O NASZEJ GRUPIE

Zajmujemy się poznawaniem zasobów przyrodniczych i wsparciem ich ochrony. Każdy z nas pasjonował się naturą na różne sposoby, aż wreszcie postanowiliśmy połączyć swoje pasje w jednej grupie. Fotografujemy przyrodę, opisujemy ciekawe miejsca, zabiegamy o ochronę ostoi i ginących gatunków, prowadzimy działania edukacyjne. Włączamy różne osoby do planowania krajobrazu regionu oraz zapewniamy opiekę ostojom przyrody. Tematyka naszych zainteresowań dotyczy przyrody, edukacja przyrodniczej, badań przyrodniczy, roślin, zwierząt, grzybów, ochrony ostoi i krajobrazu Kasztelanii Ostrowskiej. W tej formie działamy od 2014 roku.

PODGRUPY

#1 Przyrodnicza Baza Danych o Regionie – w tym prowadzenie inwentaryzacji przyrodniczych w regionie Kasztelanii Ostrowskiej, angażowanie mieszkańców w opisywanie zasobów przyrodniczych, katalogowanie danych w Bazie Danych o Regionie, określenie zagrożeń i planów ochrony dla ostoi.
#2 Ochrona czynna i interwencje przyrodnicze – w tym akcje ochrony czynnej,  interwencje związane z ochroną.
#3 Współpraca międzysektorowa w ochronie przyrody – w tym zgłoszenia cennych miejsc do instytucji, współpraca w zespołach międzysektorowych.
#4 Publikacje i wydawnictwa przyrodnicze – promowanie i edukacja o dziedzictwie przyrodniczym regionu przez publikacje popularnonaukowe, publikacje fachowe, opracowanie materiałów dydaktycznych.
#5 Filmy przyrodnicze
#6 Przyrodnicze wystawy edukacyjne

#7 Warsztat przyrodnika
#8 Na przyrodniczych szlakach regionu – promowanie i edukacja o dziedzictwie przyrodniczym regionu przez ścieżki dydaktyczne, 

KOORDYNATORZY GRUPY

DSCF8630

BARBARA KUDŁAWIEC
koordynatorka główna grupy Dzikie Dziedzictwo, specjalizuje się w mykologii, e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com, koordynatorka podgrupy Przyrodnicza Baza Danych o Regionie

Maciej Jędrzejczak (4)

MACIEJ JĘDRZEJCZAK
promocja, media, biolog, specjalizuje się w botanice i diagnozie siedlisk, 
tel. 519 731 344, e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com,
koordynator podgrupy Współpraca międzysektorowa w ochronie przyrody, Na przyrodniczych szlakach regionu

Natalia Jędrzejczak

NATALIA JĘDRZEJCZAK
biolog, specjalizuje się w botanice, adiunkt na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com, koordynatorka podgrupy Ochrona czynna i interwencje przyrodnicze

ptak

IZABELA SKAWIŃSKA-LUTHER
specjalizuje się w teriologii i komunikacji społecznej, e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com, koordynatorka podgrupy Warsztat przyrodnika

Piotr Fonfara

PIOTR FONFARA
specjalizuje się w entomologii i hydrobiologii, e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com, koordynator podgrupy Przyrodnicza Baza Danych o Regionie, Na przyrodniczych szlakach regionu

DSCF1759

KATARZYNA WŁOCH
e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com, koordynatorka podgrupy Przyrodnicza Baza Danych o Regionie

DSCF6931

KINGA WŁODARCZYK-PRZYBYŁA
e-mail przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com, koordynatorka podgrupy Na przyrodniczych szlakach regionu 

Prowadzimy badania terenowe, których wyniki możecie poznać w przyrodniczej części Bazy Danych o Regionie. Trwa jej stopniowe uzupełnianie.

zbieranie danych terenowych

odwiedzamy ostoje w regionie, w których dokumentujemy zasoby przyrodnicze do Bazy Danych o Regionie

filmy przyrodnicze

zbieramy materiał terenowy, dzięki któremu niedługo poznacie pierwsze filmy przyrodnicze z KO

zakładki z symbolami regionu

przygotowaliśmy magnesy i zakładki do książek, którymi chcemy się z Wami podzielić

NASZE CELE

1. Utworzenie spójnej regionalnie koncepcji ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych w Kasztelanii Ostrowskiej,

2. Działalność edukacyjna, dzięki której jak najwięcej mieszkańców zna flagowe gatunki regionu, najcenniejsze jego ostoje przyrody oraz potrafi wyjaśnić zagrożenia na dziedzictwa przyrodniczego i metody ochrony.

3. Stworzenie centralnej bazy danych o walorach i zagrożeniach dla środowiska regionu, w tym o obiektach cennych przyrodniczo (siedliska i gatunki).

4. Objęcie wszystkich cennych przyrodniczo ostoi i cennych gatunków opieką,
diagnoza i ochrona cennych krajobrazowo obszarów, w tym przeciwdziałanie chaotycznej urbanizacji i niszczeniu cennych alei drzew, oczek śródpolnych, kęp zadrzewień.

5. Propagowanie postaw ponadpokoleniowych i popularyzacja naukowego opisu otoczenia.

MOŻLIWOŚĆ WSPÓŁPRACY

Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi osobami i podmiotami. Dotychczas  realizowaliśmy działania edukacyjne i badania terenowe z mieszkańcami różnych miejscowości, muzeami i instytucjami kultury, samorządami, szkołami, szkołami wyższymi, państwowymi instutucjami naukowymi oraz organami ochrony środowiska. Myślałeś o współpracy z nami?

Jeśli interesuje cię uczestniczenie w organizowanych przez nas wycieczkach, warsztatach lub prelekcjach to sprawdzaj aktualne ogłoszenia o nich w zakładce „Wydarzenia” na naszej stronie internetowej lub w aktualnościach grupy Dzikie Dziedzictwo.

  • Jeśli chcesz uczestniczyć w dodatkowych spotkaniach dla stałych uczestników grupy dołącz do nas.
  • Jeśli chcesz razem z nami koordynować działania przyrodnicze i brać udział w spotkaniach roboczych, to możesz dołączyć do grona liderów Dzikiego Dziedzictwa – zapraszamy do naszej grupy, napisz lub zadzwoń do nas w tej sprawie.
  • Możesz zaprosić nas do swojej miejscowości lub instytucji, aby prowadzić działania edukacyjne, przygotować wystawę lub stworzyć i skonsultować merytorycznie swój pomysł.
  • Możesz zaprosić nas do swojej miejscowości lub instytucji, aby prowadzić działania związane z badaniami zasobów przyrodniczych, ekspertyzami przyrodniczymi, inwentaryzacjami.
  • Możesz zgłosić się do nas jako prowadzący warsztaty doszkalające, prelekcje lub wycieczki lub zaprosić nas do siebie.
  • Możesz zgłosić nam cenny przyrodniczo obszar lub stanowisko rzadkich gatunków – wpiszemy je do Bazy Danych o Regionie i uwzględnimy w budowaniu strategii ochrony przyrody w Kasztelanii Ostrowskiej.
  • Możesz zgłosić nam interwencję przyrodniczą lub zaangażować nas do zajęcia się wspólnie ważnym przyrodniczo tematem.
  • Możesz realizować u nas wolontariat i praktyki studenckie lub zawodowe – kilka osób już tego miało okazję spróbować.
  • Możesz przygotować samodzielnie lub z nami materiały dydaktycznych na zajęcia (modele, tablice edukacyjne, fotografie, schematy itp.).
  • Możesz wesprzeć nas rzeczowo (materiały biurowe, archiwizacyjne, możliwość drukowania materiałów) lub finansowo – dzięki takiemu wsparciu możemy rozbudowywać Bazę Danych o Regionie, rozwijać zaplecze dydaktyczne oraz prowadzić poszerzone inwentaryzacje terenowe w regionie.

Preferujemy osobiste spotkania, na które najlepiej umówić się wcześniej z nami telefonicznie. Spotkacie nas w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze i Pobiedziskach. Można też do nas napisać na naszym profilu na Facebooku „Przyroda regionu Kasztelanii Ostrowskiej”.

„Dzikie Dziedzictwo” to grupa dla:

  • wszystkich miłośników przyrody,
  • wędrowców,
  • edukatorów przyrodniczych,
  • fotografów natury,
  • badaczy związanych lub chcących związać się badawczo z terenem Kasztelanii Ostrowskiej.

Zapraszamy do działania z nami osoby, którym przyroda jest bliska i chęć współpracy w jej ochronie. Można dołączyć do naszej stałej grupy przez cały rok. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny 519 731 344.

Uczestnictwo w grupie „Dzikie Dziedzictwo” jest bezpłatne.
Wystarczy złożyć podpisaną deklarację uczestnika grupy
Najlepszymi kanałami komunikacji dla osób chętnych jest:
a) dołączenie przy okazji organizowanych przez nas inicjatyw (warsztatów, wycieczek, prelekcji)
b) poczta elektroniczna kasztelaniaostrowska@gmail.com
c) osobiście w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze (Lednogóra 15, pomieszczenia na parterze dworca, wejście od torów)
d) telefonicznie pod numerem 519 731 322 lub 519 731 344.

Część naszych inicjatyw ma charakter zamknięty właśnie dla stałych uczestników. Serdecznie zapraszamy do współdziałania w naszej przyrodniczej grupie.

WEBINARY

Bioróżnorodność i woda w wiejskim dziedzictwie
Wykład dr Natalii Jędrzejczak w czasie konferencji „Bioróżnorodność i Woda w Wiejskim Dziedzictwie” realizowanej w ramach grantu „KPO dla Kultury”, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU [26 października 2024 r.]

AKTUALNOŚCI