To, że każdy fragmencik nie jest dopieszczony ludzką ręką ogrodnika, to nie oznacza, że można tak go powierzchownie przekreślać. Miejsca takie są jak najbardziej użytkowane przez tysiące owadów, ptaków, ssaków, bezkręgowców, mchów, porostów, gadów, roślin kwiatowych, bakterii, płazów, grzybów i przez… ludzi, którzy wpadają na wszelkie takie łączki, bagna, zarośla, murawy …..
Użytki ekologiczne są jedną z formalnych form ochrony przyrody w Polsce. Odwracają przekłamane przeświadczenie, że każdy nieokiełznany teren to zmarnowane miejsce. Taką właśnie ostoją jest Goździkowa Ostoja w Kasztelanii Ostrowskiej w Imielenku,. a także wzgórze nieopodal, czyli Kasztelańczyk.
Więc nie ma co gadać „chaszcze” tylko spojrzeć na świat także przez pryzmat różnorodności biologicznej, harmonijnego krajobrazu i ostoi dla dziedzictwa przyrodniczego danego obszaru ….
Ostatnie słowo, które można powiedzieć o Goździkowej Ostoi w Kasztelanii Ostrowski – pełną życia, spotkań, edukacji, dziedzictwa – to „nieużytek”
Kocanki piaskowe są coraz rzadsze, a ostatnie niekiedy populacje spotykamy właśnie na tzw. „nieużytkach”
Chrobotki na tzw. „nieużytkach” – w tym gatunki ginące!
Dziewięćsił pospolity na „nieużytku”
Żmijowiec pospolity – król „nieużytków”. Rodzimy, miododajny
Gatunek chroniony, ginący na „nieużytku” – naparstnica zwyczajna
Leśna piękność, czyli miodunka ćma