Opowieść o zawilcu? I tak, i nie – bo z grzybem w tle :-)

Opowieść o zawilcu? I tak, i nie – bo z grzybem w tle :-)

Wiosna raczy nas obficie swoimi darami, wiele się teraz dzieje w naturze. Można obserwować rozwój flory i wyczekiwać kwitnienia kolejnych wiosennych roślin …. Można zwrócić uwagę na faunę, nasłuchując śpiewu ptaków, obserwując bociany zasiedlające ponownie swoje gniazda, wyczekując przylotu jerzyków …. I tak samo jak florę, tak samo jak faunę, tak również możemy obserwować fungę – grzyby …. Co i rusz docierają do nas, albo i sami znajdujemy, kolejne miejsca występowania czarki austriackiej, wyczekujemy, że może gdzieś znów zabłyśnie nam kielonka błyszcząca, że pojawią się na ścieżkach naszych wędrówek piestrzenice, smardze, naparstniczki …. Cała ta funga tylko czeka na swoją porę, by wydać owocniki, a także na swoich uważnych i rozważnych odkrywców.

Uważnych, bo takich, którzy nie przeoczą, a wręcz przeciwnie dostrzegą, co nowego grzybowego dzieje się gdzieś obok nas, w lasach, zadrzewieniach, zakrzaczeniach, w zagajnikach robinii akacjowej, pod krzewami bzu lilaka itp. itp.

Rozważnych, bo takich, którzy swoje odkrycia uszanują, nie zaszkodzą im, nie zniszczą miejsc, gdzie już rosną, albo mogą za chwilę wyrosnąć owocniki wiosennych grzybów, a w kolejnych porach roku kolejnych grzybów ….

Natura w tych różnych swoich przejawach, flory, fauny, fungi, nie działa jednak oddzielnie, a wręcz przeciwnie, występuje mnóstwo interakcji i wzajemnych powiązań wśród roślin, zwierząt, grzybów … I właśnie teraz szykuje się nam możliwość zaobserwowania jednego z licznych przykładów interakcji pomiędzy rośliną i grzybem. Interakcja ta dotyczy pewnej rośliny leśnej, a mianowicie tytułowego zawilca gajowego oraz pewnego grzyba …. Jednak, aby to bliżej opisać, chcę najpierw poszukać w Kasztelanii Ostrowskiej owocników tego grzyba powiązanego z zawilcem gajowym …. A może ktoś także natrafi na owocniki grzyba, którego mam na myśli? Dla ułatwienia dodam, że jest to dalszy kuzyn dobrze nam znanych czarek czy kielonek, tworzących charakterystyczne miseczkowate owocniki, czyli apotecja …. Dalszy dlatego, że należy do innego rzędu (bo czarki, kielonki należą do Pezizales kustrzebkowców, a ten grzyb należy do Helotiales tocznikowców), ale przedstawiciele obu tych rzędów należą do typu grzybów workowych Ascomycota.

A zatem, niech tylko nam się pojawi przed oczyma tajemniczy grzyb powiązany z zawilcem gajowym ……. niezwłocznie opowieść o nim zagości w dziale Przyroda Kasztelanii Ostrowskiej 🙂

Dodaj komentarz