Święto Matki Boskiej Zielnej jest po oktawie Bożego Ciała drugim w roku świętem, podczas którego święci się zioła i kwiaty polne. Wniebowzięcie jest najstarszym świętem Maryjnym obchodzonym w Kościele wschodnim od V wieku, a w Kościele rzymskokatolickim od VII wieku. Pierwsze wzmianki o obchodzeniu tego święta w Polsce pochodzą z XI wieku.
W polskiej tradycji ludowej, a także w tradycji ludowej europejskiej Matka Boska jest patronką ziemi będącej w rozkwicie, patronką ziół, zbóż, kwiatów oraz owoców. Stąd nazywana jest Zielną w Polsce, Korzenną w Czechach, Kwietną w Niemczech, a Żytnią w Estonii.
Obrzędowość ludowa wiąże ten dzień ze święceniem płodów rolnych i ziół, które są symbolami bogactwa przyrody. Zielem, które niesione było do poświecenia nazywano wiązanki, na które składały się kłosy wszystkich gatunków zbóż, listki kapusty, buraków, grochu, makówki z nasieniem maku, jabłka na patyku, czyli wszystko co się sieje i sadzi w polu. Prócz roślin uprawnych i kwiatów w skład wiązanki wchodziły rozmaite zioła o właściwościach leczniczych, takie jak mięta, melisa, bylica boże drzewko, lebioda, macierzanka, barwinek, gałązki lipy, wrotyczu, dziurawca, ruty i mirtu. Każde zioło miało swoją symbolikę. Na przykład mirt symbolizował dziewictwo, młodość, płodność, szczęście, życie, ale również śmierć. Mak uznawany był za symbol nocy, zapomnienia, snu i ciszy. Wyraźnie nawiązywał więc do zaświatów. Ruta traktowana była jako swoisty amulet przeciw czarom. Uważano, że, „każda trawka jaka na świecie jest, to prosi żeby ją poświęcić”.
Taki poświęcony bukiet, czy wiązankę obnoszono trzykrotnie wokół chałupy, czasem wstawiano w zagonie kapusty, by chronić ją przed gąsienicami. Najczęściej jednak wieszano nad drzwiami lub chowano za święty obraz. Święcone zioła strzegły obejścia przed piorunami, pożarami i czarami. Powszechnie używane było w lecznictwie i magii. Okadzano nim dobytek i ludzi w razie choroby, zwłaszcza, gdy podejrzewano, że przyczyną jej są czary.
Nawiązując do tego pięknego święta, Kasztelanki zaprosiły mieszkańców na spacer etnobotaniczny, który odbył się 10 sierpnia. O tradycji opowiedziała Antonina Kozaczko, a przewodniczką po świecie roślin była Natalia Jędrzejczak. Efektem warsztatów były 3 bukiety intencyjne – na miłość, przeciw piorunom oraz na zdrowie.
Działania dofinansowane ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie LGD „Trakt Piastów” w Łubowie.