Letnie warsztaty Kasztelanek

Letnie warsztaty Kasztelanek

Przedstawiamy Wam plan najbliższych letnich spotkań w ramach projektu „Galium odoratum – historie roślin i kobiet w Kasztelanii Ostrowskiej”.

Projekt obejmuje spotkania etnobotaniczne wokół roślin i kultury ludowej, gdzie „naszą królową” jest marzanka wonna. Roślina, która jest naszą lokalną marką. Spotkać ją możemy w reliktowych w naszym regionie lasach liściastych.

Projekt obejmuje 4 warsztaty barwierskie – 2 razy w Stęszewku  (12 miejsc) i 2 razy w Promienku (12 miejsc). Obydwie lokalizacje realizować będą ten sam program. Trzeba uczestniczyć w 2 warsztatach, żeby skończyć swoją pracę, tzn. 30 lipca, kiedy barwimy tkaniny lniane na bieżnik oraz 5 sierpnia i 6 sierpnia, kiedy wykonujemy druk klockowy z motywami roślinnymi. Wykonane prace są oczywiście Wasze. Warsztat poprowadzi Elizabet Khmellier, projektanka, absolwentka School of Form oraz Natalia Jędrzejczak, botaniczka i ekolożka roślin.

3 września Godz. 17:00 – 19:00 „Galium odoratum – historie roślin i kobiet w Kasztelanii Ostrowskiej – warsztat barwierski cz.1” prow. Elizabet Khmellier, Natalia Jędrzejczak, Stęszewko

11 września Godz. 17:00 – 19:00 „Galium odoratum – historie roślin i kobiet w Kasztelanii Ostrowskiej – warsztat barwierski cz.2” prow. Elizabet Khmellier, Natalia Jędrzejczak, Stęszewko

Kolejne spotkania to 3 warsztaty etnograficzne z etnolożką Asią Nawrocką. Mają na celu pokazać nam życie kobiet dawniej. Asia opowie nam, jak sięgać do korzeni i inspirować się lokalną kulturą ludową, projektując wnętrze domu, sukienkę, czy ogród. Wskaże, co jest nasze, wielkopolskie. Wynikiem warsztatów będzie zestaw dobrych praktyk, z których będziemy mogły korzystać podczas naszych spotkań, jak i w codziennym życiu. Taki przewodnik o autentycznej sielskości na wsi. Będzie to spora dawka wiedzy etnograficznej. Pierwszy warsztat odbędzie się 13 sierpnia w Wielkopolskim Parku Etnograficznym z oprowadzaniem i komentarzem Asi. A kolejne 2 w Lednogórze 28 sierpnia (Centrum Edukacji Regionalnej, stacja). Podczas nich będziemy rozmawiać, spacerować i tworzyć nasz przewodnik o sielskości. Przewidziany jest mały poczęstunek.

13 sierpnia Godz. 10:00 – 15:00 „Galium odoratum – historie roślin i kobiet w Kasztelanii Ostrowskiej – oprowadzanie po Wielkopolskim Parku Etnograficznym” prow. Joanna Nawrocka (płatny tylko wstęp 15 zł)

27 sierpnia Godz. 14:00 – 19:00 „Galium odoratum – historie roślin i kobiet w Kasztelanii Ostrowskiej – warsztaty etnograficzne” prow. Joanna Nawrocka

Następnie 10 września zapraszamy na wycieczkę do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego (okolice Pyzdr) w ramach projektu, gdzie oprócz pikniku w pięknym przyrodniczo miejscu, będzie plener fotograficzny. Zapisy podczas wcześniejszych wydarzeń lub mailowo (kasztelaniaostrowska@gmail.com). Fotografka wykona nam zdjęcia z roślinami. Do każdej rośliny stworzymy naszą osobistą historię. Będzie to cały dzień piknikowania, leżenia na kocu i wspólnych rozmów. Wyjazd dla 24 osób. Finałem projektu ma być wernisaż z naszymi fotografiami i historiami.

Udział w projekcie jest bezpłatny. ZAPISY w formie ankiety (oprócz wycieczki). Link poniżej:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScjabKx6jvW0O7f_UabPrf5M_yk1muWbajovvPgI6sgLmelug/viewform

Spotkania realizowane są w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy Pobiedzisk

Dodaj komentarz