Akademia Młodych Przyrodników | Akademia Bardzo Młodych Przyrodników | Wolna Szkoła | LEDNOGÓRA | POBIEDZISKA | zapisy 2024/2025

Akademia Młodych Przyrodników | Akademia Bardzo Młodych Przyrodników | Wolna Szkoła | LEDNOGÓRA | POBIEDZISKA | zapisy 2024/2025

Od 26 sierpnia rozpoczynamy zapisy internetowe do podgrup Młodych Przyrodników. Poznajcie, do których stałych aktywności możecie dołączyć, a następnie wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. W każdej z podgrup mamy limity miejsc – zależy nam na realizacji kreatywnych pomysłów w kameralnej atmosferze oraz chcemy dać uczestnikom komfort samodzielnego prowadzenia eksperymentów, obserwacji mikroskopowych, konsultacji i budowania relacji z prowadzącymi. 

  • AKADEMIA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW
    To nasza pierwsza podgrupa, którą utworzyliśmy w 2015 roku. Tegorocznym temat przewodni to „Toń i torf – przyroda w otoczeniu wód”! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej jezierza morska – osobliwa podwodna roślina spotykana w jeziorach naszego regionu.

    To pierwszy rok, gdy postanowiliśmy wyróżnić Kuratora naukowego. Naszym mentorem będzie prof. Mariusz Lamentowicz, przyrodnik, geograf i paleoekolog, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, pracownik naukowy Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Pracowni Ekologii Zmian Klimatu. Oddajemy tym samym również pole do analizy współczesnych procesów społecznych i kulturowych oraz odniesienia do aktualnych badań naukowych z dziedzin powiązanych z tematem przewodnim. Bardzo cieszymy się, że prof. Mariusz Lamentowicz przyjął zaproszenie do bycia naszym opiekunem naukowym!

    Wśród efektów nadchodzącego cyklu zajęć widzimy (1) opracowanie przez uczestników prostej dokumentacji mokradeł, cieku lub jeziora, którymi będą opiekować się przez czas trwania projektów (opis walorów, identyfikacja oddziaływań, dokumentacja fotograficzna), (2) realizacja wypraw do źródeł największych cieków w Kasztelanii Ostrowskiej, w tym Małej Wełny, Cybiny, Główny, (3) przygotowanie publicznej wystawy końcowej z fotografiami, (4) przygotowanie przez uczestników opisów ostoi wodnych na stronie internetowej, (5) przygotowanie 3 podcastów o najważniejszych wodnych wyzwaniach w regionie, które uczestnicy podczas rozmowy omówią z Kuratorem w formie wywiadu. Zajęcia przyjmować będą formę warsztatów w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze, wycieczek, wizyt w instytucjach naukowych, projektów interdyscyplinarnych. Wysoki poziom połączymy ze świetną atmosferą!

  • AKADEMIA BARDZO MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

    W tej podgrupie zapraszamy najmłodsze dzieci do odkrywania barw, zapachów i różnorodności otaczającej nas przyrody. Zaskoczymy Was, bo po kilku latach wiemy, że w naszej grupie nawet w tak młodym wieku można z naszymi uczestnikami prowadzić eksperymenty chemiczne, obserwacje mikroskopowe, wybrać się na wyprawy w poszukiwaniu grzybów workowych lub zbudować swój własny ogród sukulentowy. Ma być dużo zabawy i dużo wiedzy naukowej podanej w serdecznej atmosferze w towarzystwie opiekunów – nasze spotkania są rodzinne. Na regularne warsztaty Akademii Bardzo Młodych Przyrodników zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, które lubią poznawać przyrodę, chemię i zjawiska fizyczne przez doświadczenia, obserwacje na żywo, lubią poznawać jak działa świat wokół nas a przy tym dobrze bawić się, rozwijać kreatywność i budować przyjacielskie relacje w naszej grupie. Znajdzie swoje miejsce u nas każdy młody odkrywca, którego rozpiera energia lub pasjonuje skupienie w ciszy nad oglądaniem skrzydeł ważki.

  • WOLNA SZKOŁA 
    W czwartym roku działania Wolnej Szkoły zapraszamy uczniów w edukacji domowej do uczestniczenia w naszych stałych zajęciach rocznych. Podczas zgłoszenia do szkoły sami wybieracie, które blokowe zajęcia chcecie realizować – nie trzeba wybierać wszystkich. Szczegółowe informacje o Wolnej Szkole znajdziesz na jej podstronie internetowej oraz na profilu na Facebooku „Wolna Szkoła”

TERMIN I MIEJSCE

Zapisy do podgrup rozpoczynamy 26 sierpnia do wyczerpania miejsc. Można dołączyć do podgrup w ciągu całego roku.

  • AKADEMIA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW spotyka się trzy razy w miesiącu w piątki od 18:00 do 19:30 (grupa piątkowa) oraz w soboty od 9:30 do 11:00 (grupa sobotnia). Obie grupy mają te same treści podczas zajęć Akademii Młodych Przyrodników. Czasami – o czym poinformujemy z wyprzedzeniem – łączymy grupy na jednych zajęciach lub wycieczce. Widujemy się w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze tu znajdziesz informacje o tym miejscu. Pierwsze zajęcia odbędą się 7 i 8 września.
  • AKADEMIA BARDZO MŁODYCH PRZYRODNIKÓW spotyka się co dwa tygodnie w środy od 16:00 do 17:00. Widujemy się w Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach tu znajdziesz informacje o tym miejscu oraz wyruszamy do lasu lub na łąki podczas wycieczek. Pierwsze zajęcia odbędą się 13 września.
  • WOLNA SZKOŁA o tym, jak aktualnie wygląda grafik miesięczny i tygodniowy można przeczytać na dole tego ogłoszenia oraz w zakładce Wolnej Szkoły na podstronie Młodych Przyrodników zajrzyj tutaj. Widujemy się w Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach lub Lednogórze tu znajdziesz informacje o tym miejscu oraz wyruszamy do lasu lub na łąki podczas wycieczek. 

DLA KOGO?

Nasze spotkania są cykliczne, ponieważ łączymy zdobywanie wiedzy z budowaniem relacji w grupie i z prowadzącymi. Nie trzeba mieć ogromnej wiedzy przyrodniczej lub być orłem z chemii. Pasja naszych prowadzących i przyjacielska atmosfera w grupie są zaproszeniem do przygody. Nauki przyrodnicze są niesamowite. Bywanie w otoczeniu natury jest dla nas cudownie spędzonym czasem – zapraszamy więc was do naszego grona i na nasze wspólne szlaki.

Kategorie wiekowe dla naszych podgrup:

  • AKADEMIA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW kierowana jest dla młodych osób od 6 do 19 lat. Mamy wieloletnie doświadczenie w edukacji różnowiekowych – u nas to po prostu działa
  • AKADEMIA BARDZO MŁODYCH PRZYRODNIKÓW kierowana jest dla najmłodszych odkrywców, dla dzieci od 3 do 6 lat
  • WOLNA SZKOŁA zajęcia prowadzimy obecnie dla uczniów 4-8 klasy szkół podstawowych oraz dla licealistów. Zajęcia stałe i blokowe uruchomimy, gdy łącznie ze wszystkich klas zbierze się minimum 4 chętnych – poinformujemy uczestników o przygotowaniu do zajęć 10 dni przed miesiącem ich rozpoczęcia (np. 20 września w sprawie października).

ZAPISY, OPŁATY

Zapisy prowadzimy przez formularz zgłoszeniowy poniżej. Można też zgłosić się do nas osobiście i wypełnić zgłoszenie na miejscu. Informacje w sprawie zapisów uzyskać też u koordynatorów pod nr 519 731 344 i mailowo pisząc na adres mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com

Warto wiedzieć na co przeznaczamy środki z karnetów i opłat. Jako organizacja pozarządowa realizujemy nasze działania oddolnie bez stałego finansowania z zewnątrz. Jesteśmy niezależnym podmiotem, który może wdrażać autorskie programy edukacyjne i tworzyć miejsce dla edukacji alternatywnej na najwyższym poziomie. Realizujemy naszą misję edukacyjną z rodzicami i uczestnikami, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w naszych podgrupach oraz chcą wspierać misję Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. Środki przeznaczamy na materiały na zajęcia, rozwój wyposażenia edukacyjnego dla naszych uczestników, częściowo możemy opłacić media oraz dojazd zaproszonych gości. Część środków przeznaczamy na rozwój edukacji w regionie i programy badawcze – to dzięki wszystkim osobom wspierającym stowarzyszenie możliwe jest poznawanie środowiska przyrodniczego regionu i projektowanie ochrony dziedzictwa oraz edukacji. Stawiamy na siłę oddolnej organizacji nas wszystkich na rzecz dobrych idei.

  • AKADEMIA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW karnet na 6 zajęć ważny na 8 kolejnych zajęć wynosi 360 zł od uczestnika. Rodzeństwo otrzymuje 25% zniżki. Zniżką objęci są również członkowie sympatycy oraz uczniowie Wolnej Szkoły (70 zniżki)
  • AKADEMIA BARDZO MŁODYCH PRZYRODNIKÓW karnet na 6 zajęć ważny na 8 kolejnych zajęć wynosi 360 zł od uczestnika. Rodzeństwo otrzymuje 25% zniżki. Zniżką objęci są również członkowie sympatycy oraz uczniowie Wolnej Szkoły (70 zniżki)
  • WOLNA SZKOŁA podczas rekrutacji wybierając zakres programu edukacyjnego prowadzimy indywidualne wyliczenia dla osoby. Obowiązują zniżki przy dołączaniu kolejnych modułów edukacyjnych. 

PROWADZĄCY I ORGANIZATORZY

Zajęcia z dziedzin nauk ścisłych prowadzą osoby z wykształceniem kierunkowym wyższym, dyplomowani badacze i praktycy, doświadczeni animatorzy (autorzy publikacji, osoby afiliowane przy ośrodkach badawczych). Co roku na naszych zajęciach gościmy specjalistów z różnych dziedzin, a także wyjeżdżamy w miejsca związane z nauką, gdzie naszymi przewodnikami są czołowi popularyzatorzy nauki, nauczyciele akademiccy, badacze. Organizatorami i koordynatorami podgrup są edukatorzy ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska, przyrodnicy i biolodzy.

Koordynatorem Akademii Młodych Przyrodników oraz Wolnej Szkoły jest Maciej Jędrzejczak biolog, absolwent studiów magisterskich na kierunku biologia na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami inwentaryzacji flory i ochrony szaty roślinnej. Tropiciel przyrody w lasach i na mokradłach. Od 200 roku prowadzi kompleksowe badania zasobów przyrodniczych między Poznaniem a Gnieznem. Z zamiłowaniem prowadzi edukację przyrodniczą i popularyzację nauki. Napisz do mnie na mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com

Akademię Bardzo Młodych Przyrodników oraz Komplety Akademickie i korepetycje z biologii koordynuje Natalia Jędrzejczak. Biolożka, edukatorka, mama ciekawego przyrody i wędrówek po lesie Alberta. Z pasją wprowadza młodych ludzi i studentów do świata nauk przyrodniczych. Napisz do mnie na mlodziprzyrodnicy.ko@gmail.com

Koordynatorem Wolnej Szkoły w zakresie współpracy z rodzicami i uczniami jest Agata Górna. Napisz do mnie na wolnaszkola.ko@gmail.com

Koordynatorem Wolnej Szkoły w zakresie współpracy z edukatorami jest Magdalena Geming. Napisz do mnie na wolnaszkola.ko@gmail.com

Koordynatorem Akademii Młodych Przyrodników w zakresie zajęć terenowych i ekosystemów wodnych jest Piotr Fonfara.

Inicjatywa stałych zajęć w grupie Młodzi Przyrodnicy realizowana jest z karnetów i środków własnych organizacji, w tym ze wsparcia naszych Darczyńców i Mecenasów