Zimowy las …. i trzęsaki

Zimowy las …. i trzęsaki

Zimowy las szykuje dla nas różne grzybowe niespodzianki. Należą do nich gatunki z typu grzybów podstawkowych (Basidiomycota) – kortycjoidalne* skórniki i powłocznice oraz tremelloidalne* trzęsaki. Chłodna i wilgotna pora roku powoduje, że są one dobrze nawilżone i ładnie widoczne. Można teraz spotkać dwie pary takich grzybów, jedną w borach sosnowych, drugą w dębinach albo grądach, obie występują w regionie Kasztelania Ostrowska.

Drewno sosnowe jest opanowywane przez skórnika krwawiącego. Tworzy on rozpostarto-odgięte owocniki o gładkim hymenoforze, posiadające charakterystyczną cechę – zarysowane np. paznokciem przebarwiają się na krwistoczerwony kolor. Na grzybni skórnika krwawiącego pasożytuje trzęsak mózgowaty, który tworzy bladokremowe owocniki wielkości orzecha laskowego lub włoskiego o charakterystycznie mózgowato pofałdowanej powierzchni. Opisywana para skórnik krwawiący i trzęsak mózgowaty jest widoczna na fotografii tytułowej.

Drewno martwych dębowych konarów, a także mniejszych gałązek dębowych mogą porastać rozpostarte owocniki powłocznicy dębowej. Natomiast na grzybni powłocznicy dębowej pasożytuje trzęsak pomarańczowożółty. Galaretowate owocniki tego trzęsaka osiągają niekiedy rozmiary sporych mandarynek i w szarym bezlistnym lesie przyciągają wzrok swoją pomarańczowożółtą barwą. Poniżej fotografia „dobranej pary” powłocznica dębowa – trzęsak pomarańczowożółty.

powłocznica dębowa i trzęsak pomarańczowożółty

Wasza Barbara z ekipy Dzikiego Dziedzictwa

* bliższe wyjaśnienie, co oznaczają pojęcia grzyby kortycjoidalne i tremelloidalne pojawi się w którymś z kolejnych felietonów

Dodaj komentarz