Srogoń baldaszkowiec – srogi, barwny łowca

Srogoń baldaszkowiec – srogi, barwny łowca

Piękno często bywa zabójcze. Świetnym przykładem może być srogoń baldaszkowiec, drapieżca jakich mało. Na szczęście dla człowieka jest tylko wdzięcznym obiektem obserwacji albo fotografii.

Srogoń baldaszkowiec (Rhynocoris iracundus) to dość duży pluskwiak różnoskrzydły z rodziny Reduviidae – zajadkowate. Uwagę zwraca na siebie żywym, czerwono-czarnym ubarwieniem. Ta barwa to ostrzeżenie dla wrogów: trzymajcie się z daleka! Srogonie potrafią boleśnie ukłuć i nie należy ich chwytać gołymi rękoma! Ale bez paniki, nie rzuca się na ludzi i nie goni 😉 To groźny drapieżnik, atakujący i będący w stanie zabić zdobycz o rozmiarach podobnych lub większych od siebie. Bywa, że zdobyczą są inne silne owady, jak pszczoły, osy i trzmiele a podobno nawet drapieżne trzyszcze. Polowanie umożliwiają mu silne przednie odnóża oraz długa, masywna kłujka, którą zadaje śmiertelny cios i wysysa ofiarę. Owad ten jest ciepłolubny, dość pospolity ale niezbyt liczny. Spotkać go można na otwartych, ciepłych stanowiskach: suchych łąkach, polanach, porębach, nieużytkach. 

Okaz z niewielkiej polany w Nowej Górce (Park Krajobrazowy Promno). Fot. Piotr Fonfara, 26.06.2022 r.

Zazwyczaj spotykany na niskiej roślinności, często na kwiatach, gdzie nieruchomo czatuje na potencjalne ofiary. Stąd właśnie drugi człon nazwy – „baldaszkowiec” – od baldaszków i baldachów, kwiatostanów roślin z rodziny selerowatych, zwanych do niedawna baldaszkowatymi, na których srogoń czasem jest spotykany. Srogoń baldaszkowiec nie należy do bardzo płochliwych i niechętnie lata, toteż jest wspaniałym obiektem fotografii. Ze względu na charakterystyczną sylwetkę i ubarwienie, nie sposób go pomylić.

Okaz znad zal. Kowalskie, Jerzykowo. Fot. Piotr Fonfara, 08.06.2023 r.

W naszym kraju występuje jeszcze tylko jeden blisko spokrewniony gatunek: srogoń napastnik (Rhynocoris annulatus), który odróżnia się dominacją czarnej barwy w ubarwieniu (czerwona barwa występuje u tego gatunku tylko w postaci prążków na odnóżach i na obrzeżach odwłoka – na tzw. connexivum). W odróżnieniu od baldaszkowca, srogoń napastnik jest gatunkiem bardziej leśnym i raczej nie bytuje na kwiatach a na łodygach roślin i pędach krzewów. Niestety, obecnie nie dysponuję jego zdjęciem.

Źródła:

– https://insektarium.net/hemiptera/reduviidae-zajadkowate/rhinocoris-iracundus-srogon-baldaszkowiec/

– https://www.heteroptera.us.edu.pl/graphkeys/reduviidae/rhynocoris-iracundus.html

Dodaj komentarz