Wolna Szkoła w Pobiedziskach. Rekrutacja: pierwsze spotkanie informacyjne | ONLINE | 6.06.2024

Wolna Szkoła w Pobiedziskach. Rekrutacja: pierwsze spotkanie informacyjne | ONLINE | 6.06.2024

6

CZERWCA

18:00 

ONLINE

MP 2022.12.27 logo 2

Rozpoczynamy!
Będziemy informować o idei Wolnej Szkoły, a ponadto rozpoczynamy rekrutację w czerwcu!

LINK DO SPOTKANIA – www.meet.google.com/tiq-ceqb-kvk

Nie wymaga ono wcześniejszej rejestracji lub zapisów.

Jeżeli nie możesz dotrzeć na spotkanie 6 czerwca to skontaktuj się z nami dodatkowo (e-mail wolnaszkola.ko@gmail.com lub zadzwoń +48 570 171 171), spotkaj się z nami osobiście lub oczekuj kolejnych okazji do spotkań informacyjnych.

OPOWIEMY JAK FUNKCJONUJE WOLNA SZKOŁA I JAKA JEST JEJ MISJA

Kilkuletnie doświadczenie edukacyjne, współpraca z rodzicami oraz rozmowy z uczestnikami Akademii Młodych Przyrodników skłoniły nas w 2021 do uruchomienia Wolnej Szkoły działającej przy Stowarzyszeniu Kasztelania Ostrowska. W tym roku rozszerza ona swoją działalność i rozpoczyna rekrutację uczniów. Jeśli szukasz:
wymarzonej placówki, opartej na idei edukacji outdoorowej,
zajęć w niewielkich grupach (do 8 osób),
w dowolnie wybranym przez Ciebie planie lekcji,
prowadzonych przez nauczycieli i edukatorów z wiedzą i pasją,
to zapoznaj się z naszą ofertą.

Na czym polega nauka w WOLNEJ SZKOLE?

Od września 2024 roku Wolna Szkoła rozpoczyna zajęcia stacjonarne w nowej lokalizacji w Pobiedziskach. Przyjazna przestrzeń z dużym ogrodem pozwoli dzieciom czuć się swobodnie i bezpiecznie oraz uczyć się w niemal domowych warunkach. Dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i liceum przygotowaliśmy plan zajęć 5 dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 15, tak by to rodzic i dziecko wspólnie wybrali przedmioty i zajęcia, w których chcą wziąć udział. Aby zapewnić sobie wolność wyboru i formy zajęć, uczniowie będą formalnie pozostawali w trybie edukacji domowej. Szkoła da wszystkim uczniom możliwość wspólnego zdawania egzaminów przedmiotowych w wybranej placówce.
Zgodnie z ideami i wartościami wyznawanymi przez Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, edukacja szkolna będzie oparta o doświadczalne i praktyczne zdobywanie wiedzy. Rozszerzone kierunki edukacji w Wolnej Szkole to PRZYRODA i DESIGN, ale realizujemy zajęcia z wszystkich przedmiotów, zgodnie z podstawą programową na poziomie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego (profil biologiczno-chemiczny).

Dlaczego WOLNA SZKOŁA to wyjątkowe miejsce?

1. Proponujemy wspólne, całodzienne wyprawy edukacyjne i zajęcia w terenie, raz w tygodniu, w każdy piątek.

2. Wiemy, jak skuteczna jest nauka oparta na praktyce i doświadczeniach, przeznaczamy każdy czwartek na “Praktikum”, czyli przedmiotowe zajęcia doświadczalne oraz “Warsztaty designu”, które nauczą pracy projektowej, tak ważnej w przyszłej pracy zawodowej i społecznej.

3. Wiemy, jak ważne są czas i przestrzeń na budowanie relacji między uczniami i prowadzącymi, pełnymi szacunku, otwartości na swoje potrzeby i pozbawione przemocy.

4. Współpracujemy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i będziemy korzystać z możliwości, jakie daje nam partnerstwo z uczelnią wyższą.

5. Chcemy działać pod patronatem Fundacji Finnway Polska i Ambasady Finlandii w Polsce, inspirujemy się założeniami edukacji fińskiej oraz korzystamy z wiedzy i doświadczeń jednego z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie – jesteśmy członkami sieci wdrażające Outdoor education.

6. Wprowadzamy nasze korzenie sięgają głęboko do dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu Kasztelanii Ostrowskiej, dzięki czemu przekazujemy uczniom miłość i bogactwo ziemi, z której się wywodzą. W naszej szkole edukacja regionalna jest częścią poznawania otoczenia.

7. Przyroda to nasza miłość i specjalność, dzięki której otwieramy się na otaczający nas świat, uwrażliwiamy na jego piękno i poznajemy potrzeby.

8. Stawiamy na design, ponieważ w praktyce uczy zasad pracy projektowej, współpracy w grupie i realizowania nawet najbardziej ambitnych celów.

Kto jest pomysłodawcą i koordynatorem Wolnej Szkoły?

Wolna Szkoła powstała z inspiracji uczestników Akademii Młodych Przyrodników i ich opiekunów. To oni byli motywatorem dla koordynatorów tej stałej grupy edukacyjnej w Stowarzyszeniu Kasztelania Ostrowska. Pierwsze trzy lata działanie Wolnej Szkoły koordynowali Natalia Jędrzejczak i Maciej Jędrzejczak – biolodzy, zajmujący się naukowo przyrodą oraz popularyzacją nauki. Jesienią 2023 roku pojawiał się idea rozwinięcia Wolnej Szkoły, aby nadać jej formę przestrzeni edukacyjnej od 1 do 5 dni w tygodniu. Wyszło to wprost od rodziców. Obecnie jest to jednostka w pełni społeczna, oparta w całości na zgodnej współpracy, która nie stanowi działalności dochodowej. Decyzje dotyczące szkoły podejmujemy wspólnie, a wszelkie koszty i założenia finansowe są transparentne. Razem korzystamy z 10-letniego dorobku Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska, odwołując się do jego zasad etycznych i struktur organizacyjnych. Zespół organizacyjny Wolnej Szkoły tworzą Magdalena Geming główna koordynatorka organizacji zajęć, Agata Górna koordynatorka kontaktu z uczniami, rodzicami i rekrutacji, Oliwia Zielińska koordynatorka organizacji finansowej, Maciej Jędrzejczak i dr Natalia Jędrzejczak, koordynatorzy merytoryczni nauczania i kreowania edukacji.

Jak to działa, że wybiera się przedmioty w Wolnej Szkole?

Na podstawie naszych doświadczeń szkolnych z ostatnich 3 lat, realizujemy program nauczania w dwóch trybach – całorocznym i blokowym. Nauka w blokach przedmiotowych, które będą trwały od 1 do 1,5 miesiąca, pozwala uczniom skoncentrować się na jednej dziedzinie wiedzy, zagłębić się i dobrze poznać daną tematykę, zachowując ciągłość myśli i prac. Każdy blok zajęciowy kończy się pozytywnie zaliczonym egzaminem. Przez cały rok szkolny będą się odbywały zajęcia z przedmiotów podstawowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz czwartkowe PRAKTIKUM, warsztaty designu i piątkowe wyprawy terenowe. Nasze rozwiązanie pozwala uczniom na dołączenie do nauki w Wolnej Szkole na wszystkie lub tylko na wybrane przedmioty. Taka forma nauki pozwala uszyć plan zajęć na miarę potrzeb i możliwości czasowych oraz finansowych. Pamiętaj, wystarczą 3 dni nauki w tygodniu, by dobrze poznać i zaliczyć całą podstawę programową! A jeśli chcesz, znajdziesz u nas dużo więcej.
Ile to wszystko kosztuje miesięcznie?
Szkoła jest odpłatna, co wynika z jej funkcjonowania niezależnego od finansowania ze środków publicznych i publicznej oświaty. Wolna Szkoła nie jest instytucją dochodową, więc opłaty pokrywają wyłącznie koszty lokalowe oraz wynagrodzenia nauczycieli. Budżet tworzyliśmy razem i każdy z nas będzie miał wpływ na to, na co przeznaczamy wspólne środki.
Miesięczne czesne zależy od wybranych przedmiotów i dni, w jakie dziecko uczęszcza na zajęcia. Informacje o tym są na naszej stronie – LINK

Jeśli jesteś zainteresowany rekrutacją i nauką w Wolnej Szkole skontaktuj się z nami lub przyjdź na spotkanie informacyjne:
wolnaszkola.ko@gmail.com
tel. +48 570 171 171 – Agata

Jeśli jesteś nauczycielem lub edukatorem, któremu bliskie są nasze idee i zasady – skontaktuj się z nami:
wolnaszkola.ko@gmail.com
tel. +48 696 083 893 – Magda

TERMIN I MIEJSCE

6 czerwca, godz. 18:00, online. LINK DO SPOTKANIA – www.meet.google.com/tiq-ceqb-kvk

DLA KOGO?

Opiekunowie i uczniowie zainteresowani Wolną Szkołą od września 2024 roku lub w przyszłych latach. Zapraszamy też osoby chcące współpracować z nami edukacyjnie lub w inny sposób.

ZAPISY, OPŁATY

Spotkanie otwarte, bez zapisów.

Dodaj komentarz