Nauka obywatelska – szukamy stanowisk boczniaka ostrygowatego

Nauka obywatelska – szukamy stanowisk boczniaka ostrygowatego

Druga odsłona poszukiwań grzybowych!

Idealny prezent z pomysłem na powód, żeby w tygodniu ruszyć do pobliskiego lasu ? Czekamy na Wasze zgłoszenia stanowisk! ?

W ciągu całego roku możemy napotkać różne gatunki boczniaka, ale czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny to pora boczniaka ostrygowatego. Jest często spotykany. Rośnie jako saprotrof oraz pasożyt, głównie na drewnie i drzewach liściastych. Jest gatunkiem jadalnym. Posiada wiele właściwości cennych odżywczo i zdrowotnie.

Pomyłka identyfikacyjna raczej nam nie grozi, bo kształt, wielkość i sposób wzrostu są bardzo charakterystyczne dla tego gatunku. Kto go dobrze pozna, może bezpiecznie zbierać*. O ileż to przyjemniejsze niż kupowanie w sklepie owocników pochodzących z uprawy, czyż nie?

Przy tej okazji można przyczynić się do zebrania danych o występowaniu boczniaka w regionie Kasztelanii Ostrowskiej. Zapraszamy do zgłaszania miejsc występowania boczniaka udokumentowanych zdjęciami oraz danymi o jego lokalizacji. Stanowiska wraz z nazwiskami znalazców zostaną zamieszczone w Bazie Danych o Regionie Kasztelanii Ostrowskiej.

* Nieco podobny łycznik późny jest o wiele drobniejszy i ma barwy od żółtych do zielonawych.

Basia ?

fot. 1 młodziaki boczniaka ostrygowatego wyrastające spod kory na powalonej topoli
fot. 2 dojrzałe owocniki, w sam raz co zbioru, na kłodzie brzozowej
fot. 3 starsze owocniki rosnące na topoli.

Podczas zbiorów zwróćmy uwagę, aby owocniki były w dobrym stanie, aby ich wygląd nie wskazywał np. na wielokrotne przemrożenie, co może wystąpić o tej porze roku.

Dodaj komentarz