Pewna szkoła w Kasztelanii Ostrowskiej posiada dość niezwykłe naturalne pomoce dydaktyczne. Już kolejny raz posłużyły one w tym roku w celach edukacyjnych podczas zimowych warsztatów przyrodniczych dla dzieci. Są to ….. grzyby, które wyrastają na przyszkolnym skwerku.
Przyjrzyjmy się im – mają kształt kulistych główek na trzoneczkach. Ich nazwa berłóweczka frędzelkowana (Tulostoma fimbriatum) nawiązuje do kształtu owocnika podobnego do berła oraz rodzaju otworka (perystomu) przez który wysypują się dojrzale zarodniki – jest on frędzelkowany. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, iż gatunek ten jest uznany za narażony na na wymarcie ( kategoria V na Czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce).
W Polsce występuje kilka gatunków berłóweczek. Wyrastają one na siedliskach piaszczystych, ciepłych i suchych, więc możemy je spotkać na murawach, ale także na miejskich skwerach. Pojawiają się od wiosny do późnej jesieni, ale owocniki można znaleźć w ciągu całego roku, bo tworzą dość trwałe owocniki.
Rozejrzyjmy się wokół, może również dostrzeżemy gdzieś podobne grzybki? To przyszkolne stanowisko jest na razie jedynym znanym miejscem występowania berłóweczki frędzelkowanej w Kasztelanii Ostrowskiej.
O drugim kasztelańskim gatunku – berłóweczce zimowej także kiedyś napiszę.