co robimy w Centrum Edukacji Regionalnej?

Zapraszamy do odkrywania regionu Kasztelanii Ostrowskiej razem z nami! Od 2016 roku prowadzimy obywatelską instytucję – samodzielnie finansowaną przez mieszkańców. To pierwsze w naszym regionie miejsce edukacyjno-badawcze, zajmujące się poznawaniem i promocją walorów regionu. W przestrzeni tej realizujemy dwa cele (1) prowadzimy badania przyrodnicze i kulturowe o regionie oraz przygotowujemy działania ochronne, a także (2) rozwijamy przestrzeń dla Was, aby jak najwięcej osób korzystało z zajęć edukacyjnych, rozwijało swoje umiejętności w pracowniach, zdobywało rzetelną wiedzę o regionie w ramach popularyzacji nauki, a także abyście mogli nabyć u nas regionalne produkty i materiały opowiadające o Kasztelanii Ostrowskiej.

Miejsce to swoim zapleczem służy turystom oraz przybywającym na warsztaty i prelekcje o dziedzictwie mieszkańcom oraz grupom zorganizowanym (szkoły, przedszkola, studenci).

Prowadzimy tu liczne warsztaty edukacyjne, prelekcje, szkolenia i seminaria, których część odbywa się regularnie co tydzień. Funkcjonują u nas pracownie twórcze (ceramiki, rysunku, malarstwa, tkaniny). W CER katalogujemy dane o regionie w postaci bibliotek danych własnych i innych prac naukowych, wokół których odbywają się spotkania robocze dokumentatorów opracowujących te materiały i wprowadzające je do Bazy Danych o Regionie. CER to także miejsce, gdzie Kasztelanki zbierają dzikie zioła, przetwarzają je oraz przekazują na wasze stoły i do domowych apteczek. Prowadzimy to miejsce jako przestrzeń wystawową i szkoleniową.

skąd pomysł na takie miejsce?

Potrzeba powołania instytucji, służącej edukacji, badaniom i łączeniu ludzi z całego regionu pojawiła się od samego początku funkcjonowania stowarzyszenia. Dotychczas instytucjonalne działania dla mieszkańców i turystów zamykały się zasadniczo w granicach samorządów lub punktowych atrakcji. Nam od początku chodziło o coś więcej. O stworzeniu przestrzeni przyjaznej mieszkańcom różnych zakątków Kasztelanii Ostrowskiej oraz wszystkim osobom związanym emocjonalnie z tymi terenami, w tym turystom. Chcieliśmy przygotować kameralne miejsce do spotkań, dyskusji, prowadzenia warsztatów i rozwijania pracowni. To właśnie w CER gromadzimy nasze wyniki badań do Bazy Danych o Regionie i prowadzimy biuro stowarzyszenia. Brakowało w tym regionie miejsca, gdzie będzie można rozwijać turystykę regionalną i związaną z nią ofertę przewodnictwa, informacji turystycznej i dzielenia się produktami regionalnymi. W Centrum odbywają się zebrania naszych grup oraz udostępniamy je dla inicjatyw oddolnych.

Od początku zależało nam, aby funkcjonowanie takiej instytucji było w pełni niezależnym działaniem kierowanym przez organizację pozarządową z jej oddolnym, obywatelskim przesłaniem regionalnym ponad podziałami. W planach mamy rozwój kolejnych miejsc, aby ułatwić dostęp do działania w regionalnym zespole jak największej liczbie społeczników i odbiorców naszych działań.

DSCF4187 (Kopiowanie)

dla kogo jest CER?

Dla zainteresowanych regionem, jego walorami, chęcią zaangażowania się w działania dla regionu lub odwiedzających go turystycznie. 

Przestrzeń Centrum Edukacji Regionalnej łączy mieszkańców regionu we współdziałaniu i rozwijania się w grupie osób z różnych jego zakątków. Jeśli jeszcze tutaj nie byłeś, a mieszkasz w Kasztelanii Ostrowskiej, to koniecznie powinieneś tu wpaść! Masz pomysły? Szukasz ludzi i przestrzeni do ich realizacji? Oto instytucja oddolna, którą możemy razem rozwijać.

Centrum Edukacji Regionalnej tworzy przestrzeń do odkrywania jego ciekawostek, poznawania z bliska zabytków pradziejowych oraz ginących gatunków. Zamierzasz przyjechać tutaj i szukasz przewodników po tym obszarze? Chcesz spróbować autentycznych smaków regionu i dowiedzieć się więcej o najciekawszych jego walorach? W Centrum Edukacji Regionalnej prowadzimy zajęcia regularne, inicjatywy otwarte oraz ofertę dla grup zorganizowanych (szkół, wycieczek turystycznych, grup rodzinnych). Umów się i przybywaj do nas.

Szukasz współpracy w tematach przyrody, zabytków, ochrony dziedzictwa? Zastanawiasz się czy istnieje instytucja pozarządowa, która mogłaby wesprzeć kiełkowanie twojego nieśmiałego pomysłu lub ważnej społecznie sprawy? Skontaktuj się z nami!

72770882_116617986420284_8803232486214598656_o

wydarzenia, oferta

Informacje o aktualnych wydarzeniach w CER oraz o stałych zajęciach znajdziesz w zakładce WYDARZENIA oraz na stronach poszczególnych NASZYCH GRUP.

Katalog dostępnych u nas produktów regionalnych oraz stała oferta dla grup zorganizowanych na drugie półrocze 2021 będzie dostępna od 1 sierpnia 2021 r. Do tego czasu – szczególnie dotyczy to naszych dotychczasowych przyjaciół – prosimy o indywidualny kontakt w sprawie realizacji:

  • wyjazdów i warsztatów biologicznych / przyrodniczych
  • wyjazdów i warsztatów historycznych
  • wyjazdów i warsztatów związanych z Pracownią Ceramiki; Pracownią Rysunku, Malarstwa, grafiki; Pracowni Tkanin i Splotów
  • wspólnych działań edukacyjnych w plenerze (stoiska edukacyjne, prelekcje)
  • wspólnych badań
  • wspólnych działań związanych z działalnością społeczną, oddolną, obywatelską

Zioła starannie mieszamy

kontakt i dojazd

Zatelefonuj lub napisz do nas

+48 519 731 322
kasztelaniaostrowska@gmail.com

Lokalizacje Centrów Edukacji Regionalnej

Centrum Edukacji Regionalnej Kasztelanii Ostrowskiej w Lednogórze, Lednogóra 15, zabytkowa stacja kolejowa

  • dojazd pociągiem – po prostu wysiadasz na stacji Lednogóra i dalej 30 sekund do nas
  • dojazd autem – zjazd z trasy Poznań-Gniezno w Lednogórze na światłach w kierunku Imielenka i Imielna lub zjazd z drogi ekspresowej S5 w miejscowości Fałkowo (Łubowo) lub Wierzyce i dalej w kierunku Lednogóry

Centrum Edukacji Regionalnej Kasztelanii Ostrowskiej w Pobiedziskach, ul. K. Odnowiciela 12, Pobiedziska

  • dojazd pociągiem – stacja Pobiedziska, dalej w kierunku centrum miasta ok. 5 min
  • dojazd autem – zjazd z trasy Poznań-Gniezno w Pobiedziskach lub zjazd z drogi ekspresowej S5 na Pobiedziska na węźle w miejscowości Iwno

Godziny działania

Aktualnie CER w Lednogórze i Pobiedziskach otwarte są nieregularnie – podczas realizacji inicjatyw, spotkań zespołu oraz prac biurowych. Najlepiej dlatego indywidulanie umawiać się z nami, aby mieć pewność, że będziemy na miejscu.

jak wygląda CER? jak korzystać z CER?

Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze obejmuje trzy pomieszczenia wyposażone w stoły warsztatowe i miejsca dla 40 osób. Posiada ekran projekcyjny, sprzęty do badań przyrodniczych i edukacji (profesjonalne mikroskopy, lornetki, sprzęt laboratoryjny i zaplecze odczynników, sprzęt do prowadzenia hodowli tkankowych in vitro), zestaw autorskich preparatów edukacyjnych i modeli. W CER Lednogóra znajduje się nasza przestrzeń do naturalnego barwienia oraz prowadzenia eksperymentów kulinarnych i przetwarzania dzikich roślin na cele tradycyjnego użytkowania. Wejście do CER Lednogóra znajduje się na parterze od strony peronów.

Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach obejmuje pomieszczenia pracowni twórczych i sali warsztatowej wyposażonych w stoły warsztatowe i miejsca dla 16 osób. Posiadamy tam zaplecze materiałów do funkcjonowania pracowni malarstwa, grafiki i ceramiki. Wejście do CER Pobiedziska znajduje się na parterze od strony ulicy.

Zasady udostępniania przestrzeni

Z inspirujących przestrzeni Centrów Edukacji Regionalnej mogą korzystać:

  • mieszkańcy i turyści, których ciekawi region Kasztelanii Ostrowskiej
  • bezpłatnie członkowie grup działających przy Stowarzyszeniu „Kasztelania Ostrowska” oraz Fundacji „Inspekt” w ramach swojej działalności społecznej (nie wiesz jak dołączyć? sprawdź tutaj)
  • uczestnicy realizowanych w programie CER warsztatów, szkoleń, pracowni, prelekcji, wycieczek i innych zajęć
  • grupy zorganizowane (turyści, szkoły i in.), przybywające posłuchać i dotknąć regionu
  • osoby i podmioty zainteresowane współpracą i korzystaniem z zaplecza CER są także naszymi miłymi gośćmi – w każdej sprawie skontaktuj się z nami, a coś razem uradzimy
80023328_734784620362463_8158977534864654336_o

CER Lednogóra

CER Pobiedziska