Młodzi Przyrodnicy

o nas

To już dziesięć lat, od kiedy powołaliśmy tę grupę i prowadzimy popularyzację nauki. Celem jej jest edukacja oraz integracja dzieci i młodzieży wokół nauk przyrodniczych oraz poznawania swojego regionu. Zajęcia z dziedzin nauk ścisłych prowadzą osoby z wykształceniem kierunkowym wyższym, dyplomowani badacze i praktycy, doświadczeni animatorzy (autorzy publikacji, osoby afiliowane przy ośrodkach badawczych).

Maciej Jędrzejczak – koordynator grupy, popularyzator nauki, tel. 519 731 344, e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com / wolnaszkola.ko@gmail.com, koordynator podgrupy Akademia Młodych Przyrodników, Wolnej Szkoły oraz Warsztatów i wypraw Młodych Przyrodników

Natalia Jędrzejczak – promocja, media, tel. 519 731 344, e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com – w tytule warto wpisać „Młodzi Przyrodnicy”, , koordynatorka podgrupy Akademia Bardzo Młodych Przyrodników i Wolnej Szkoły

Magdalena Geming – edukatorka, e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com / wolnaszkola.ko@gmail.com, koordynatorka podgrupy Akademia Bardzo Młodych Przyrodników i Wolnej Szkoły

Agata Górna – edukatorka, e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com / wolnaszkola.ko@gmail.com, koordynatorka podgrupy Akademia Bardzo Młodych Przyrodników i Wolnej Szkoły

Oliwia Zielińska – edukatorka, e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com / wolnaszkola.ko@gmail.com, koordynatorka podgrupy Akademia Bardzo Młodych Przyrodników i Wolnej Szkoły

Piotr Fonfara – edukator,  e-mail mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com, koordynator podgrupy Akademia Młodych Przyrodników oraz Warsztaty i wyprawy Młodych Przyrodników w naszym regionie

  1. Zależy nam na kształceniu osób myślących w sposób naukowy, edukacja przez doświadczenie, kontakt ze specjalistami stawiającymi na wysoki poziom merytoryczny oraz ze sprzętem specjalistycznym.
  2. Opracowujemy ramy programowe Młodych Przyrodników, które wykraczające poza szkolne wytyczne nauczania o regionie i naukach przyrodniczych.
  3. Dodatkowo wśród młodych ludzi szukamy osób, który będą z nami aktywny w dorosłości oraz podejmie samodzielnie nowe inicjatywy społeczne.
  4. Stawiamy na wykształcenie w regionie grupy młodych ludzi, którzy wykazują się postawami obywatelskimi – zainteresowania swoimi otoczeniem i troski o wspólne dobra.

Tematyka zajęć obejmuje nauki ścisłe, w szczególności biologię, chemię, geografię, medycynę oraz nauki pokrewne. Spotkania realizowane są w naszych podgrupach:

  • Akademia Młodych Przyrodników – zajęcia regularne dla dzieci od 6 lat i młodzieży popularyzujące nauki przyrodnicze i związane z nimi działania transdyscyplinarne. Realizowane w formie Obejmują warsztaty naukowe, pokazy chemiczne i fizyczne, prowadzenie doświadczeń i udział w wycieczkach tematycznych. To nasza pierwsza podgrupa, którą utworzyliśmy w 2015 roku. Tegorocznym tematem przewodnim będą… organizmy zarodnikowe! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej nasięźrzał pospolity – mityczny kwiat paproci. Przed nami warsztaty przyrodnicze, zajęcia laboratoryjne, wyprawy terenowe (w tym roku więcej tych długich i zanurzania w ekosystemy zamieszkałe przez organizmy zarodnikowe). Chcemy odwiedzić ośrodki badawcze i przygotować daleki wyjazd kilkudniowy z prowadzeniem badań terenowych. Koniecznie przygotujemy jeszcze więcej edukacji regionalnej – warto wiedzieć dużo o ciekawostkach przyrodniczych Kasztelanii Ostrowskiej, bo to tak blisko!
  • Akademia Bardzo Młodych Przyrodników – w tej podgrupie zapraszamy najmłodsze dzieci do odkrywania barw, zapachów i różnorodności otaczającej nas przyrody. Zaskoczymy Was, bo po kilku latach wiemy, że w naszej grupie nawet w tak młodym wieku można z naszymi uczestnikami prowadzić eksperymenty chemiczne, obserwacje mikroskopowe, wybrać się na wyprawy w poszukiwaniu grzybów workowych lub zbudować swój własny ogród sukulentowy. Ma być dużo zabawy i dużo wiedzy naukowej podanej w serdecznej atmosferze w towarzystwie opiekunów – nasze spotkania są rodzinne. Na regularne warsztaty Akademii Bardzo Młodych Przyrodników zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, które lubią poznawać przyrodę, chemię i zjawiska fizyczne przez doświadczenia, obserwacje na żywo, lubią poznawać jak działa świat wokół nas a przy tym dobrze bawić się, rozwijać kreatywność i budować przyjacielskie relacje w naszej grupie. Znajdzie swoje miejsce u nas każdy młody odkrywca, którego rozpiera energia lub pasjonuje skupienie w ciszy nad oglądaniem skrzydeł ważki.
  • Komplety Akademickie i korepetycje – prowadzimy regularne kursy maturalne i przygotowujące do konkursów przedmiotowych (Komplety Akademickie). Spotkania te w małej grupie pozwalają nam poszerzać wiedzę i realizować zakres egzaminów według autorskich metod porządkowania i uzupełniania wiedzy. Podczas spotkań prowadzimy doświadczenia chemiczne i obserwacje mikroskopowe. Oprócz tego przyjmujemy uczniów, którzy poszukują wyrozumiałych korepetytorów z przyrody, biologii i chemii.
  • Wolna Szkoła – w czwartym roku działania Wolnej Szkoły zapraszamy uczniów w edukacji domowej do uczestniczenia w naszych miesięcznych zajęciach oraz stałych zajęciach rocznych. Podczas zgłoszenia do szkoły sami wybieracie, które blokowe zajęcia chcecie realizować – nie trzeba wybierać wszystkich. W danym miesiącu przygotowujemy się z materiałem do konkretnego przedmiotu. Ich harmonogram i ofertę poznacie w ogłoszeniu na dole. Przedmioty blokowe realizujemy przez miesiąc, co oznacza że spotykamy się dwa razy w tygodniu po 2,5 godziny przez łącznie 8 spotkań. Jeśli po drodze wypadają święta lub dni wolne, to wyznaczamy alternatywne terminy zgodnie ze wskazaniami uczestników zajęć (nie przepadają one). To Ty wybierasz intersujące Cię przedmioty – jak najbardziej wyobrażamy sobie sytuację, że uczeń 5 klasy zapisze się na zajęcia z chemii. 
  • Warsztaty i wyprawy Młodych Przyrodników – warsztaty otwarte prowadzone kilka razy w roku w różnych miejscowościach regionu oraz w Centrum Edukacji Regionalnej. Przybliżają walory przyrodnicze regionu, chemię i fizykę oraz działania interdyscyplinarne dla osób rozpoczynających przygodę z warsztatami naukowymi. Realizujemy też wycieczki otwarte na zapisy realizowane kilka razy w roku do różnych miejsc cennych przyrodniczo w regionie i w całej Polsce dla młodych uczestników lub dla rodzin.

Dołączyć można do nas w ciągu całego roku, jeśli tylko w podgrupach są wolne miejsca. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy lub skontaktować się z nami osobiście, po czym wypełnić deklarację uczestnika. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny 519 731 344 lub mailowo na adres poczty mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com

  • Uczestnictwo w zajęciach Akademii Młodych Przyrodników i Akademia Bardzo Młodych Przyrodników wymaga dołączenia do grona młodych studentów.
  • Studentem Akademii Młodych Przyrodników można zostać po spełnieniu łącznie następujących warunków:
    a) należy uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym o zasadach funkcjonowania Akademii Młodych Przyrodników (indywidualna rozmowa lub organizowane przez nas spotkania informacyjne)
    b) należy złożyć na piśmie deklarację uczestnika grupy
    c) należy opłacić karnet (kwota ustalana na dany semestr)
  • Zapisy na otwarte zajęcia oraz zgłoszenie do Akademii Młodych Przyrodników przyjmujemy drogą:
    a) poczta elektroniczna kasztelaniaostrowska@gmail.com
    b) osobiście w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze (Lednogóra 15, pomieszczenia na parterze dworca, wejście od torów)
    c) telefonicznie pod numerem 519 731 322 lub 519 731 344.
  • Opłaty za zajęcia zbierane są, aby pokryć koszty materiałów edukacyjnych oraz utrzymania Centrum Edukacji Regionalnej. Uczestnictwo w regularnych zajęciach Akademii Młodych Przyrodników realizujemy z karnetem w kwocie 360 zł obejmującego:
    a) cykl 8 spotkań do wykorzystania w przeciągu najbliższych 10 spotkań (możliwe 2 nieobecności),
    b) w przypadku członków wspierających do wykorzystania w przeciągu najbliższych 11 spotkań (możliwe 2 nieobecności).
  • W przypadku rodzeństwa drugi i kolejny uczestnik zajęć Akademii Młodych Przyrodników otrzymuje 20% zniżki od wartości karnetu.

Nasze stałe grupy liczą do 10 osób. To optymalna liczba w naszym modelu Akademii. O liczbie wolnych miejsc dowiesz się w zakładce poniżej „Akademia Młodych Przyrodników” oraz „Akademia Bardzo Młodych Przyrodników”.

Od 1 września 2023 trwa nabór na nowy semestr.  Należy zgłosić się przez formularz dostępny TUTAJ.

Tegorocznym tematem przewodnim będą… organizmy zarodnikowe! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej nasięźrzał pospolity – mityczny kwiat paproci. Przed nami warsztaty przyrodnicze, zajęcia laboratoryjne, wyprawy terenowe (w tym roku więcej tych długich i zanurzania w ekosystemy zamieszkałe przez organizmy zarodnikowe). Chcemy odwiedzić ośrodki badawcze i przygotować daleki wyjazd kilkudniowy z prowadzeniem badań terenowych. 

Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze:

  • piątki 18:00-19:30 
  • soboty 9:30-11:00 

Od 1 września 2023 trwa nabór na nowy semestr.  Należy zgłosić się przez formularz dostępny TUTAJ. Grupa dla młodych odkrywców w wieku 2-6 lat.

W tej podgrupie zapraszamy najmłodsze dzieci do odkrywania barw, zapachów i różnorodności otaczającej nas przyrody. Zaskoczymy Was, bo po kilku latach wiemy, że w naszej grupie nawet w tak młodym wieku można z naszymi uczestnikami prowadzić eksperymenty chemiczne, obserwacje mikroskopowe, wybrać się na wyprawy w poszukiwaniu grzybów workowych lub zbudować swój własny ogród sukulentowy. Ma być dużo zabawy i dużo wiedzy naukowej podanej w serdecznej atmosferze w towarzystwie opiekunów – nasze spotkania są rodzinne. Na regularne warsztaty Akademii Bardzo Młodych Przyrodników zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, które lubią poznawać przyrodę, chemię i zjawiska fizyczne przez doświadczenia, obserwacje na żywo, lubią poznawać jak działa świat wokół nas a przy tym dobrze bawić się, rozwijać kreatywność i budować przyjacielskie relacje w naszej grupie. Znajdzie swoje miejsce u nas każdy młody odkrywca, którego rozpiera energia lub pasjonuje skupienie w ciszy nad oglądaniem skrzydeł ważki.

Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach:

  • środy 16:00-17:30 
 

Rozpoczynamy od 6 czerwca 2024 roku rekrutację na rok szkolny 2024/2025. Przejdź do strony internetowej Wolnej Szkoły <<<

regularne spotkania Akademii MP

kontynuujemy cotygodniowe spotkania dla studentów w Centrum Edukacji Regionalnej

Wolna Szkoła przy Akademii Młodych Przyrodników

zajęcia alternatywne dla szkoły tradycyjnej, gdzie z biologii i chemii rozwijają się z nami uczniowie w edukacji domowej

Komplety Akademickie z chemii dla maturzystów

cotygodniowe spotkania przygotowujące do matury z chemii i korepetycje z chemii w CER Pobiedziska

Zachęcamy do wspierania działań edukacyjnych Młodych Przyrodników. Myślałeś o współpracy z nami?

  • jeśli interesuje cię uczestniczenie w zajęciach otwartych w różnych miejscowościach (terenowych lub w sali) sprawdzaj aktulne ogłoszenia o naszych spotkaniach otwartych

  • jeśli chcesz uczestniczyć w stałych zajęciach Akademii Młodych Przyrodników zajrzyj do działów wyżej „Uczestnictwo w grupie” i „Akademia Młodych Przyrodników”

  • możesz zaprosić Młodych Przyrodników do swojej miejscowości, instytucji, w tym użyczyć lokal na zajęcia

  • jeśli chcesz razem z nami realizować misję edukacyjną, to możesz koordynować zajęcia jako lider Młodych Przyrodników – napisz lub zadzwoń do nas w tej sprawie

  • możesz zgłosić się do nas jako prowadzący zajęcia lub zaprosić uczestników Młodych Przyrodników do siebie

  • możesz zgłosić nam propozycji prowadzącego lub tematu zajęć

  • możesz realizować u nas wolontariat i praktyki studenckie lub zawodowe – kilka osób już tego miało okazję spróbować

  • możesz przygotować samodzielnie lub z nami materiały dydaktycznych na zajęcia (modele, tablice edukacyjne, fotografie, schematy itp.)

  • możesz wesprzeć nas rzeczowo (materiały biurowe, plastyczne, edukacyjne, możliwość drukowania materiałów) lub finansowo – dzięki takiemu wsparciu realizujemy zajęcia edukacyjne w sposób ciągły od kilku lat

Aktualności