Zapraszamy do wirtualnej Bazy Danych o Regionie – startujemy!

Zapraszamy do wirtualnej Bazy Danych o Regionie – startujemy!

Z wielką przyjemnością informujemy, że uruchamiamy wirtualną część Bazy Danych o Regionie. To efekt naszych badań zebranych w kartotekach od 2007 roku, a teraz stopniowo udostępnionych w wersji internetowej. Zawiera ona dane o zasobach przyrodniczych i kulturowych, w tym wiele danych autorskich, nigdzie wcześniej nie publikowanych.

Tworzona jest jako obywatelska forma oddolnego działania osób związanych z regionem Kasztelanii Ostrowskiej.  Prezentowane na stronie internetowej materiały są wybranymi informacjami przede wszystkim o charakterze popularnonaukowym. Baza rozwijana jest od 2015 roku od początku powstania Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska” a jej główny rozkwit przypada na 2018 rok, kiedy to intensywniej ruszyły prace nad rozbudową zaplecza technicznego w formie kartotek oraz baz geoprzestrzennych, a także zaplecza edukacyjnego. 

  1. Część kulturowa zawiera eksperckie dane o budynkach, zabytkowej infrastrukturze, dziejach miejscowości, osobach z regionu, legendach i podaniach, pochodzeniu nazw lokalnych. ZAJRZYJ
  2. Część przyrodnicza zawiera eksperckie dane o gatunkach roślin, grzybów i zwierząt oraz siedlisk i ostoi przyrody. Dane o ostojach uzupełnione są o analizy zagrożeń istniejących i potencjalnych oraz zaleceń ochronnych dla siedlisk i poszczególnych gatunków.  ZAJRZYJ

Autorami Bazy są osoby związane ze stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska, którym zależy, aby dokumentować informacje o regionie oraz upowszechniać je i chronić jego zasoby. W części kulturowej zawiera materiały, których dodawanie koordynuje KO_Pracownia – nasz regionalista Tadeusz Panowicz z Heleną Zenker oraz Filipem Biegańskim. W części przyrodniczej zawiera materiały, których katalogowanie koordynują przyrodnicy z grupy Dzikie Dziedzictwo,  a koordynuje je Maciej Jędrzejczak, Mikołaj Charchuta, Natalia Jędrzejczak, Wiktoria Jędrzejczak. Materiały dodawane są także przez inne osoby, które angażują się w poszczególne artykuły. Od strony informatycznej powstanie Bazy było możliwe dzięki Michałowi Zacharyasiewiczowi oraz Arkowi Michalakowi. To kawał zespołowej pracy i siła działań oddolnych!

Baza Danych o Regionie przez najbliższe tygodnie intensywnie będzie rozwijać się. Uruchomimy kolejne moduły, dodawać będziemy kolejne wpisy oraz zbierać nowe informacje. Zapraszamy was do Bazy w kilku rolach:

  • korzystajcie z jej zasobów, czytajcie, zwiedzajcie Kasztelanię Ostrowską
  • przysyłajcie nam materiały i napotkane znaleziska – przy każdym artykule na dole jest link do formularza zgłoszeniowego, gdzie możecie poinformować nas o nowych stanowiskach gatunków, o ciekawych źródłach historycznych oraz dosłać nam fotografie i skany dokumentów, które następnie dorzucimy z waszym autorstwem do Bazy Danych o Regionie w ramach społecznego archiwum z kartotekami oraz na na stronie internetowej
  • dołączcie do grona osób tworzących Bazę – w ten sposób możemy razem stworzyć jeszcze więcej opisów Waszych miejscowości, dodawać fotografie i uzupełniać artykuły o przyrodzie i kulturze. Jesteśmy bardzo ciekawi nowych osób i bardzo liczymy na rozwój zespołu redakcyjnego!

O samej Bazie będziemy jeszcze wielokrotnie pisali, bo kolejne materiały pojawiać będą się z każdym tygodniem. I tutaj bardzo ważna informacja – powstanie wirtualnej części Bazy Danych o Regionie nie byłoby możliwe gdyby nie Wasze dotychczasowe wsparcie. Nie jest ona finansowana z środków zewnętrznych. Działania dokumentacyjne i popularyzatorskie są możliwe dzięki środkom statutowym Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska” oraz wsparciu Fundacji Inspekt. To dzięki Waszym darowiznom możemy rozwijać ten oddolny projekt. Niedługo zdradzimy, jak będziecie mogli nas wspierać w tym zakresie jeszcze bardziej. Za dotychczasowe darowizny już teraz bardzo Wam dziękujemy – razem jak widać możemy zdziałać bardzo wiele!

Zespół redaktorów i informatyków związanych z działaniami Bazy Danych o Regionie przy grupie KO_Pracownia i Dzikie Dziedzictwo

Kościół w Lednogórze
Wrotycz pospolity w fazie kwitnienia, centrum wsi Sanniki, fot. Maciej Jędrzejczak

 

Dodaj komentarz