Pszczele boje

Pszczele boje

Czy wiedzieliście, że wojny między owadami to nie tylko dziedzina amazońskich mrówek? Należące do tego samego rzędu Hymenoptera pszczoły również zdolne są do agresji na sąsiada.

Koniec kwitnienia lipy to w większości polskich pasiek ostatnie w roku miodobranie. Z zadań pszczelarza odchodzi eksploatowanie pszczół, a pozostaje mu jedynie zadbać o ich przygotowanie do zimy. W przeciągu najbliższych tygodni w gniazdach zaczną się wygryzać tzw. pszczoły zimowe – żyjące dłużej od pszczół letnich, o innym metabolizmie i zrachowaniach. Aby je wychować rodzina potrzebuje pokarmu, który przy braku większych pożytków w tym okresie będzie próbowała zdobyć innymi sposobami.

Niektóre pszczoły spróbują się przestawić na źródła cukrów inne niż nektar (rosa miodowa z uszkodzonych przez mszyce komórek roślin, dojrzałe owoce) i białko pochodzenia innego niż pyłek (zarodniki niektórych grzybów). Ale pod groźbą głodu pszczoły potrafią nawet ruszyć na wojnę.

Obrazy toczących boje owadów kojarzymy raczej z mrówkami rodem z Amazonii, jednak i nasze rodzime pszczoły miodne zdolne są do wypraw rabunkowych, w których siłą zdobywają potrzebny do przeżycia pokarm.

Naszym zadaniem jako pszczelich opiekunów jest niedopuszczenie do stanu głodu w rodzinie który mógłby ją do takiego rabunku skłonić. Przy miodobraniu nigdy nie wolno odbierać wszystkich plastrów z miodem, a zawsze zostawić część z nich jako pokarm. Przy wystąpieniu rabunku pszczelarzowi pozostaje zawęzić wejście do ula by ułatwić jego mieszkankom obronę. W skrajnym przypadku wywieźć ul na inne miejsce, nieznane rabującym je obcym pszczołom.

Dodaj komentarz