Młodzi Przyrodnicy w sześciu miejscowościach i bardzo nietypowe doświadczenia na… alkoholach
Młodzi Przyrodnicy - zajęcia chemiczne 11-12 sierpnia 2021

Młodzi Przyrodnicy w sześciu miejscowościach i bardzo nietypowe doświadczenia na… alkoholach

Spojrzeliśmy naukowo na różne alkohole. Na ich właściwości fizyczne, chemiczne i metody wykrywania. Spotkania Młodych Przyrodników w Biskupicach, Pobiedziskach, Węglewie, Wagowie, Kociałkowej Górce i Kocanowie napełniły aromaty eksperymentów, które samodzielnie wykonali uczestnicy. I nie byłyby to zwykłe zajęcia chemiczne, gdyby nie to, że współprowadzili je bardzo odważni faceci.

Te spotkania tworzyliśmy my – edukatorzy, popularyzatorzy nauki – oraz Oni – osoby z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, którzy własnym życiorysem świadczyli, czym staje się problem alkoholowy. Nauka stała się dla nas polem do doświadczania piękna chemii oraz jej zgubnych skutków. Problem dostępności alkoholu, obniżania wieku przyzwolenia na „picie” oraz niezrozumienie, jak działa na poziomie biologicznym alkohol etylowy były częścią naszego spotkania. Jesteśmy świadomi, że wokół nas różne alkohole pełnią niesamowicie ważne funkcje i są częścią procesu rośnięcia ciasta drożdżowego czy też przywabiają owady do kwiatów. Jesteśmy też bardzo świadomi, jak bardzo trzeba nam mówić o nadużywaniu alkoholu w naszym społeczeństwie.

Wśród prowadzących była Antonina Kozaczko i Mateusz Heliński, którzy zwizualizowali nam w próbówkach procesy fermentacji i denaturacji. Nasi starsi koledzy – Andrzej, Robert, Sebastian, Krystian, Łukasz – świetnie pomogli poprowadzić młodym uczestnikom samodzielne eksperymenty chemiczne pełne kolorów, zapachów i nawet wybuchów. Spotkania współprowadzili Patrycja, Helena i Wiktoria. I teraz najważniejsze – czeka nas kontynuacja tamtych spotkań w miejscowościach regionu. Jutro 22 sierpnia widzimy się z wszystkimi chętnymi na warsztatach z metod popularyzacji nauki, podczas których stworzymy nowe scenariusze warsztatów chemicznych. Te zaś zagoszczą ponownie w różnych miejscowościach od września, gdzie nasi młodzi uczestnicy staną z drugiej strony jako prowadzący. Ekscytujące! Wyczekujcie dalszych informacji i zaproszeń.

Spotkania nie byłyby możliwe gdyby nie dofinansowanie z środków Urzędu Miasta i Gminy Pobiedziska. Bardzo Wam za to dziękujemy, że możemy razem realizować tak cudowne inicjatywy. Naszym partnerem jest serdecznie zaprzyjaźniona z nami Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA – robicie kawał dobrej roboty, za co Wam bardzo dziękujemy!

P.S. Dziękujemy wszystkim za tak liczne dobre słowa i wsparcie tych działań. Bardzo nas to buduje.

Dodaj komentarz