Warsztat przyrodnika. O pszczolinkach i pszczołach z Justyną Kierat | WEBINAR | 20.05.2024

Warsztat przyrodnika. O pszczolinkach i pszczołach z Justyną Kierat | WEBINAR | 20.05.2024

20

MAJA

19:00 online

LINK

DD 2022.12.27 logo

13 MAJA po raz pierwszy będziemy obchodzić Regionalny Dzień Pszczolinki a tydzień później 20 MAJA wyznaczony został na Światowy Dzień Pszczół. Pszczolinka ruda, bo o nią właśnie chodzi, to owadzi symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej.

Przed nami pierwszy w tym roku webinar WARSZTAT PRZYRODNIKA, który niczym latająca akademia zabiera wszystkich miłośników natury na spotkania z naukowcami i przyrodnikami. Patrona nad webinarem objęła Fundacja Wspomagania Wsi – Witryna Wiejska

O PSZCZOLINKACH I PSZCZOŁACH
dr Justyna Kierat jest biolożką, melitolożką, specjalistką od dzikich pszczół i aktywną społecznie popularyzatorką nauki. Zaprosiłem Ją do inauguracyjnego spotkania online, bo dzięki niej nasze pszczolinkowe drogi splotły się drugi raz – ten pierwszy był w Krakowie, gdy podążaliśmy tymi samymi korytarzami Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Justyna swoje fascynacje o dzikich pszczołach przekuła w całkiem pokaźne przedsięwzięcia. Wydała o tej tematyce książki dla dzieci, prowadzi profil Żołna na Łowach (polecam!) – https://www.facebook.com/justyna.kierat.blog – oraz ilustruje, drukuje, opowiada i pokazuje dzikich przedstawicieli pszczołowatych.

Chcę zapytać Justynę między innymi:
– jak i kiedy można zarazić się miłością do żądlących owadów?
– co faktycznie możemy zrobić dla owadów wokół nas, a co jest ściemą i greenwashingiem?
– co ma wspólnego pszczolinka i obuwik?
– ile mamy w Polsce „dzikich pszczół” i czy jest szansa, że odkryję nowy gatunek dla Polski w moim ogrodzie?
– jak odnaleźć pszczolinki w Kasztelanii Ostrowskiej i czy jest choć jeden pszczeli powód by przyjechała tu do nas zobaczyć coś niesamowitego?
– czy lubi miód?

Będzie z żartem i momentami bardzo poważnie. Na pewno będzie z naukowym sznytem. Nazwam się Maciej Jędrzejczak. Jestem biologiem, badającym i odkrywającym niesamowite ostoje i fenomeny w regionie Kasztelanii Ostrowskiej. Razem z przyjaciółmi z grupy Dzikie Dziedzictwo w naszym stowarzyszeniu poznajemy ten obszar oraz chcemy inspirować się niesamowitymi ludźmi i ich przyrodniczymi ścieżkami. Zapraszam Was na webinary „Warsztat przyrodnika”, gdzie podnosić będziemy naszą wiedzę biologiczną, komentować zjawiska społeczne wokół natury oraz spotykać bardzo ciekawe osoby.

TERMIN I MIEJSCE

20 maja godz. 19:00 – YouTube (www.youtube.com/@StowarzyszenieKO) lub Facebook (nasz fanpejdż główny oraz Przyroda regionu Kasztelanii Ostrowskiej)

DLA KOGO?

Link do tego spotkania na YouTube – LINK. Spotkanie zaczniemy na żywo 20 maja od 19:00. Jeśli chcesz otrzymać link do webinaru osobiście napisz do nas maila na przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com.
Do zobaczenia w poniedziałek!
Maciek Jędrzejczak

ZAPISY, OPŁATY

Spotkanie otwarte, bezpłatne.

KOMENTARZ JUSTYNY KIERAT PO WEBINARZE

Dziękuję wszystkim słuchającym webinaru za obecność! Zdaje się, że obiecałam rozwinąć pewne tematy po spotkaniu, więc niniejszym to czynię. Jeśli o czymś zapomniałam, to piszcie i będę w miarę swoich możliwości dopowiadać 😉
Na początek autoreklama, mój wspomniany kilkukrotnie blog nazywa się Żołna na łowach, z wersją www: https://zolnanalowach.wordpress.com/ zapraszam 🙂 (mam też Pod kreską i, poświęcony tylko pszczołom, ale po angielsku, Non-honey bees).
Jeśli chodzi o budowę domków dla owadów, to niestety nie interesuję się tym tematem aż tak bardzo, żeby opisywać szczegółowe instrukcje, więc zainteresowani będą musieli poszukać 🙂 Jako zaczątek poszukiwań, podrzucę publikację, w której suplemencie („electronic supplementary material, pod artykułem, link do ściągnięcia pliku Worda) są porady dotyczące konstrukcji hotelu: https://link.springer.com/article/10.1007/s10531-019-01853-1 oraz link do przykładowej instrukcji budowy „sandarium” i garści pomysłów na inne pomoce gniazdowe niż tradycyjne domki: https://kwietna.org/tag/dzicy-zapylacze/
Nawiązując do komentarza, że RDOŚie powinny mieć szkolenia „z pszczół”, to zrobię znów autoreklamę 😉 i polecę kurs, który prowadzimy wspólnie z Patrycją Pawłowską, a który jest skierowany między innymi właśnie do urzędników, którzy mogą mieć do czynienia z zagadnieniami ochrony pszczół w mieście, planowaniem przestrzennym itp. To kurs na zupełnie podstawowym poziomie, który ma dawać wyobrażenie i wyczucie na temat tego, czym są dzikie pszczoły, i jak można je (i inne zapylacze) chronić w miastach. Więc możecie nas polecać, jeśli znacie kogoś, komu taka podstawowa pigułka wiedzy przyda się w pracy 🙂 https://www.szkoladendrologii.pl/pszczoly-w-miescie…
Co do oznaczania gatunków, to tutaj sprawa jest nieco skomplikowana 😉 Nie mamy do pszczół takiej książki jak przewodnik Collinsa do rozpoznawania ptaków. Wiele gatunków jest bardzo podobnych do siebie nawzajem, rozpoznanie może wymagać złapania i obejrzenia osobnika pod lupą, a literatura pozwalająca na oznaczenie to często specjalistyczne klucze do poszczególnych rodzin czy rodzajów, nie zawsze dostępne po polsku. Przy nauce oznaczania od podstaw polecałabym zacząć od rodzajów (i tutaj mogę bardzo polecić tę pozycję: https://lubimyczytac.pl/…/pszczoly-dziko-zyjace… Mimo że część podanych cech też jest trudna lub niemożliwa do zobaczenia w terenie, to klucz jest w mojej ocenie bardzo przystępny. A naukę gatunków warto zacząć od trzmieli, bo są duże, sporo można wywnioskować już ze wzorów barwnych i jest do nich trochę fajnej literatury, np. https://www.researchgate.net/…/329152985_Pszczoly_w… czy https://backend.pomagamypszczolom.pl/…/Trzmiele-Polski… Oczywiście niezastąpione jest oglądanie pszczół, zarówno w terenie jak i na zdjęciach, ale uważajcie na zdjęcia w internecie – czasami gatunki są źle podpisane.
Polecam też portal iNaturalist, gdzie można wstawiać swoje obserwacje (nie tylko pszczół zresztą) i dostać oznaczenie od społeczności, a umieszczone obserwacje mogą zostać wykorzystane do badań naukowych (powstało już dużo publikacji na danych pozyskanych z iNaturalist, sama też mam na koncie taką publikację, gdzie ważną rolę odegrały stwierdzenia stamtąd 🙂 https://www.researchgate.net/…/371987685_New_records_of… )

Dodaj komentarz