Puffballs – cóż to za grzyby?

Puffballs – cóż to za grzyby?

Puffballs - cóż to za grzyby?

Z angielska zwane puffballs – cóż to za grzyby? Jakieś skojarzenia?

Tak, tak, właśnie o to chodzi, o wszelkie purchawki, kurzawki, czasznice, purchawice… Kto z nas nie trącał purchawki, żeby uzyskać efekt „dymku” uwalniających się przez otworek zarodników. Takie fajne „puff” 😃 To samo dotyczy innych wcześniej wymienionych grzybów, a także znanych nam i lubianych gwiazdoszy.

Taki typ owocnika, w którym warstwa rodzajna (wytwarzająca zarodniki) znajduje się wewnątrz owocnika określa się nazwą owocnika gasteroidalnego, inaczej wnętrzniaka. W takim owocniku znajduje się tzw. włośnia oraz zarodniki powstałe na podstawkach.

Bo choć „na oko” trudno dostrzec w purchawkach podobieństwo do pieczarek, jednak są one zaliczone do rzędu pieczarkowców Agaricales 🙂 A te należą do typu grzybów podstawkowych, czyli takich, w których zarodniki powstają na szczytach podstawek – w odróżnieniu od typu grzybów workowych, w których zarodniki tworzą się w workach.

Wracając do włośni, konia z rzędem temu, kto zgniecie kurzawkę, albo purchawicę! Włośnia jest tak sprężysta, że zawsze wróci do swojej pierwotnej postaci. Czy tak samo jest z purchawką gruszkowatą, widoczną na zdjęciu Ewy Malickiej?

 To można sprawdzić przy najbliższej okazji, a tymczasem spójrzmy, jak ładnie Ewa udokumentowała efekt „puff” dla tego „ball”. Na pewno nie było to łatwe, a udało się znakomicie! Przy tej okazji porcja zarodników uszła w świat szukając dla siebie dogodnego miejsca i żywiciela, co wcale nie jest takie proste u grzybów, a jednak dokonują tego z powodzeniem. Dzięki temu możemy co i rusz podziwiać śliczne purchawki gruszkowate na rozmaitym drewnie, a niekiedy także i na korze drzew.

Wasza Basia

A już jutro idziemy szukać grzybów w terenie! Mamy komplet 24 uczestników, za co bardzo Wam dziękujemy 😘

Maciek, Patrycja i Basia

Dodaj komentarz