Gwiazdosza prążkowanego wyszukałam do tej pory już w kilku miejscach. Mam też doniesienie i owocnik od jednej z osób z naszego zespołu. Należy mu się więc wpis, tak jak po kolei każdemu naszemu kasztelańskiemu gwiazdoszowi!
Karbowany perystom gwiazdosza prążkowanego to jedna z cech tego gatunku, ale taki perystom występuje także u innych gwiazdoszy. Jednak u innych gatunków karbowany perystom jest otoczony wałeczkiem albo odmiennie zabarwionym talerzykiem.
Gwiazdosz prążkowany posiada jeszcze jedną charakterystyczną cechę, która pozwala go odróżnić od innych podobnych. Tą cechą jest ostra apofiza. Co to takiego? Spójrzmy na zdjęcie owocnika z boku. Czy dostrzegamy pod główką ostro zakończoną krawędź? To właśnie ta wyróżniająca gwiazdosza prążkowanego cecha – apofiza o ostrej krawędzi.
Wyraźnie spłaszczoną główkę też możemy dopisać do wykazu cech charakterystycznych dla gwiazdosza prążkowanego.
Wyrastające latem owocniki są długo widoczne, dowodem owocnik z powyższej fotografii, który został znaleziony w lutym następnego roku po owocnikowaniu.
A owocnik z fotografii tytułowej został znaleziony w tym roku, w listopadzie, jako najświeższe stanowisko gatunku w Kasztelanii Ostrowskiej! Niech nas nie zmylą siewki roślinek zielnych widoczne na fotografii, nasi botanicy objaśnią, jaka to roślina wykiełkowała w listopadzie, ciepłą aurę biorąc za wiosnę 😉
Chcemy więcej takich znalezisk! Każdy, kto znajdzie takiego i przekaże nam informację o nim, może tym sposobem dodać cegiełkę do naszej Bazy Danych o Regionie!