Grzyb w kolorze żółtka jajka – kielonka błyszcząca

Grzyb w kolorze żółtka jajka – kielonka błyszcząca

Kielonka błyszcząca to grzyb tworzący miseczkowate owocniki, które z początku są wyłącznie żółte, a z wiekiem przybierają niebieskogranatowe zabarwienie na zewnętrznej powierzchni miseczek. Owocniki kielonki spotkać można w porze wiosennej, od marca do początku maja. Wówczas owocniki swoim występowaniem wskazują nam miejsce, gdzie trwa jej grzybnia, która „owocnikuje“ czasem tylko co parę lat.

Z uwagi na tę, nieznaną dokładnie co do przyczyn, cykliczność tworzenia owocników – czasem tylko co kilka lat, kielonka błyszcząca jest rzadko spotykanym grzybem, oczekującym na szczęśliwców, którzy niekiedy tylko przypadkiem trafiają na jej owocniki. Ale można także nastawić się na jej poszukiwania. Wówczas należy przyjąć strategię odwiedzania w terminie od marca do maja miejsc jej potencjalnego występowania. W tym celu można przeszukiwać grądy, łęgi, również brzeziny, a także świerczyny. Wszędzie tam jest szansa na napotkanie rosnących na ziemi owocników tego grzyba, które choć niewielkie, mogą skutecznie  przyciągnąć wzrok połyskując żółtozłotą barwą wśród beżowej, od barwy uschniętych liści, ściółki.

Kielonka błyszcząca może nam kojarzyć się z Wielkanocą, zarówno poprzez wiosenną porę występowania owocników, jak i poprzez barwę owocników żółtą niczym żółtko jajek tak nieodłącznie związanych z naszym wielkanocnym celebrowaniem Wielkanocnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ….

Korzystając z tego właśnie składamy jak najlepsze życzenia świąteczne, jeszcze dziś, w Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy…. Wszystkim odwiedzającym naszą stronę Kasztelanii Ostrowskiej życzymy wszystkiego najlepszego!

A przy okazji zachęcamy do poszukiwań owocników tego niezmiernie ciekawego grzyba … Dotąd znamy tylko jedno miejsce w Kasztelanii Ostrowskiej, gdzie owocniki kielonki zostały dostrzeżone kilka lat temu … Z uwagi na swą rzadkość, a także ciekawą biologię, kielonka błyszcząca została wybrana jednym z grzybowych symboli Kasztelanii Ostrowskiej …. A może znajdziemy ją gdzieś jeszcze? Czy są chętni do jej poszukiwań?

Zapraszamy do poszukiwań i wzbogacania Bazy Danych o Regionie o kolejne stanowiska tego ciekawego grzyba 🙂 Niebawem objaśnimy, co i jak czynić, aby takie nowe stanowiska, jeśli zostaną znalezione, zgłaszać do kasztelańskiej Bazy Danych o Regionie 🙂

Dodaj komentarz