Strzykacz gwiazdkowaty – najmniejszy z rodziny

Strzykacz gwiazdkowaty – najmniejszy z rodziny

Nie znajdziemy już (przynajmniej wg obecnego stanu wiedzy) mniejszego gwiazdoszowatego! Jego owocniki mają maksymalnie 1-2 mm średnicy! Ale nie w wielkości owocników jego siła, a w mocy jego grzybni, która silnie przerasta opanowane przez nią podłoże.

Strzykacz gwiazdkowaty należy do rodziny gwiazdoszowatych, tej samej, do której należą nasze ulubione, a ustanowione jako symbole regionu, gwiazdosze, z jednym z większych jego przedstawicieli (czyli tworzących większe owocniki), gwiazdoszem wzniesionym.

Fakt przynależności do gwiazdoszowatych można zrozumieć i potwierdzić, oglądając bardzo ciekawą rycinę, ukazującą rozwój owocników przykładowych gwiazdoszy oraz strzykacza gwiazdkowatego.

Jak te maleństwa wypatrzyć w naturze? Kluczem do sukcesu jest „detektor oczny Homo sapiens” nastawiony na dostrzeganie maleńkich kuleczek i gwiazdeczek. Prócz tego wilgotna i optymalna co do temperatury pora (obecna listopadowa szczególnie), gdy leżące na leśnej ściółce drewienka przerośnięte grzybnią strzykacza są silnie nasiąknięte wodą. To sprawia, że owocniki mają sprzyjające warunki do rozwoju i nie zasychają, zanim dojdą do końca swojego rozwoju, zakończonego wystrzeleniem perydioli za pomocą żelatynowatego egzoperydium. We wnętrzu każdego owocnika strzykacza gwiazdkowatego znajduje się jedna perydiola, w niej zarodniki, a celem owocnika jest wysłanie w świat tych zarodników w perydioli zawartych.

Taki to jest zmyślny sposób rozsyłania zarodników u grzyba z rodziny gwiazdoszowatych, tworzącego najmniejsze „gwiazdoszowate” i gwiazdkowate owocniki!

Zdjęcia powyżej, poniżej oraz tytułowe, ukazują różne fazy rozwoju owocnika, na razie brakuje jeszcze fazy z widocznym żelatynowatym egzoperydium tuż po wystrzeleniu perydioli. Widzimy początkowe stadium, gdy owocniki są jeszcze zamkniętą lub najwyżej lekko uchylającą się białawą kuleczką, widzimy gwiazdkowaty owocnik z perydiolą na dnie, widzimy także puste już pozostałości owocnika. Widoczny jest także wpływ grzybni na drewienko – wszędzie tam na jego powierzchni, gdzie wcześniej powstały owocniki, które obecnie już zanikły, widoczne są zagłębienia – efekt działania grzybni rozkładającej drewno. Prócz tego, drewno rozłożone przez grzybnię strzykacza jest miękkie i daje się rozdzielać palcami. Owocniki są maleńkie, ale siła grzybni wielka!

Źródła:

Rycina ukazująca rozwój owocników grzybów z rodziny gwiazdoszowatych – https://species-id.net/openmedia/Mycological_teaching_diagrams_by_Meike_Piepenbring

 

 

Dodaj komentarz