Cóż za przemiana! Żaby moczarowe na czas swych wczesnowiosennych godów...
Przyroda
Dominującym elementem krajobrazu przyrodniczego regionu są obszary intensywnie użytkowane przez człowieka – zabudowa, pola uprawne, tereny rekreacyjne. Na ziemiach pierwszych Piastów przyroda podlegała znacznemu wpływowi człowieka już okresie wczesnego średniowiecza. Mimo tego zachowały się ostoje o dużych walorach przyrodniczych, reprezentując różne ekosystemy i grupy gatunków. Ze względu na brak pełnych opracowań naukowych wiele z tego bogactwa poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Obecnie prowadzimy szerokie badania i inwentaryzacje przyrodnicze, które pozwalają na pełne poznanie bioróżnorodności Kasztelanii Ostrowskiej.
Baza Danych o Regionie obejmuje informacje o zasobach przyrodniczych regionu Kasztelanii Ostrowskiej. Tworzona jest jako obywatelska forma oddolnego działania osób związanych z regionem Kasztelanii Ostrowskiej. Zawiera eksperckie dane o gatunkach roślin, grzybów i zwierząt oraz siedlisk i ostoi przyrody. Dane o ostojach uzupełnione są o analizy zagrożeń istniejących i potencjalnych oraz zaleceń ochronnych dla siedlisk i poszczególnych gatunków. Prezentowane na stronie internetowej materiały są wybranymi informacjami przede wszystkim o charakterze popularnonaukowym. Baza rozwijana jest od 2015 roku od początku powstania Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska” a jej główny rozkwit przypada na 2018 rok, kiedy to intensywniej ruszyły prace nad rozbudową zaplecza technicznego w formie kartotek oraz baz geoprzestrzennych, a także zaplecza edukacyjnego.
Struktura wirtualnego atlasu regionu dla obiektów przyrodniczych obejmuje podział danych na:
- ROŚLINY,
zawierając obiekty klasyfikowane w kartotekach jako R – rośliny naczyniowe, B
mszaki, RO – rośliny beztkankowe. - GRZYBY,
zawierając obiekty klasyfikowane w kartotekach jako F – grzyby pozostałe (poza porostami), L – grzyby zlichenizowane (porosty). - ZWIERZĘTA,
zawierając obiekty klasyfikowane w kartotekach jako O – ptaki, H – płazy i gady, T – ssaki, I -bezkręgowce. - SIEDLISKA,
zawierając obiekty klasyfikowane w kartotekach jako HW – siedliska nieleśne wodne, HO – siedliska nieleśne lądowe, HF – siedliska leśne, G – formy geologiczne. - OSTOJE,
zawierając wyróżnialne w terenie obiekty przestrzenne istotne dla występowania skupisk gatunków i siedlisk przyrodniczych, w tym zaklasyfikowanych jako rzadkie i ginące – o tendencjach do ustępowania w regionie lub w szerszej skali przestrzennej.
W pełnym ujęciu Baza Danych o Regionie składa się z kilku komplementarnych do siebie zbiorów:
- bazę w postaci kartotek obiektów w formie drukowanych formularzy opisowych i teczek z materiałami na temat obiektów,
- bazę w formie kartotek wirtualnych z formularzami elektronicznymi, skanami, fotografiami itp. będącymi uzupełnieniem „papierowych” kartotek,
- bazę danych geoprzestrzennych (GIS),
- zbiory przyrodnicze, w tym dokumentację zielnikową (w rozwoju),
- bazę popularnonaukową w postaci wirtualnego atlasu regionu na stronie internetowej, służącą upowszechnianiu wiedzy oraz informowaniu o monitorowanym stanie zachowania obiektów przyrodniczych.
Zbierane autorskie dane terenowe, literaturowe, historyczne i przekazy ustne dzielone są na dwie podstawowe kategorie „obiekty przyrodnicze“ oraz „obiekty kulturowe“. Niniejsza część Bazy obejmuje obiekty przyrodnicze, czyli informacje o występujących na terenie Kasztelanii Ostrowskiej gatunkach, stwierdzonych siedliskach przyrodniczych i wyróżnionych przez nas ostojach przyrody (terenach przyrodniczo cennych).
Baza Danych o Regionie powstaje jako autorskie działanie oddolne osób związanych ze Stowarzyszeniem „Kasztelania Ostrowska”. Administratorem i opiekunem danych jest stowarzyszenie, funkcjonujące między innymi jako społeczna instytucja badawcza. Działania te są finansowane z środków własnych stowarzyszenia oraz pracy wolontaryjnej.
Pomysłodawcami i autorami założeń metodycznych Bazy byli członkowie stowarzyszenia związani z dokumentacją i ochroną dziedzictwa regionu. W części przyrodniczej tworzyli ją Natalia Jędrzejczak, Maciej Jędrzejczak oraz Barbara Kudławiec.
Autorami kartotek obiektów przyrodniczych, z których wybrane treści w formie popularnonaukowej trafiają do internetowego atlasu regionu są członkowie stowarzyszenia, działający w grupie Dzikie Dziedzictwo. W gronie tym są osoby o wykształceniu biologicznym, eksperci przyrodnicy badający i opracowujące dane terenowe na potrzeby planowania ochrony przyrody w parkach narodowych, rezerwatach przyrody, ostojach Natura 2000 oraz innych formach ochrony przyrody. Zawartość Bazy podlega recenzji treści biologicznych oraz zaleceń związanych z ochroną przyrody. W powstawaniu Bazy uczestniczą także pasjonaci przyrody, wśród których jest młodzież i studenci. Osobami, które opracowały dotychczasowe wpisy są: Maciej Jędrzejczak, Natalia Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Mikołaj Charchuta, Wiktoria Jędrzejczak. Osoby zainteresowane rozwojem Bazy Danych o Regionie serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszego zespołu.
Autorem informacji o stwierdzonych stanowiskach oraz wszelkich innych informacji pomagających uzupełniać informacje o regionie możesz być Ty. Podczas dostarczania nowych informacji o gatunkach i ostojach zapisujemy autorów odkryć w kartotekach papierowych oraz przy wyrażeniu zgody zamieszczamy informacje przy wpisach, gdzie wykorzystano te materiały. Tym sposobem Baza Danych o Regionie może cieszyć się współtworzeniem przez wielu autorów, wśród których każdy może dołączyć swoją cząstkę.
To było w 2007 roku. Opisane zostały przez późniejszych członków stowarzyszenia stanowiska nowych, nieznanych wcześniej i przy tym rzadkich gatunków. Okolice Pobiedzisk, Lednogóry czy Kłecka okazały się skrywać jeszcze wiele nieznanych miejsc. Jednocześnie brakowało nam wtedy przestrzennego dookreślenia obszaru który badamy – czy można go jakoś wyznaczyć i nazwać? Zbiegło się to z odkryciem na nowo nazwy obszaru „Kasztelania Ostrowska” w 2013 roku podczas jednej z rozmów z Tadeusz Panowiczem. Rosła potrzeba uporządkowania informacji o dotychczasowych odkryciach, a jednocześnie dojrzewała w nas myśl, że warto zebrać w jednej grupie osoby o podobnych zainteresowaniach i wiedzy. Powstaniu w 2014 roku Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska towarzyszyło rozpoczęcie prac nad systematycznym zbieraniem danych o regionie. Wraz z pracami kameralnymi i terenowymi narastały też liczne przemyślenia o sytuacji w naszym regionie, dotyczącej jego najbardziej wartościowych miejsc i historii – co dalej z nimi? Co z krajobrazem, który w sposób chaotyczny nieraz ulega negatywnemu przekształceniu? Jak reagować na zmiany w ochronie ostoi przyrody, populacji cennych gatunków, zabytków i historii zapisanych ledwie we wspomnieniach najstarszych mieszkańców? Baza w swojej pełnej wersji staje się kroniką regionu, dokumentując jego najcenniejsze walory. W ten sposób przyczynić ma się do łatwiejszego i uporządkowanego dostępu do wiedzy o naszym obszarze dla mieszkańców, turystów, dla młodego pokolenia uzupełniającego swoją wiedzę o regionie i dorosłych, którzy chcą w niej zawrzeć swoje materiały. Od początku istotne było, aby tworzyło ją jak najwięcej osób – to dzieło wielu autorów. W tym duchu cały czas jesteśmy otwarci na nowe osoby zainteresowane tym tematem.
Baza ma faktualnie, na podstawie twardych danych, ukazywać rozmieszczenie cennych zasobów w naszym regionie wraz z rzetelną analizą stanu ich zachowania. Jednocześnie stanowi ona formę swojego rozwoju w oparciu o nowe ujęcia badania regionu nieznane w dotychczasowych działaniach organizacji pozarządowych na tym obszarze – stawia na współdziałanie w jej tworzeniu osób z różnych miejscowości, zbiera dane z różnych miejscowości łącząc je w regionalną całość przeplatającą się ze sobą, zakłada prowadzenie jej jako obywatelskiej inicjatywy oddolnej. Baza przywraca na mapy tożsamości regionalnej obszar Kasztelanii Ostrowskiej, wymazując przy tym sztuczne, sztywne, współczesne podziały administracyjne. Baza wreszcie ma ważny cel w upowszechnianiu wiedzy o stanie zabytków i miejsc cennych przyrodniczo tak, aby informacje o niszczeniu dziedzictwa lub zaniku cennych walorów przyrodniczych mogły bezpośrednio docierać do opinii publicznej. Stojąc na straży dalszego rozwoju treści bazy wszyscy jej autorzy gromadzą w jednym zbiorze szeroką wiedzę o regionie i mogą śledzić losy cennych zasobów z udziałem odbiorców. Od poznania chcemy przechodzić do oswojenia, a dalej do ochrony tego, co jest wartościowe w naszym starym regionie – w Kasztelanii Ostrowskiej.
Dokumentowany obszar
Baza Danych o Regionie zawiera dane z regionu Kasztelanii Ostrowskiej. Obszar dokumentacji zawiera się w granicach historycznej kasztelanii ostrowskiej, które zaproponował Leśny (1976, „Początki, rozwój i upadek kasztelanii na Ostrowie Lednickim”) wraz z buforem, obejmującym tereny sąsiednie. Sugerowane w opracowaniach historyków granice regionu nałożono na współczesne zróżnicowanie topograficzne i na tej podstawie wyznaczono zasięg przedmiotowego obszaru Bazy Danych o Regionie. Dla rozróżnienia historycznej kasztelanii ostrowskiej od obszaru jako regionu przyrodniczo-historycznego używana jest nazwa pisana dużymi literami, tj. Kasztelania Ostrowska. Finałowy zasięg obszaru dokumentacji ustalono podczas dyskusji zespołu stowarzyszenia w 2018 r.
Obszar dokumentacji został podzielony na mniejsze jednostki powierzchniowe, których granice wyznaczano na podstawie przebiegu łatwych do wyróżnienia w terenie obiektów liniowych, tj. drogi asfaltowe, trwałe drogi gruntowe, cieki, rowy. W przypadku, gdy trudno było wyznaczyć przebieg charakterystycznych elementów krajobrazu, warunkowo granice podziału wyznaczono zgodnie z przebiegiem linii energetycznych, przecinek leśnych (linii oddziałowych) lub arbitralnie przez środek zbiorników.
Cały obszar dokumentacji podzielony jest na sześć dużych jednostek pomocniczych nazywanych w metodyce dalej sektorami. Sektory podzielono następnie na podstawowe jednostki dokumentacji nazywane poligonami.
Skala rzadkości gatunków powiązana z liczbą stwierdzonych dotychczas stanowisk
Diagnoza rozpowszechnienia gatunków jest aktualizowana w oparciu o dostępne, najbardziej aktualne dane. Przyjęto następujące kryteria oceny rzadkości :
EX – gatunek wymarły,
CR – gatunek skrajnie rzadki, odnotowany w ostatnich latach na 1-3 stanowiskach
VR – gatunek bardzo rzadki, odnotowany w ostatnich latach na 4-8 stanowiskach
R – gatunek rzadki, odnotowany w ostatnich latach na 9-15 stanowiskach
# – gatunek rozproszony lub częsty, odnotowany w ostatnich latach na ponad 15 stanowiskach
Uwaga! Szczegółowe wytyczne metodyczne opisane są w przewodniku metodycznym dla osób związanych z działaniami grupy Dzikie Dziedzictwo – w pierwszym etapie funkcjonowania wirtualnego atlasu regionu nie prezentujemy jeszcze całości ustaleń metodycznych.
Korzystanie z zasobów Bazy Danych o Regionie na własny użytek jest bezpłatne. Należy wybrać interesujący nas jeden z działów „kultura” lub „przyroda”, a następnie przeszukiwać treści w niższych kategoriach. Podział treści Bazy opisany jest wyżej w wysuwanej zakładce „Struktura Bazy”. W górnej części każdego z działów, na tle przesuwających się fotografii, znajdziecie skróty pozwalające poruszać się szybciej między działami. Można także nadesłać nam uzupełniające informacje, które następnie za zgodą zgłaszającego dopiszemy do materiałów na stronie internetowej – moduł zgłoszenia znajduje się na dole każdego artykułu, wystarczy kliknąć. Nadal rozwijamy funkcjonalności Bazy, stąd nie wszystkie jej części są dostępne, a same treści i artykuły stopniowo będziemy uzupełniać z kartotek.
Autorstwo, udostępnianie danych
Zdecydowana większość fotografii jest autorska, chyba że podano inaczej cytując źródło. Wszelkie opisy są przygotowywane autorsko przez zespół działający głównie wolontaryjnie. Materiały powyższe objęte są prawem autorskim – nie należy powielać ich lub używać komercyjnie lub publicznie bez zgody autorów. Traktujemy nasze działanie jako dobro społeczne, dlatego tym bardziej apelujemy o uszanowanie naszej pracy i rzetelnego cytowania źródła, w tym przedstawianie autorstwa utworu; uszanowanie nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania; a także o pamiętaniu o możliwości nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Zachęcamy do korzystania z Bazy na użytek osobisty, w tym szczególnie mieszkańców zainteresowanych swoją okolicą i turystów oraz na użytek nauki i badań, w tym uczniów i nauczycieli, naukowców i innych badaczy. Jesteśmy otwarci na udostępnianie danych zawartych na stronie internetowej oraz w kartotekach (mamy tam obszerniejsze dane źródłowe). Chętnie współpracujemy od 7 lat z różnymi partnerami. Najlepiej w tym celu kontaktować się z nami osobiście lub mailowo kasztelaniaostrowska@gmail.com.
Życzymy wielu przyjemnych chwil podczas przeczesywania materiałów w Bazie Danych o Regionie Kasztelanii Ostrowskiej.
Zespół Autorów
Każdy może wspomóc rozwój Bazy Danych o Regionie! Serdecznie zachęcamy do zaangażowania w ten społeczny projekt. Oto kilka wskazówek, jak możesz to zrobić:
1. Znasz ciekawe miejsce? Odkryłeś ciekawą legendę? Znasz osobę, którą warto przedstawić tutaj? Masz informację, których nie znalazłeś w opisach w wirtualnym atlasie? Fotografujesz i chcesz dorzucić swoje zdjęcia do Bazy? A może masz stare zdjęcia okolicy i swojej rodziny? Rozwijaj Bazę z nami, przysyłając swoje zgłoszenie. Możesz to zrobić przez formularz zgłoszeniowy lub kontaktując się z nami w inny sposób, w tym mailowo (kasztelaniaostrowska@gmail.com) lub telefonicznie (519 731 344). Autorów zgłoszeń zapisujemy razem z danymi, które dostarczą – w ten sposób szanujemy autorstwo materiałów i zachowujemy je dla kolejnych pokoleń.
2. Dołącz do grona naszych redaktorów! Dzięki temu możesz przy pomocy swojego komputera dodawać kolejne materiały i rozwijać już istniejące wpisy. Wspieramy się w grupie „KO_Pracownia”. Tak, jak najbardziej jesteśmy otwarci na nowe osoby. Najłatwiej skontaktować się z nami osobiście w Centrach Edukacji Regionalnej lub w inny sposób, w tym mailowo (kasztelaniaostrowska@gmail.com) lub telefonicznie (519 731 344).
3. Zostań mecenasem naszych badań i wirtualnej odsłony Bazy Danych o Regionie
Większość pracy nad Bazą wykonujemy wolontaryjnie, jednak jej dalsze rozrastanie się wymaga uzupełniania kartotek, zakupu materiałów biurowych, wyjazdów terenowych oraz poszukiwania danych. Każde wsparcie – regularne i jednorazowe – daje nam szansę jeszcze więcej działać i przyspieszyć katalogowanie danych oraz ich udostępnianie. W przypadku wsparcia rzeczowego najlepiej z nami skontaktować się mailowo (kasztelaniaostrowska@gmail.com) lub telefonicznie (519 731 344), abyśmy mogli odpowiedzieć, jak można nas aktualnie wesprzeć.
W przypadku wsparcia finansowego zachęcamy do przekazania darowizny na oficjalne konto bankowe Stowarzyszenia „Kasztelenia Ostrowska” BNP Paribas 28 2030 0045 1110 0000 0284 1410 podając w tytule cel szczegółowy „Darowizna na cele statutowe – Baza Danych o Regionie“. Darowiznę taką można odliczyć w końcoworocznym zeznaniu podatkowym.
Dla naszych darczyńców, którzy zostawią do siebie kontakt (np. adres pocztowy przy przekazaniu darowizny), przewidujemy podsyłanie dodatkowych materiałów i pamiątek regionalnych, wydawanych przez Stowarzyszenie. Co pół roku przekażemy na stronie internetowej, na co udało się zrealizować środki naszych darczyńców związane z rozwojem Bazy Danych o Regionie. Za każde wsparcie bardzo Wam dziękujemy i mocno je doceniamy!
Aktualności o przyrodzie regionu
Piękny pająk? Spachacz zielonawy!
Piękna zielona barwa tego pająka sprawia, że jest on… niewidzialny!...
Przykłady ochrony przyrody z Opolszczyzny i Jury Krakowsko-Częstochowskiej | LEDNOGÓRA | Relacja z wydarzenia
W piątek, 25 sierpnia, w ramach podgrupy Dzikiego Dziedzictwa „Warsztat...
Srogoń baldaszkowiec – srogi, barwny łowca
Piękno często bywa zabójcze. Świetnym przykładem może być srogoń baldaszkowiec,...
Mały sokół, którego ciągnie do ludzi
Pustułka to najliczniej występujący w naszym kraju sokół, którego najłatwiej...
Relacja z wizji terenowej nad zalewem Jezioro Kowalskie
W niedzielę, 02 lipca, wybrałem się na wizję terenową nad...
Łunica czerwona – czarująca mała czerwona igła
Samiec łunicy czerwonej, Jerzykowo, fot. Piotr Fonfara
Wilczomlecz lancetowaty – zielony i słodki wśród zieleni
Niepozorny. Wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula). To jeden z najbardziej pospolitych...
Gwiazdosz prążkowany – kolejny do kasztelańskiej kolekcji
Gwiazdosza prążkowanego wyszukałam do tej pory już w kilku miejscach....
Calloria neglecta – i polowanie na teleomorfę
Pod koniec zimy i wczesną wiosną, na uschniętych łodygach pokrzywy...
Gwiazdosz czarnogłowy – i kolekcja gwiazdoszy Kasztelanii rośnie!
Wczoraj jeszcze rano było bezśnieżnie, choć mroźno, z rana 9...
Smolucha świerkowa – od juniora do seniora
Z seniorami smoluchy świerkowej pierwszy raz miałam do czynienia w...
Kubecznik pospolity – grzyb jak ptasie gniazdo
Czy to grzyb, czy ptasie gniazdo? Określenie „Birds nests” napotkałam...
Szyszkolubka kolczasta – kolczasty zjadacz szyszek
Pamiętacie wpis o malutkim zjadaczu traw – rzęsostopku źdźbłowym? Tym...
Boczniaczek pomarańczowożółty – i znów powód do radości
W Wielkopolsce rzadkość, według Czerwonej Listy kategoria V – narażony...
Świecznica rozgałęziona – grzyb na tort urodzinowy?
Ten, kto mógłby wykorzystać takie świeczuszki na swoim torcie urodzinowym...
Strzykacz gwiazdkowaty – najmniejszy z rodziny
Nie znajdziemy już (przynajmniej wg obecnego stanu wiedzy) mniejszego gwiazdoszowatego!...
Gwiazdosz frędzelkowany – niespodzianka z boru sosnowego
Gwiazdosze – grzyby z typu grzybów podstawkowych – wybrane kilka...
Dębik ośmiopłatkowy – roślina, która jest i nie jest w naszym regionie
Powietrze dzisiaj górskie, chłodne, mgliste. Więc o gatunku górskim w...
Światowy Dzień Zwierząt i odkrycie zadrzechni fioletowej
W Światowym Dniu Zwierząt ujawnimy wam odkrycie nowego gatunku dla...
W jedwabie przyodziany – pochwiak jedwabnikowy
Jego grzybnia zasiedla żywe i martwe drzewa, przejaw jej występowania...
Warstwiak zwęglony i ….. kołek w płocie
Pasjonaci mykologii to tacy trochę dziwni ludzie … zainteresować może...
Grzybowi sprzątacze ….. i te straszne „zgnilizny”!
Grzyby, jako organizmy cudzożywne na ten swój „grzybowy” sposób, są...
Nowe ostoje wyznaczone koło Złotniczek po inwentaryzacjach przyrodniczych
Ponownie ruszyliśmy w teren! 22 stycznia w ramach inwentaryzacji nasza...
Łysak wspaniały ….. wspaniały, choć gorzki!
Fotografia tytułowa do wybranego na dziś gatunku grzyba jest –...
Łuskwiak nastroszony i …. co on się tak stroszy?
Ponieważ ostatnio rozprawiałam na temat „tygrysiej twardziakowatości”, więc aby nie...
Twardziak tygrysi – grzyb łęgów i …. przydroży
Czy może być dzień bez artykułu grzybowego? Nieeee ….. A...
Grzybówka niebieskoszara i …. mamy ją!
Grzyb (aż chce się jednak rzec „grzybek”) tworzy owocniki, które,...
Białogrzybówka żywokostowa, czyli …. malutka zjadaczka Symphytum officinale
Nazwa naukowa (łacińska) nie wskazuje nam, jaką roślinę zielną „zjada”...
Rzęsostopek źdźbłowy, czyli …. malutki zjadacz traw
Na chwilę odchodzę od hub rozmaitych i rozmaitych zagadnień mechanizmu...
Czyreń ogniowy i …. krajobraz kulturowy z wierzbą głowiastą
Przydrożne wierzby wciąż są nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego regionu Kasztelanii...
Białoporek brzozowy i … Ötzi „człowiek lodu”
Brzozy też mają „swoją własną hubę”, która je „zjada”, gdy...
Wrośniak anyżkowy – wonna huba
Cechy tego gatunku, jednym tchem wymienione, to: owocniki hubowate, białe...
Żółciak siarkowy i ….. kraby?
Jest spotykany dość często, choć nie aż tak powszechnie, jak...
Hubiak pospolity i ….. bryczesy?
Porzucam na chwilę – krótszą lub dłuższą – te bardziej...
Szczeciniak rdzawy i …. czy możemy „czytać las”?
Dla uważnego obserwatora przyrody las może być niczym otwarta księga,...
Błyskoporek szczotkowaty i …. czarne „mumie” grzyba
Czy znacie takie przypadki poszukiwania grzyba „od końca”, czyli od...
Pniarek obrzeżony i geotropizm
Dziś chcę wspomnieć pewnego pniarka obrzeżonego Fomitopsis pinicola, którego napotkałam...
Smolucha świerkowa i … czy rozkład może pachnieć anyżem?
Tydzień temu odwiedziłam pewne miejsce w Kasztelanii Ostrowskiej, gdzie na...
Rozszczepka pospolita i ….. historia mykologii
I znów zaglądamy pod spód grzybowego kapelusza, tym razem jest...
Fałdówka kędzierzawa – żyłkowaty hymenofor i …..
Drobne, muszelkowate lub kloszowate kapelusze fałdówki kędzierzawej, dają nam możliwość...
Stroczniczek złotawy – „farba” czy „tapeta”?
Wertując mykologiczne annały odnajdziemy mnóstwo określeń dla tego grzyba, które...
„Jesionowe Uroczysko w Główience” inwentaryzacje jesienne naszych przyrodników
Przetestowaliśmy modyfikacje metodyczne do uzupełniania przyrodniczej części Bazy Danych o...
Rysunkowa opowieść o bliskości z lasem
Kolejna rysunkowa opowieść przysłana z Imielna od Przemka Grzeczki. Płynie...
O przyrodzie starych cmentarzy w programie Wielkopolska Warta Poznania
„Przeniesiemy się też do Kasztelanii Ostrowskiej, gdzie przyjrzymy się starym...
Grzyb na zamówienie – twardnica bulwiasta
Niedawno, nieco ponad dwa tygodnie temu, też w kwietniu, pisałam...
Od berłóweczki do …. purchawicy olbrzymiej
Wnętrzniaki (klasa Gasteromycetes Fr.) to taka nieformalna już grupa grzybów,...
Porządkowanie starych cmentarzy na dobrym przykładzie Biskupic
Jeszcze świeżo w pamięci mamy sprzątanie cmentarza olęderskiego w Siedleczku...
Stare cmentarze jako… ostoje zaskakujących gatunków
Znasz stare cmentarze w swojej okolicy? Może widziałeś na nich...
Kwitnie śliwa tarnina …..
Wzmianka jednego ze Znajomych Przyrodników o śliwie tarninie obecnie kwitnącej...
Ochrona grzybów z rodziny smardzowatych w Polsce
Nastał czas owocnikowania grzybów z rodziny smardzowatych. Warto więc przypomnieć...
Opowieść o zawilcu? I tak, i nie – bo z grzybem w tle :-)
Wiosna raczy nas obficie swoimi darami, wiele się teraz dzieje...
Mózgowato pofałdowana główka – piestrzenica, która?
Kilka lat temu, na początku mojej przygody z Kasztelanią Ostrowską,...
Grzyb w kolorze żółtka jajka – kielonka błyszcząca
Kielonka błyszcząca to grzyb tworzący miseczkowate owocniki, które z początku...
Badanie zasobów przyrodniczych na starych cmentarzach w Brzeźnie i Siedleczku
Nekropolie historyczne są nie tylko miejscem spoczynku dawnych mieszkańców, ale...
Rysunkowa opowieść o orzesznicy
Kolejna rysunkowa opowieść o przyrodzie naszego regionu nadesłana od Przemka...
Szykujemy zakładki z symbolami regionu
W tym roku będziecie mogli przytulić do swoich książek zakładki...
Nauka obywatelska – szukamy stanowisk kubka prążkowanego
Trzecia odsłona poszukiwań grzybowych! Studium prążka i perydioli 🙂 Oto...
Poznajmy kilka kolejnych grzybów po wycieczce w Kapalicy
Leśna wycieczka z 13 grudnia poprzedniego roku odbyła się w...
Puffballs – cóż to za grzyby?
Puffballs – cóż to za grzyby? Z angielska zwane puffballs...
Nauka obywatelska – szukamy stanowisk boczniaka ostrygowatego
Druga odsłona poszukiwań grzybowych! Idealny prezent z pomysłem na powód,...
Z patelnią w tle – boczniak ostrygowaty
W ciągu całego roku możemy napotkać różne gatunki boczniaka, ale...
Nauka obywatelska – szukamy stanowisk klejoporka dwubarwnego
Razem z Wami szukamy klejoporka dwubarwnego 🙂 W regionie Kasztelanii...
Niepozorne białe kapeluszki z różowawym spodem – klejoporek dwubarwny
Rosnące na drewnie liściastym niepozorne, białe kapeluszki mogą nie przyciągać...
Grzybowe jęzory – ozorek dębowy
Jesień sprzyja rozwojowi dużych owocników grzybów. W polskich atlasach grzybów...
Gwiazda w koronie – gwiazdosz koronowaty
Gwiazdosze są grzybami o bardzo oryginalnej budowie owocników – są...
Grzyby w twórczości? Tak!
A to przykład, gdy grzyby można wykorzystać w twórczości. I...
Rysunkowa opowieść o obuwiku
Zobaczcie, co dostaliśmy z Imielna! Przemek przygotował obuwikowy komiks. Świetny...
Zimowy las …. i trzęsaki
Zimowy las szykuje dla nas różne grzybowe niespodzianki. Należą do...
Czarkowy mikrokosmos albo co czarka ma wspólnego z marchewką ;-)
Nasze ulubione kasztelańskie wiosenne grzybki – czarki – znamy już...
Rzecz o raniuszkach – ostrzegamy, będzie bardzo słodko
Raniuszki to ptaszki wyjątkowe pod każdym względem – nie tylko...
Na przyszkolnym skwerku – berłóweczka frędzelkowana
Pewna szkoła w Kasztelanii Ostrowskiej posiada dość niezwykłe naturalne pomoce...
Zimowy las …. i trzęsaki
Zimowy las szykuje dla nas różne grzybowe niespodzianki. Należą do...
Pucharki na kotkach olszy – kubianka kotkowa
Znalezione na zeszłorocznych kotkach olszy czarnej owocniki kubianki kotkowej (Ciboria...
Mikroświaty pod naszymi nogami …
Wrażliwi na nie szukamy ich niespiesznie… Szaroporka czy wrośniak? Zajrzyj...
Zimowe grzybobranie? – Płomiennica aksamitnotrzonowa
Grzyb zwany: – zimówką jako, że rośnie od późnej jesieni...
Opowieści o grzybach chronionych
O grzybach naszego regionu to tylko Barbara potrafi tak opowiadać!...
W ogóle co to za nazwa „nieużytek”?
To, że każdy fragmencik nie jest dopieszczony ludzką ręką ogrodnika,...
Obserwacje grzybów Goździkowej Ostoi
Niedzielne przedpołudnie 15 grudnia w Goździkowej Ostoi minęło pod znakiem...
Poznać mowę ptasią …., czyli przygotujmy się na wiosnę
Jesień, zima to pory roku, kiedy nie słychać wielu ptaków....
Leśny duch sosnowych kłód – drobnoporek sproszkowany
Lecimy spiesznie z informacją, że odnaleźliśmy stanowisko bardzo cennego gatunku...
Pojemniczki z pastylkami – kubek prążkowany
Kubek prążkowany wyrasta na drewnie – czyli jest saprotrofem nadrewnowym....
Grzyb na zamówienie – sklerorzechówka wiązkowa
Gdy pierwotnie pisałam ten tekst, w 2019 r. użyłam wówczas...
Wiosenna radość grzybofilów – smardzowate
Wiosna to czas, kiedy pojawiają się grzyby z rodziny smardzowatych...
Błysnęła wśród ściółki – kielonka błyszcząca
Z odkryciami to już tak jest, że czasem odkrywają się...
Kasztelańskie gwiazdki ze ściółki – gwiazdosz wzniesiony
Wśród rodzajów grzybów należących do typu grzybów podstawkowych (co to...
Roślina mokrych miejsc – kosaciec żółty
Rośnie w mokrych miejscach u nas – kosaciec żółty (Iris...
Chroniony mszak – bielistka siwa
Bielistka siwa (Leucobryum glaucum) to poduszkowy mech spotykany w borach...
Niezwykle osobliwy – lipiennik Loesela
Nasza kolejna osobliwość Ten figlarny mały storczyk chroniony jest w...
Jesienne grzybobranie – czubajka
Jesienne grzybobranie na Ziemi – planecie grzybów. Widok z kosmosu...
Pożegnanie lata – rumian barwierski
Ach! Jesień nadchodzi nieubłaganie – nostalgicznie…. Żółciutki rumian barwierski (Anthemis...
Anemochoryczny – kozibród
Anemochoria. Przenoszenie nasion i zarodników przez wiatr. Jesień jest anemochoryczna…...
Roślinny siłacz – rojnik pospolity
Lato lipcowe gorejące! Choć właściwie deszczowe… Przedstawiamy wam siłacza wśród...
Osobliwy motyl nocny – zmrocznik tawulec
Przestworza kasztelańskie przemierza jeden z największych motyli w Polsce. Osobliwe...
Dzikie storczyki – podkolan zielonawy
Kasztelanio! Pora na storczykowe wieści! MAMY W KASZTELANII DZIKIE STORCZYKI...
Roślina bezzieleniowa – łuskiewnik różowy
W drugiej połowie kwietnia zakwitają masowo rośliny lasów liściastych. Walczą...
Klangor, fanfary i hejnał – żurawie i ich głosy
Żuraw zwyczajny (Grus grus) jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku...
Na leszczynowych gałęziach – orzechówka mączysta
Na leszczynowych gałęziach – orzechówka mączysta Zimowy spacer po lesie,...
Kisielnica trzoneczkowa – grzyb „zjadany” przez grzyba
Kisielnica trzoneczkowa – grzyb „zjadany” przez grzyba Nawiązując do tematu...
Nadrewnowe bursztyny – kisielnica wierzbowa
W dość powszechnym mniemaniu grzyby kojarzą się głównie z porą...