Wyjątkowo górzyste tereny | NOWA GÓRKA | 23.08.2024 | wyprawa z przyrodnikami i archeologami

Wyjątkowo górzyste tereny | NOWA GÓRKA | 23.08.2024 | wyprawa z przyrodnikami i archeologami

23

SIERPNIA

17:00

ZBIÓRKA W KOCIAŁKOWEJ GÓRCE PRZY DRODZE
GPS 52.438027, 17.2937555

DD 2022.12.27 logo
Tym razem przyroda spotka się z historią! To pierwsze u nas takie połączenie! Zapraszamy Was na wycieczkę organizowaną przez członków zespołu Dzikiego Dziedzictwa oraz dodatkowo KO_Pracowni. 23 sierpnia odwiedzimy obszar wyjątkowo bogaty w formy polodowcowe, na którym znajduje się również unikatowe grodzisko. Polodowcowy kontekst pofałdowanego pogranicza Kasztelanii Ostrowskiej opatrzymy spotkaniami z niesamowitymi roślinami, zwierzętami, grzybami oraz historią! Serdecznie zapraszamy w imieniu całej grupy przewodników na to niezwykłe wydarzenie.
 

Część przyrodnicza. Przewodnikami wyprawy w jej aspekcie przyrodniczym będą: Maciej Jędrzejczak, Piotr Fonfara i Barbara Kudławiec. Wypatrywać będziemy osobliwości ze świata roślin, zwierząt i grzybów. Podczas wyprawy będziemy też kontynuować promocję naszego wydawnictwa „Kasztelania Ostrowska. Przewodnik po unikatowych miejscach regionu”. Uczestnicy będą mogli otrzymać bezpłatny egzemplarz, który udostępniamy tylko w takich wyjątkowych okolicznościach. Odwiedzane przez nas miejsce jest jednym z 30 unikatowych opisanych w przewodniku.

Część historyczna. Podziwiając przyrodę, spróbujemy także, wspólnie z Magdaleną Marią, spojrzeć na nią oczami dawnych mieszkańców tych terenów, żyjących ponad tysiąc lat temu. O tym, jak  wyglądało życie Słowian w IX wieku i wcześniej wciąż wiemy niewiele, poszukamy jednak śladów ich działalności. Wyprawę w przeszłość umożliwi nam grodzisko pierścieniowate, wstępnie datowane przez badaczy na VII – IX wiek, które odwiedzimy podczas spaceru. Jaką funkcję pełnił istniejący tu niegdyś gród? Czy ci, którzy go zbudowali byli również świadkami politycznych i społecznych zawirowań mających miejsce w czasach, gdy tworzyło się państwo Mieszka I? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Wyprawę organizujemy razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach i Biblioteką Publiczną w Pobiedziskach.
 
FORMUŁA
 „Wyprawy z Przyrodnikami” mają średni poziom trudności. Kierujemy je do osób, które…
…chcą spędzić czas w otoczeniu przyrody z innymi pasjonatami natury,
…poznać głos społeczny i oczekiwania wobec przyrody,
…interesują procesy i fenomeny w przyrodzie,
…chcą podnosić stan wiedzy o przyrodzie z wiarygodnych źródeł,
…uwielbiają unikatowe kadry natury,
…poszukują dłuższych wycieczek, reportażowego podejścia do poznawania dzikich ostoi.
 
Podczas tych spotkań dokumentujemy wyróżniające, unikatowe elementy przyrody, które składają się na „alfabet dziedzictwa regionu”. Zdobyte informacje powędrują do słownika Kasztelanii Ostrowskiej, opisującego charakterystykę i wyróżniające walory miejscowości regionu – możesz być przy tych odkryciach właśnie podczas takich wypraw.
 
TERMIN I MIEJSCE
Spotykamy się 23 sierpnia o godz. 17:00. Zbiórka w Kociałkowej Górce przy drodze GPS 52.438027, 17.2937555 (PINEZKA https://maps.app.goo.gl/V1Rkw8EwfLFKsRzh7). Planujemy powrót o 19:15. Prosimy zabrać wygodne obuwie i odzież dostosowaną do zmiennych warunków w terenie oraz prowiant.
 
DLA KOGO?
Dla wszystkich miłośników natury i historii (nowa formuła!). Wyprawy historyczne będą nową inicjatywą cykliczną, którą w regionie Kasztelanii Ostrowskiej prowadzić będzie KO_Pracownia. „Wyprawy z Przyrodnikami” kierujemy głównie dla dorosłych i młodzieży. Można zabrać ze sobą psy, jednak prosimy, aby były na smyczy.
 
ZAPISY, OPŁATY

Informacje w sprawie tej wyprawy można uzyskać też u koordynatorów pod nr 782 350 829 (prosimy dzwonić po godzinie 15 lub wysyłać sms) i mailowo na adres przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com

Na tę wyprawę nie prowadzimy zapisów – wystarczy dotrzeć na miejsce zbiórki. Jest ona bezpłatna dla uczestników – działanie dofinansowane z środków statutowych stowarzyszenia. Będzie to równocześnie okazja do dołączenia do naszego stowarzyszenia przez chętne osoby (na poprzednich wyprawach pytaliście o to).

Inicjatywa realizowana ze środków własnych organizacji, w tym ze wsparcia naszych Darczyńców i Mecenasów

Skąd pomysł? Dokąd kolejne wyprawy?

Zapraszamy na wyprawy terenowe z przyrodnikami i historykami, badającymi Kasztelanię Ostrowską. Mają one formę otwartych (bez zapisów) rajdów pieszych po różnych zakątkach regionu. To świetna okazja do poznawania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych tej części krainy wielkopolskiej, uważnego poznawania ciekawych gatunków i ekosystemów oraz wyjścia w doborowym towarzystwie miłośników natury.

Dodaj komentarz