KO_PRACOWNIA zainaugurowała cykl Rodzinne wyprawy tropami historii spacerem „Tajemniczy średniowieczny gród”, który odbył się 21.09.2024. Wzięło w nim udział około 25 osób, z czego większość stanowiły dzieci i młodzież. Wspólnie odwiedziliśmy grodzisko pierścieniowate, datowane na fazy B i E średniowiecza i słuchaliśmy opowieści m.in. o tym, jak zmiany w przyrodzie zachodzące 1000 lat temu wpływały na życie średniowiecznych Słowian.
Wspólne spacery są jedną z najlepszych okazji do poznawania świata. Tego, którego możemy doświadczać zmysłami, ale również tego sprzed 1000 lat. Razem z Magdaleną Geming i Tomaszem Tacką uczestnicy mogli spoglądając na grodzisko koło Kociałkowej Górki myślami znaleźć się we wczesnym średniowieczu, słuchając opowieści o osadnictwie i zwyczajach Słowian.
Zaczęliśmy od rozłożenia osi czasu, na której dzieci zaznaczały daty wyznaczające najpierw poszczególne epoki, a później szczegółowe fazy średniowiecza. To pozwoliło nam zobaczyć, jak długa była ta epoka na tle późniejszych. Później mogliśmy ustalić sekwencję wydarzeń: pojawienie się Słowian – użytkowanie grodu w Nowej Górce – pojawienie się Piastów i ich państwa.
Po przejściu w pobliże grodziska mogliśmy omówić dlaczego gród zbudowany został w takim miejscu, jaka była jego konstrukcja i rola. Do tego – wspomagając się informacjami, których dostarczają nam archeolodzy i historycy – wspólnie rozważaliśmy jakie wyzwania stawiał przed osadnikami podwyższony poziom wód powierzchniowych. Czy to możliwe, że dzisiejsze bagna i mokradła wokół grodziska kiedyś umożliwiały poruszanie się łodziami? Dokąd dotrzeć mogli dawni Słowianie z dzisiejszej Kociałkowej Gorki?
Między prowadzącymi i słuchaczami (również najmłodszymi) toczyła się żywa dyskusja. Wiele udało się nam ustalić, jednak pozostało w nas wrażenie, że grodzisko skrywa jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic…