Po XX Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich – nasze wspomnienia i refleksje 5-7.05.2022

Po XX Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich – nasze wspomnienia i refleksje 5-7.05.2022

Uczestniczyliśmy w bardzo ważnym dla nas spotkaniu. Ogólnopolskie XX Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich zgromadziło wielu bardzo aktywnych działaczy społecznych z całej Polski. To niesamowity czas, który co roku napędza do pozytywnego działania podczas inspirujących spotkań warsztatowych, wykładów, dobrych praktyk, spotkań kameralnych. Wynosimy z niego wiele dobrych kontaktów z najróżniejszych zakątków kraju. Jak co roku przyjechało kilkaset osób. Ostatniego dnia odwiedziliśmy także Garncarską Wioskę, która kolejny raz urzekła nas swoim pomysłem i wykonaniem. Spotkaniu towarzyszyła świetna organizacja, aktywni społecznicy oraz… piękne miejsce. Warmia o tej porze roku wygląda zjawiskowo!

Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska” reprezentowali Barbara Kudławiec, Alicja Dłużewicz, Małgorzata Jędrzejczak, Helena Zenker, Inka Cybowska, Maciej Jędrzejczak, Natalia Jędrzejczak, Elizabet Khmellier, Tadeusz Wojtkowiak, Yulia Krupka. W tym roku nasz udział, to także aktywne prowadzenie czterech różnych form spotkań dla uczestników:

1. WARSZTATY. Od obserwacji przyrody do jej ochrony w mojej wsi – praktyczny plan działania z poradami specjalistów. Naszym know-how w zakresie dokumentacji przyrody podzieliła się ekipa przyrodników z grupy Dzikie Dziedzictwo. Konkretna wiedza, konkretne wskazówki o siedliskach, roślinach, zwierzętach i grzybach.

2. WARSZTATY. Młodzi recenzują i doradzają – o działaniach z młodzieżą z ich spojrzeniem na wasze pomysły. Spojrzenie młodych członków naszego zespołu z KO_Pracowni i Barwiarni dało szansę skonfrontować pomysły społeczników z potrzebami młodzieży. Wiele ciekawych wniosków padło.

3. DOBRE PRAKTYKI. Moja miejscowość czy jeszcze dalej? Podejście regionalne w działaniu społecznym. Podczas tej prezentacji pokazaliśmy naszą drogę wyboru optymalnej skali przestrzennej dla działań społecznych. Okazuje się, że te przemyślenia obudziły ważną dyskusję o granicach, podziałach, kooperacji. Opowiedzieliśmy także o naszej grupie „Współpraca dla Ukrainy”. Bardzo ważne tematy.

4. FESTIWAL INICJATYW I IDEI. Sięgajmy do korzeni – o autentyczności i szukaniu tożsamości miejsc. Dyskusja o złych i dobrych wyborach w poszukiwaniu unikatowych wyróżników. Wniosek zasadniczy, to duża potrzeba lepszych wyborów w tym temacie w skali całej Polski.  

Wnioski zasadnicze?

Spotkania organizacji z obszarów wiejskich są potrzebne. Ważne są też formy wspomagania osób aktywnych społecznie, bo w skali ogólnopolskiej liderów jest zdecydowanie mało. Dla nas samych to także okazja zobaczenia, jak dużo przez te ostatnie lata zdziałaliśmy oraz jak doświadczenia te są ważne dla innych osób, z którymi mogliśmy spotkać się podczas warsztatów. Spotkanie w Starych Jabłonkach dało nam możliwość rozmów z ludźmi, którzy dali nam wiele dobrej energii – za wszystkie miłe słowa bardzo dziękujemy! Cieszymy się także na zaplanowane spotkania i przyszłe kontakty. Organizatorom dziękujemy za zauważenie naszych prac na polu działań regionalnych i zaproszenie na spotkanie na Warmii. Przygotowaliście duże, profesjonalne wydarzenie, które napędza nas wszystkich do jeszcze lepszego działania. I z tym zapałem zabieramy się do jeszcze intensywniejszego badania przyrody i historii Kasztelanii Ostrowskiej, edukacji, spotkań kobiet oraz łączenia ludzi we współdziałaniu!

 

Czym są spotkania w Starych Jabłonkach, dawniej Marózie

Poczytacie o nich na stronie organizatorów, czyli Fundacji Wspomagania Wsi i Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. Poniższe informacje pochodzą właśnie z ich strony:

Od lat celem Spotkań Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich jest wzmacnianie osób działających na wsi, umożliwienie im wzajemnego inspirowania się oraz czerpania wiedzy od doświadczonych trenerów i siebie nawzajem, a także prowokowanie do spoglądania na rzeczywistość z różnych perspektyw.

Chociaż od dłuższego czasu Spotkania odbywają się pod hasłem Akademia Wspólnego Działania, co roku w rozmowach, na warsztatach czy wykładach pojawiają się nowe tematy istotne dla wspólnot lokalnych, ale też ważne z perspektywy globalnej. Od ponad dwóch lat zmagamy się z epidemią koronawirusa w Polsce, a od niedawna z ekonomicznymi i społecznymi skutkami zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Historyczne wydarzenia ostatnich lat to wyzwanie dla nas wszystkich, w tym dla organizacji społecznych.

Przez trzy dni uczestnicy i uczestniczki brali udział w warsztatach szkoleniowych. W ich trakcie poruszone zostały takie tematy jak sztuka budowania wartościowych relacji, współzarządzanie publicznymi pieniędzmi, cyfrowe narzędzia w rozwoju organizacji, wykorzystywanie potencjału mieszkańców w planowaniu działań czy profilowanie działań Kół Gospodyń Wiejskich.

W trakcie Spotkania było też dużo czasu na prezentowanie działań uczestników. Goście prezentujący dobre praktyki to praktycy, którzy podzielili się wiedzą o swoich dokonaniach. Wśród nich była Karolina Suska, która opowiedziała o idei organizowania Żywych Bibliotek – przestrzeni, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych. Edyta Koper omówiła, co może, a czego nie może robić Koło Gospodyń Wiejskich, które chce prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Robert Klonowski rozmawiał o roli ochotniczych straży pożarnych w środowisku wiejskim.

W tym roku organizatorzy postawili na maksymalną ilość interakcji między uczestnikami. Oprócz wspomnianych rozmów z praktykami, uczestnicy i zaproszeni goście mogli dzielić się z innymi swoim doświadczeniem w dwóch osobnych blokach zajęciowych – Wzajemne Inspiracje oraz Festiwal Inicjatyw i Idei.

Spotkania Organizacji Działających na Terenach Wiejskich od 2001 roku są organizowane przez Fundację Wspomagania Wsi wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA. Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 200 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. Spotkanie jest dla nich okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń. W ubiegłych latach Spotkania miały miejsce w Marózie k. Olsztynka. W tym roku po raz pierwszy w Starych Jabłonkach w powiecie ostródzkim.

Dodaj komentarz