Nasięźrzał pospolity, roślina wilgotnych łąk, to roślinny symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej, a także przedmiot zainteresowań Natalii Jędrzejczak. W pierwszej edycji naszego kasztelańskiego kalendarza wskazaliśmy 22 czerwca jako Regionalny Dzień Nasięźrzała. A teraz, w sierpniu, chcemy porozmawiać o łąkach i o nasięźrzale!
Przed nami drugi w tym roku webinar z cyklu WARSZTAT PRZYRODNIKA, który niczym latająca akademia zabierze wszystkich miłośników natury na spotkania z naukowcami i przyrodnikami.
O ŁĄKACH I O NASIĘŹRZALE
Natalia Jędrzejczak – doktor nauk biologicznych, jest naukowo związana z paprociami. Od lat prowadzi badania monitoringowe w różnych zakątkach Polski. Jako współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska – koordynuje grupę Kasztelanek i działa w grupie Dzikie Dziedzictwo. Jednym z celów jej działań jest ochrona kasztelańskich łąk.
Natalia opowie między innymi:
– dlaczego łąki są ważnymi ekosystemami i jak o nie dbać?
– jakie są typy łąk i ich gatunki?
– dlaczego łąki są ważne dla człowieka?
– jakie jest znaczenie łąk w retencji wody?
– czym są „łąki kwietne”, które są dostępne w sklepach ogrodniczych?
– co jest ważne dla nasięźrzała, aby mógł trwać w krajobrazie ekosystemów otwartych?
Będzie z żartem i momentami bardzo poważnie. Na pewno będzie z naukowym sznytem. Nazywam się Maciej Jędrzejczak. Jestem biologiem, badającym i odkrywającym niesamowite ostoje i fenomeny w regionie Kasztelanii Ostrowskiej. Razem z przyjaciółmi z grupy Dzikie Dziedzictwo w naszym stowarzyszeniu poznajemy ten obszar oraz chcemy inspirować się niesamowitymi ludźmi i ich przyrodniczymi ścieżkami. Zapraszam Was na webinary „Warsztat przyrodnika”, gdzie podnosić będziemy naszą wiedzę biologiczną, komentować zjawiska społeczne wokół natury oraz spotykać bardzo ciekawe osoby.