Niedzielne przedpołudnie 15 grudnia w Goździkowej Ostoi minęło pod znakiem wykaszania muraw, a także dokumentowania napotkanych tam grzybów (fotografie, okazy). Przed rozpoczęciem wykaszania obejrzeliśmy murawę wyszukując owocniki. Były także dokumentowane grzyby zauważone później, już w trakcie wykaszania. Owocniki znajdowaliśmy zarówno na murawie, jak i w innych miejscach Goździkowej Ostoi, która choć niewielka powierzchniowo, to jednak stanowi mozaikę różnych mikrosiedlisk. Każde z nich może wykazywać właściwą sobie mykobiotę.
Znaleźliśmy kilka gatunków grzybów kapeluszowych o bardziej okazałych owocnikach, m.in. gąsówkę rudawą (Lepista flaccida), dzwonkówkę (Entoloma sp.) oraz włośnianki (Hebeloma sp.). Włośnianka na poniższym zdjęciu:
Przetrzymały one dość dobrze ostatnie chłody połączone z przymrozkami. Z drobniejszych ukazały się naszym oczom owocniczki rzęsostopka źdżbłowego (Crinipellis scabella) na uschniętej trawie:
albo szyszkolubki kolczastej (Auriscalpium vulgare) na szyszce sosnowej. Obecna chłodna i wilgotna pora roku to także wdzięczny czas do obserwowania uszaka bzowego (Auricularia auricula-judae), który wyrósł na gałęziach bzu czarnego:
uszaczka kosmatego (Auriculariopsis ampla) na gałązce topoli osiki:
kisielnic (Exidia sp.) i ciżmówek (Crepidotus sp.) na gałązkach liściastych oraz także rosnącego na drewnie próchnilca gałęzistego (Xylaria hypoxylon). Jednak najbardziej typowym dla nadchodzącej zimy była zimówka aksamitnotrzonowa (Flammulina velutipes). Jeden owocnik tego gatunku, który wyrósł u nasady bzu czarnego został zabrany dla udokumentowania stanowiska, ale prawie pewnym jest, że w niedługim czasie pojawią się kolejne. Także na bzie czarnym rosną tam: gmatwica chropowata (Daedaleopsis confragosa):
i wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor). Inne jeszcze napotkane grzyby wymagają dodatkowych czynności dla ich oznaczenia.
Odnotowane zostały także takie grzyby, które były w stanie nie nadającym się już do zbioru i rozpoznawania, ale jeśli zostaną zaobserwowane w nowym sezonie wegetacyjnym, w przewidywanej porze ich występowania, to będzie możliwe ich rozpoznanie. Do tych zaliczyć można m.in. wilgotnicę (Hygrocybe sp.), opieńkę (Armillaria sp.), pieczarkę (Agaricus sp.), koralówkę (Ramaria sp.). Będzie można także szukać wiosną owocników czernidłaka (Coprinus sp.), których wiosenną obecność zapowiada ozonium, ładnie widoczne na leżącej pod krzewem gałązce.
Całej ekipie pracującej tego dnia w Goździkowej Ostoi bardzo dziękuję za aktywne poszukiwania grzybków!