Dikariofaza – zajęcia w CER i wystawa w Poznaniu – relacja

Dikariofaza – zajęcia w CER i wystawa w Poznaniu – relacja

W sobotę 1 grudnia Młodzi Przyrodnicy mieli możliwość spędzić cały dzień na zajęciach o tematyce grzybowej. Zajęcia miały dwa zasadnicze tematy: w Centrum Edukacji Regionalnej (CER) w Lednogórze poznawaliśmy zagadnienie dikariofazy oraz uporządkowaliśmy zawartość torby grzybowej Basi (okazy, fotografie, nazwy …), a następnie ekipa pojechała do Poznania na zwiedzanie wystawy fotografii grzybów w Ogrodzie Botanicznym.

Zaczęliśmy od dikariofazy – tę część poprowadził Maciej. Gdy tylko Młodzi Przyrodnicy poznali procesy rozmnażania grzybów, przystąpiliśmy do drugiej części, a mianowicie „uporządkowania” zasobów torby grzybowej Basi – taki dydaktyczny fortel dla celów edukacyjnych 😉 Na stół sali CER w Lednogórze, która na ten dzień stała się pracownią mykologiczną, „wjechały” suche okazy, które należało połączyć ze zdjęciami tych okazów. A na koniec zostało jeszcze jedno zadanie, a mianowicie połączenie kompletów okaz-fotografia z nazwą danego grzyba.

Wszystkie zadania zostały wykonane śpiewająco i w niedługim czasie nastąpił oczekiwany porządek – każdy suchy okaz miał także w komplecie swoje zdjęcie oraz nazwę! A przy tej okazji poznaliśmy liczne grzyby pod względem ich różnorodnych form, postaci, barw, a także rzeczywistej wielkości, gdyż mogliśmy obejrzeć suche okazy tych grzybów. Na koniec wszystko z powrotem powędrowało do ogromnej torby …. na kolejne zajęcia 🙂

Przyszedł czas na kolejną część dnia – wycieczkę do Poznania, do Ogrodu Botanicznego, gdzie czekała na obejrzenie wystawa „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury”, zorganizowana przy udziale grupy fotografów z różnych miejsc Polski przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie i Polskie Towarzystwo Mykologiczne. Obecnie wystawa dotarła do Poznania, a to był przedostatni dzień ekspozycji, więc prawie ostatnia szansa na jej obejrzenie. Po wystawie oprowadzała i o grzybach opowiadała Basia.

Oto nasz wpis:

do Księgi Pamiątkowej wystawy:

A oto informacje o samej wystawie:

A oto kilka fotografii wystawowych – obejrzyjmy je i wypatrujmy takich grzybów, a może kiedyś je znajdziemy w Kasztelanii Ostrowskiej 🙂 Przy okazji kilka pytań 🙂

Z czym kojarzy się nazwa tego grzyba, pasożytującego na hypogeicznych grzybach – jeleniakach? I skąd taka nazwa?

A czemu ten pochwiak nazywa się jedwabnikowym?

W jakich lasach spotkamy tyle „pieniądza”, czyli grzyba o nazwie „monetka”?

Pobytu w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu dopełnił spacer po zakątkach ogrodu.

I jak, Młodzi Przyrodnicy, tego dnia Młodzi Adepci Mykologii …. Podobało się?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz