inowrocławia, Gniezna czy Mogilna. Większość zajęć wymagających zaplecza laboratoryjnego zamierzamy realizować w Lednogórze (zabytkowy budynek dworca kolejowego), podczas gdy w Pobiedziskach mogą odbywać się zajęcia humanistyczne i pracownie twórcze. Taka formuła bardzo nam odpowiada, bo umożliwia niezależność, a przy tym pozwala utrzymać nieformalny charakter tych miejsc. Cenimy to sobie bardzo. Warto podkreślić, że część zajęć będzie realizowana wyjazdowo (zajęcia w lesie, na łące, w instytucjach badawczych, w pracowniach rzemieślników i artystów). Za każdym razem ustalamy terminy takich zajęć z rodzicami.
4. Ile kosztuje miesięcznie udział w Wolnej Szkole?
Szkoła jest odpłatna, co wynika z jej niezależnego funkcjonowania od finansowania z środków publicznych i publicznej oświaty. Ze względu na możliwość korzystania z istniejącej już przestrzeni stowarzyszenia i fundacji, koszty działania szkoły nie muszą uwzględniać kosztów najmu lokalu. podczas rekrutacji wybierając zakres programu edukacyjnego prowadzimy indywidualne wyliczenia dla osoby. Obowiązują zniżki przy dołączaniu kolejnych modułów edukacyjnych. Miesięczna czesne za cotygodniowe zajęcia stałe (np. angielski, matematyka, język polski) wynosi od 140 zł. Zajęcia miesięczne z przedmiotów realizowanych blokowo wynoszą w pełnym pakiecie 600 zł. Można niezobowiązująco zapisać ucznia na zajęcia w formularzu rejestracyjnym poniżej, a my na tej podstawie skontaktujemy się w sprawie przedstawienia realizacji zajęć. Planujemy zniżki dla rodzeństwa (10%), dla uczniów kontynuujących naukę w Wolnej Szkole oraz proporcjonalnie niższy koszt jednego fakultetu w przypadku wyboru wielu przedmiotów. Po wypełnieniu formularza rekrutacyjnego każdy otrzyma w e-mailu indywidualne wyliczenie. OFICJALNE DOŁĄCZENIE do Wolnej Szkoły odbędzie się po otrzymaniu kalkulacji, po której dopiero podpisywana jest deklaracja uczestnika.
5. Jak to działa, że wybiera się przedmioty w Wolnej Szkole?
Część zajęć odbywa się przez kilka miesięcy w trybie ciągłym (np. angielski) a część miesięcznie. Wybierasz te przedmioty, które interesują cię.
6. Jakie są plusy Wolnej Szkoły?
Jest ich kilka. Niewielkie grupy, godziny nauki dostosowane do potrzeb uczniów (zaczynamy później, kończymy wcześniej), brak zadań domowych, brak ocen (jest za to ewaluacja i indywidualna informacja zwrotna), egzaminy ustalane w szkole macierzystej zgodnie z potrzebami ucznia i rodzica, nauka w semestralnym systemie projektowym, dużo doświadczeń i nauki w przestrzeni przyrodniczej (las, łąka, wyprawy całodniowe), ustalanie przerw zgodnie z potrzebami uczniów, czas i przestrzeń na budowanie relacji z uczniami i prowadzącymi. Warto poczytać o możliwości nauki w trybie edukacji domowej lub porozmawiać z osobami, których dzieci uczą się w taki sposób. Obecnie wiele osób decyduje się na alternatywne lub nieformalne sposoby edukowania swoich dzieci, na zdobywanie wiedzy i umiejętności opartych na doświadczaniu i eksperymentowaniu. Nasze doświadczenia potwierdzają, że to formuła odpowiednia dla wielu młodych osób.
7. Jak można zarejestrować się do Wolnej Szkoły?
Należy skontaktować się z nami telefonicznie (519 731 344) lub mailowo (mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com lub
kasztelaniaostrowska@gmail.com), a następne uzupełnić elektronicznie formularz rejestracyjny dostępny TUTAJ.
regularne spotkania Akademii MP
kontynuujemy cotygodniowe spotkania dla studentów w Centrum Edukacji Regionalnej
Wolna Szkoła przy Akademii Młodych Przyrodników
zajęcia alternatywne dla szkoły tradycyjnej, gdzie z biologii i chemii rozwijają się z nami uczniowie w edukacji domowej
Komplety Akademickie z chemii dla maturzystów
cotygodniowe spotkania przygotowujące do matury z chemii i korepetycje z chemii w CER Pobiedziska
Zachęcamy do wspierania działań edukacyjnych Młodych Przyrodników. Myślałeś o współpracy z nami?
- jeśli interesuje cię uczestniczenie w zajęciach otwartych w różnych miejscowościach (terenowych lub w sali) sprawdzaj aktulne ogłoszenia o naszych spotkaniach otwartych
- jeśli chcesz uczestniczyć w stałych zajęciach Akademii Młodych Przyrodników zajrzyj do działów wyżej „Uczestnictwo w grupie” i „Akademia Młodych Przyrodników”
- możesz zaprosić Młodych Przyrodników do swojej miejscowości, instytucji, w tym użyczyć lokal na zajęcia
- jeśli chcesz razem z nami realizować misję edukacyjną, to możesz koordynować zajęcia jako lider Młodych Przyrodników – napisz lub zadzwoń do nas w tej sprawie
- możesz zgłosić się do nas jako prowadzący zajęcia lub zaprosić uczestników Młodych Przyrodników do siebie
- możesz zgłosić nam propozycji prowadzącego lub tematu zajęć
- możesz realizować u nas wolontariat i praktyki studenckie lub zawodowe – kilka osób już tego miało okazję spróbować
- możesz przygotować samodzielnie lub z nami materiały dydaktycznych na zajęcia (modele, tablice edukacyjne, fotografie, schematy itp.)
- możesz wesprzeć nas rzeczowo (materiały biurowe, plastyczne, edukacyjne, możliwość drukowania materiałów) lub finansowo – dzięki takiemu wsparciu realizujemy zajęcia edukacyjne w sposób ciągły od kilku lat





