Kasztelanki

o nas

Jesteśmy grupą kobiet związanych z terenem Kasztelanii Ostrowskiej. Mimo nakładanych podziałów administracyjnych działamy razem. Naszą specjalnością jest gotowanie z dzikich roślin jadalnych oraz ziołolecznictwo. Korzystamy z wiedzy etnobotanicznej oraz dziedzictwa kulinarnego Wielkopolski, by tworzyć niepowtarzalne lokalne marki. Zdobytą wiedzę na temat użytkowania roślin przekazujemy lokalnej społeczności. Zależy nam, by pokazać, w jaki sposób racjonalnie korzystać z lokalnych dóbr natury. W poszukiwaniu roślin odwiedzamy różne typy ekosystemów, organizując spacery zielarskie. Zależy nam na wykształceniu lokalnej grupy zielarek z różnych części regionu.

Stawiamy na budowanie więzi międzypokoleniowych, angażując przedstawicielki różnych pokoleń. Wierzymy, że to właśnie dzięki przekazywaniu wiedzy młodym, zaangażowanym dziewczynom, starsze i bardziej doświadczone kobiety będące częścią lokalnej społeczności, mogą nie tylko nawiązywać nowe przyjaźnie, ale także przekazując opowieści oraz historie o regionie, utrzymać przy życiu ważne tradycje.

 

Natalia Jędrzejczak – koordynatorka grupy, cykl Fitoterapia, tel. 721 147 677, e-mail kasztelaniaostrowska@gmail.com – w tytule warto wpisać „Kasztelanki”

Wiktoria Jędrzejczak – promocja, media, cykl Marzanka wonna, tel. 519 731 344, e-mail kasztelaniaostrowska@gmail.com – w tytule warto wpisać „Kasztelanki”

Agnieszka Bartz – cykl Fitoterapia

Krzysia Grendel – cykl Marzanka wonna

Alicja Bałut – cykl Fitoterapia

Patrycja Zenker – cykl Marzanka wonna

  1. Wykształcenie grupy lokalnych zielarek, czyli stałej grupy zajmującej się wspólnie wykorzystaniem dzikich roślin w oparciu o tradycje lokalne. W tym organizowanie spacerów zielarskich w różne zakątki Kasztelanii Ostrowskiej, gdzie przekazujemy wiedzę na temat ziołolecznictwa oraz pikników roślinnych, gdzie będziemy gotować potrawy z dzikich roślin na ogniu.
  2. Opracowanie i produkcja lokalnych marek regionalnych, bazujących na lokalnych surowcach roślinnych. Powstanie szeregu produktów roślinnych na bazie marzanki wonnej Galium odoratum, których receptury gromadzone będą w kasztelańskim receptularzu.
  3. Rozwój wiosek, wyróżniających się pod względem pewnej grupy kasztelańskich marek, w ramach uwspólnionej strategii dla całego regionu. W tym poszukiwanie roślin, które są charakterystyczne dla danyh miejscowości.

Aktualnie nasze działania skupiają się wokół następujących cyklicznych spotkań:

  • Marzanka wonna – tworzymy produkty lokalne na bazie marzanki wonnej Galium odoratum. Rośliny, która rośnie w lasach liściastych naszego regionu. Jej niesamowity aromat, chcemy zamknąć w różnych produktach i przepisach kulinarnych.

  • Kuchnia roślinna – gotujemy z dzikich roślin, bazując na dawnej kuchni wielkopolskiej, jak i na współczesnych przepisach. Nasze receptury umieszczamy w „Kasztelańskim receptularzu”. 

  • Fitoterapia – zgodnie z kalendarzem zbioru ziół udajemy się na regularne spacery zielarkie. Zioła przetwarzamy i wykonujemy z nich preparaty zielarskie. Podczas spotkań przekazujemy wiedzę z zakresu botaniki i farmakognozji.

Chcesz do nas dołączyć? Cudownie! Jesteśmy grupą zróżnicowanych, wielowiekowych dziewczyn i chętnie Cię poznamy. Regularnie urządzamy spotkania otwarte, na które serdecznie Cię zapraszamy, abyś mogła nas bliżej poznać i zobaczyć, jak lubimy wspólnie spędzać czas. Jeżeli Ci się spodoba, to wystarczy, że dołączysz do naszego Stowarzyszenia. Wtedy wszystkie drzwi na spotkania uczestniczek zostaną dla Ciebie otwarte. A jeśli chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje w naszej grupie i aktywnie w niej działać, zostań liderką. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje.

Na otwarte spotkania Kasztelanek może przyjść każdy – serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty, zbiory ziół i leśne spacery. Uwaga! Niektóre spotkania otwarte wymagają wcześniejszych zapisów bądź wniesienia opłaty. Warto upewnić się przed konkretnym wydarzeniem, taka informacja pojawi się na stronie internetowej oraz Facebooku Kasztelanek.

Jak w każdej jednostce naszego Stowarzyszenia, w Kasztelankach jest trójstopniowy podział zadań i obowiązków: uczestniczki grupy, liderki wspierające i liderki główne.

Jako uczestniczka grupy możesz uczestniczyć w spotkaniach zamkniętych, takich jak warsztaty czy pokazy dla uczestniczek grupy Kasztelanki. Masz możliwość uczestnictwa w projekcie społecznym bądź naukowym z ramienia Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. Możesz reprezentować Kasztelanki na stoisku podczas targów czy festiwali, wspomóc nas w organizacji innych wydarzeń (np. warsztatów z dzikiej kuchni, projekcji filmu, zbiorów zielarskich) jak również dołączyć do naszych wyjazdów i wycieczek! Kasztelanki spotykają się często, nie tylko na łące, w lesie, czy Centrum Edukacji Regionalnej, lecz także jeździmy razem do teatru, do restauracji, czy na doroczny Górski Zjazd Kasztelanek.

Kiedy zdecydujesz się dołączyć do grupy liderek, możesz prowadzić swój własny cykl – to blok tematyczny skupiony na jednej z dziedzin, nad którymi w Kasztelanii Ostrowskiej pełnimy pieczę. Może to być na przykład cykl „Marzanka wonna” poświęcony szerokiemu zastosowaniu tej unikatowej dla regionu rośliny, może być to „Fitoterapia” – czyli  szeroko pojęte zielarstwo. Jako koordynatorka cyklu (czyli liderka główna) jesteś zobowiązana do organizacji wydarzeń związanych z Twoim cyklem, wyznaczenia ich terminu, poinformowania o nich lidera promocji, czy zaproszenia gości. Nie musisz od razu koordynować cyklu! Możesz także wspomóc w tym zadaniu inną liderkę główną jako liderka wspierająca. Wtedy dołączasz do jej cyklu i pomagasz jej w organizacji wydarzeń.

Bycie uczestniczką grupy jest nieodpłatne, chyba że chodzi o płatne warsztaty bądź kupno biletów, opłacenie noclegu, itp.

Stanowiska liderek wiążą się z dołączeniem do stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska i opłatą składki członkowskiej, w wysokości 120,00 zł lub 240,00 zł na półrocze, kolejno przez liderkę wspierającą i liderkę główną. Liderki są częściowo lub całkowicie zwolnione z opłat za spotkania.

 

 

warzymy likier marzankowy

Będzie to jeden z naszych produktów lokalnych. Wkrótce wyruszymy na wiosenny zbiór marzanki wonnej, aby uzupełnić nasze zbiory i  dalej tworzyć marzankowe słodkości.

tworzymy herbaty ziołowe dla kobiet

3 receptury
3 zastosowania
3 niezwykłe aromaty

zaczynamy zbiory zielarskie

Starannie suszymy zebrane zioła. 

W jaki sposób możesz z nami współpracować:

  • możesz zaprosić nas do swojej miejscowości, instytucji,  a my przeprowadzimy warsztaty, prelekcje, czy spacery z zakresu zielarstwa i dzikiej kuchni;
  • możesz poprowadzić u nas spotkanie, zgłaszając się, jako prowadzący zajęcia;
  • możesz zaproponować nam temat spotkania i osobę, która je poprowadzi;
  • możesz nas wsprzeć rzeczowo, przekazując produkty spożywcze, czy sprzęty kuchenne, które wykorzystamy podczas spotkań.

Jeśli chcesz dołączyć do nas, zajrzyj dział wyżej „Uczestnictwo w grupie”.

Artykuły