,,Noc dobrych intencji” Sobótka w Kasztelanii Ostrowskiej

,,Noc dobrych intencji” Sobótka w Kasztelanii Ostrowskiej

Sobótka, znana również jako Noc Kupały, to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Słowian. Noc przesilenia poświęcona była zabawom i rytuałom. Podczas tego święta nasi przodkowie poszukiwali kwiatu paproci, skakali przez ogień, puszczali wianki na wodzie, byli blisko siebie i natury. Zapraszamy Was na wieczorne spotkanie sobótkowe 21 czerwca, bo prawdziwa noc przesilenia letniego jest tylko raz. To jedyne w Polsce wydarzenie, któremu towarzyszy prawdziwy kwiat paproci – żywy nasięźrzał pospolity – a spotkanie ludzi z różnych stron odbywa się jedynie w świetle ognia i nocnego nieba w otulinie lasu. Będziemy rozkoszować się aromatycznym smakiem dzikich roślin z tego właśnie regionu, pośród gajów słowiańskich, niedaleko jeziora Lednica.
 
 
PROGRAM

Podczas tej edycji grupa Współpraca dla Ukrainy zapozna uczestników z ukraińskimi tradycjami Nocy Iwana Kupały, Kasztelanki przygotują słowiańską zupę 7 ziół i podpłomyki na ognisku. Podczas wydarzenia pójdziemy do lasu w poszukiwaniu paproci, w tym legendarnego ich kwiatu. Wypał i zdobienie glinianych paciorków dobrych intencji oraz szycie i haftowanie woreczków na zioła zapewni nam grupa Barwiarnia. Będzie można znaleźć miejsce spisania marzeń, a o północy wzniesiemy toast marzanką i kwiatem paproci. Lokalny historyk opowie nam historię Słowian i tego święta. O zmierzchu w naszej przestrzeni zabrzmi Kapela dudziarska w duecie Mikołaja Woźniaka i Antona Koroleva. Towarzyszyć nam będą przy tym dawne tańce. Ta noc będzie warta zapamiętania, więc spędźmy ją razem.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
1. Widzimy się 21 czerwca od 20:00 do 1:00 (można dołączyć w każdej chwili, część atrakcji będzie w trybie ciągłym lub równolegle).
2. Wydarzenie odbędzie się niedaleko Lednogóry koło Pobiedzisk – dokładną lokalizację poznasz w wiadomości zwrotnej potwierdzającej Twój udział. Nasze spotkanie nie jest dużym wydarzeniem komercyjnym. Zależ nam, żeby na docelowe miejsce dotarły osoby, którym zależy na udziale w kasztelańskiej Sobótce.
3. Do miejsca naszego spotkania można dojechać samochodem lub pociągiem, wysiadając na stacji Lednogóra (stamtąd 20 minut piechotą).
4. Na miejscu nie będzie źródła prądu, stąd prosimy o np. naładowanie wcześniej telefonów.
5. Zbieramy 30 zł od osoby w gotówce na miejscu – środki te przeznaczamy w całości na strawę i napoje dla uczestników.
6. Sobótka to jej oprawa i wartości, które są nam bliskie na co dzień, dlatego prosimy o zabranie ze sobą talerzy/ misek i sztućców. Prosimy o nieprzynoszenie plastikowych, jednorazowych naczyń.
7. Sobótka to także atmosfer wspólnoty – prosimy o ubranie jasnych ubrań w odcieniach beżu lub bieli, mogą to być kwieciste wzory oraz stroje i ich elementy nawiązujące do Słowian.
8. Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na fotografowanie i używanie wizerunków uczestników w celach dokumentacji i relacjonowania Sobótki.
9. Młodzież w wieku 14 -17 lat może uczestniczyć w wydarzeniu za zgodą rodziców/ opiekunów prawnych lub pod opieką opiekuna. Osoby poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu pod opieką rodzica/ opiekuna prawnego.

ZAPISY
Zapisujcie siebie i dajcie znać rodzinie i znajomym. Informacja o liczbie osób jest dla nas ważna, żeby przygotować odpowiednią ilość jedzenia, picia i miejsca do biesiadowania.
 

Link do formularza zgłoszeniowego <<<

 

Dodaj komentarz