Czy znacie takie przypadki poszukiwania grzyba „od końca”, czyli od jego postaci zejściowej, by później, dopiero w kolejnym sezonie, znaleźć w tym miejscu młode owocniki? Jednym z grzybów, który daje sposobność do takich właśnie poszukiwań, jest błyskoporek szczotkowaty Inonotus hispidus.
Bywa tak, że łatwiej znaleźć owocnik tego jednorocznego grzyba właśnie w stadium zejściowym, niż uchwycić moment owocnikowania w stanie najbardziej odpowiednim dla wykonania ładnej fotografii dokumentującej stanowisko występowania grzyba.
Postać zejściowa tej ciekawej huby jest długotrwała i potrafi przetrwać nawet zimę. Wówczas nawet jeszcze wiosną wskazuje nam swoim występowaniem miejscówkę, gdzie grzybnia pasożytniczego błyskoporka szczotkowatego opanowała drzewo – żywiciela tego grzyba.
Jeśli dostrzeżecie pod jakimś drzewem czarne „mumie” zeszłorocznego „hubowatego” grzyba, które opadły pod własnym ciężarem na ziemię pod drzewo, na którym urosły, może to oznaczać, że mamy do czynienia z błyskoporkiem szczotkowatym.
Młody błyskoporek szczotkowaty odznacza się zróżnicowanym zabarwieniem góry owocnika, która może być żółtoczerwona lub morelowa. Z kolei dół owocnika – hymenofor, jest początkowo siarkowożółty, a później ochrowy. Jeśli dopisze szczęście możemy ujrzeć jeszcze piękne krople gutacji – wyciekające z otworów w hymenoforze. Tu ostały się jedynie otwory:
Owocniki błyskoporka szczotkowatego bywają okazałe, mogą dorastać do 30 cm szerokości. Występują pojedynczo lub grupach. Bardzo charakterystyczna dla tego grzyba jest szczeciniasto owłosiona górna powierzchnia owocników. Od tego też bierze się epitet gatunkowy grzyba – szczotkowaty. Owocniki znajdziemy najczęściej na starych jabłoniach (w starych sadach albo na starych przydrożnych jabłoniach), także na jesionach, niekiedy na klonach, orzechach, morwach, a nawet na jarząbie szwedzkim.
Jego porą jest lato, już od czerwca jest szansa na znalezienie młodych owocników, szczególnie tam, gdzie poprzedniego roku dostrzegliśmy na drzewie lub pod nim czarne mumie starych owocników …..
Są w Kasztelanii Ostrowskiej miejsca, gdzie rośnie ten ciekawy, a wg Czerwonej Listy R – rzadki grzyb ….. Może ktoś kiedyś dostrzeże taką hubę na którejś z kasztelańskich jabłoni czy jesionów?