Jak wyglądały stroje w naszym regionie? Czym jest strój regionalny i jakie pełnił funkcje? Na te pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć w piątek 27 sierpnia podczas prelekcji w Centrum Edukacji Regionalnej w Pobiedziskach. Temat poruszyła Antonina Kozaczko.
Sprawa poszukiwania możliwych strojów powstałych na terenie regionu Kasztelanii Ostrowskiej jest niestety bardzo trudna, ze względu na dominację wpływów ubioru miejskiego osadników niemieckich, jednak wiele strojów, które znamy z terenów Wielkopolski, jest szczegółowo opracowana i warto je poznawać bliżej. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się kiedy ubiór staje się strojem i poznaliśmy wspólne cechy strojów wielkopolskich. Ponadto obejrzeliśmy stare fotografie rodzinne z kolekcji pana Tadeusza Panowicza, a dużym zainteresowaniem cieszył się strój uroczysty Bamberki Poznańskiej oraz jej ubiór roboczy – pożyczone z Towarzystwa Bambrów Poznańskich dla zilustrowania stroju polskiego, który wytworzyli dawni osadnicy niemieccy, którzy szybko związali się tożsamościowo z Poznaniem i narodowością polską. Zachęcamy do poszukiwania starych fotografii rodzinnych – to skarbnica wiedzy o historii! Jeśli macie takowe z terenu Kasztelanii Ostrowskiej, to kontaktujcie się proszę z nami. Poszukiwania trwają.
Dziękujemy wszystkim przybyłym na prelekcje przy herbacie. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach KO_Pracowni z kulturą regionu!