Spotkanie autorskie „KASZTELANIA OSTROWSKA. Unikatowe miejsca regionu” | GNIEZNO | KISZKOWO | POBIEDZISKA | ŁUBOWO | KŁECKO | 14-21.03.2024

Spotkanie autorskie „KASZTELANIA OSTROWSKA. Unikatowe miejsca regionu” | GNIEZNO | KISZKOWO | POBIEDZISKA | ŁUBOWO | KŁECKO | 14-21.03.2024

14 – 21

MARCA

17:00 Gniezno (eSTeDe Centrum Kultury)

17:00 Kiszkowo biblioteka

19:00 Pobiedziska Bibliostacja

17:30 Łubowo

16:30 Kłecko biblioteka

KOP 2022.12.27 logo

Rok 2024 rozpoczęliśmy z nową publikacją! Powstał pierwszy przewodnik turystyczny po 30 unikatowych miejscach Kasztelanii Ostrowskiej. Zapraszamy na spotkania z autorami przewodnika po unikatowych miejscach regionu Kasztelanii Ostrowskiej w Gnieźnie, Kiszkowie, Pobiedziskach, Łubowie i Kłecku.

Jak piszą autorzy przewodnika „Unikatowe miejsca regionu” Kasztelanii Ostrowskiej „Wokół jeziora Lednica, pomiędzy rzekami: Cybiną, Główną i Małą Wełną, rozciąga się region, w którym już w średniowieczu istniało wiele wsi i grodów. Zabieramy Cię w podróż do Kasztelanii Ostrowskiej, którą oto odkrywamy na nowo. Wybraliśmy 30 mało znanych miejsc z tego terenu. Związane są one z historią i walorami unikatowej przyrody. To pierwszy przewodnik po tym obszarze. Adresujemy go do miłośników  historii,  przyrody i wypoczynku w zacisznych ustroniach, pasjonatów aktywnej rekreacji, wycieczek pieszych i rowerowych. Witamy w krainie kwiatu paproci! /…/

Kasztelania Ostrowska to historyczny obszar Wielkopolski. Najstarsze zapisy dotyczące tego regionu pochodzą z Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 roku. Siedziba kasztelana ostrowskiego znajdowała się prawdopodobnie na wyspie na Jeziorze Lednickim. Nie znamy szczegółowych, historycznych granic  kasztelanii ostrowskiej, lecz wiemy, które tereny obejmowała. Obszar ten jest regionem przyrodniczo-historycznym, który poznasz jako Kasztelanię Ostrowską – w takiej formie piszemy o nim, edukujemy i łączymy ludzi we współdziałaniu.” 

 

Przewodnik przygotowali lokalni pasjonaci i badacze aktywnie angażujący się w działania społeczne – regionaliści, promotorzy historii, badacze zabytków, zbieracze miejscowych legend, obserwatorzy przyrody i badacze jej cennych ostoi. Od 2014 roku w Stowarzyszeniu Promocji i Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska” rozwijane jest współdziałanie osób z różnych miejscowości regionu. Już teraz widać, jak bardzo ten region jest bogaty w unikatowe miejsca, a dalsze badania mogą przynieść jeszcze wiele nowych cennych informacji.

 

Podczas spotkania autorzy opowiedzą o pomyśle, inspiracjach i motywacji towarzyszącej opracowaniu przewodnika, a uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać egzemplarz na własność. Prosimy o punktualne przybycie. 

Dlaczego powstał przewodnik?
 
Bo nie było takiego wcześniej, a wielu z Was pytało skąd czerpać rzetelną i całościową wiedzę o regionie. Bo Kasztelania Ostrowska jest odkrywana na nowo z kart historii i tożsamość tego regionu w krainie wielkopolskiej wraca dopiero w szerszej świadomości. Wiele napisano o miejscowościach, o najbardziej znanych obiektach tych terenów, ale nie powstało dotychczas ujęcie tego obszaru właśnie w odniesieniu do granic Kasztelanii Ostrowskiej. Unikatowe miejsca bywają nieznane, bo mało mówi się o nich lub zostały niedawno opisane – w tym przez nas. Niektóre z tych miejsc to dziedzictwo ulotne. Za kilka dekad, kto wie, może być już nie do zobaczenia. Jak sprawić, aby te niesamowite miejsca przetrwały, jest bardzo ważną kwestią na kolejne miesiące, nad czym będziemy intensywnie pracować. 
 
To nie jest tak, że można w tej okolicy zobaczyć tylko kilka ciekawych miejsc?
 
Oj zdecydowanie nie! Wybraliśmy 30 unikatowych miejsc, do których dochodzą jeszcze pozostałe, te bardzo znane jak Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Park Etnograficzny, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego/Punkt Informacji Turystycznej, Brama Trzeciego Tysiąclecia, Gród Pobiedziska i Centrum Edukacji Regionalnej Kasztelanii Ostrowskiej w Lednogórze. Te trzydzieści miejsc rozsianych jest w regionie, więc aby je zobaczyć trzeba do nas przyjechać na 2-3 dni, wyspać się w lokalnych gościńcach, zjeść lokalne pyszności w restauracjach i przede wszystkim zrobić to niespiesznie. A już na przebycie 50 km najdłuższym traktem leśnym będą potrzebne kondycja i rower lub zapał piechura – w zamian możliwość zatopienia w różne leśne ekosystemy. 
 
Kto tworzył treści do przewodnika?
 
Absolutni miłośnicy tego terenu! Pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin, którzy chcą przybliżać niszowe informacje o cennych obiektach, historiach ludzi, osobliwych roślinach, zwierzętach i grzybach, a także o ostojach przyrody wymagających naszej troski. Autorami publikacji są Natalia Jędrzejczak, Tadeusz Panowicz, Maciej Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Robert Domżał, Bartosz Borowiak i Bartosz Krąkowski. Co dla nas szczególnie cenne ideę przewodnika doceniły lokalne samorząd dlatego patronują mu dumnie urzędy Powiat Gniezno, Gmina Kiszkowo, Gmina Kłecko, Gmina Łubowo, Gmina Pobiedziska i kibicująca nam od początku Biblioteka w Pobiedziskach. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z środków Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

TERMIN I MIEJSCE

14 marca o godzinie 17:00 w eSTeDe Centrum Kultury

15 marca o godzinie 17:00 w bibliotece w Kiszkowie 

15 marca o godzinie 19:00 w bibliotece „Bibliostacji” w Pobiedziskach 

21 marca o godzinie 17:30 w bibliotece i domu kultury w Łubowie 

21 marca o godzinie 16:30 w bibliotece w Kłecku 

DLA KOGO?

Spotkanie kierujemy dla wszystkich miłośników turystyki, poznawania regionu, wędrówek po miejscach nieoczywistych. 

Dodaj komentarz