Pączki roślinne
Dla miłośników pączków – roślinnych
Pąki roślin dla celów terapeutycznych stosowano już w starożytności w Indiach w medycynie ajurwedyjskiej. W średniowieczu sięgał do nich Paracelsus. W połowie XX. wieku zaczęła się rozwijać gemmoterapia – dział fitoterapii wykorzystujący części roślin zawierające tkanki merystematyczne (wzrostowe), w tym pąki liściowe i kwiatowe.
W pąkach zawarta jest większa różnorodność i ilość substancji czynnych niż w pełni ukształtowanych częściach rośliny. Najlepszą porą zbioru pąków jest okres późnej zimy i wczesnej wiosny, wówczas zawartość drogocennych dla nas polifenoli (w tym rutyny) jest największa.
Wybierając się na marcowy spacer, z pewnością nie zabraknie pączków wielu drogocennych drzew. Zacznijmy od BRZOZY. Wyciągi z pączków brzozowych działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, odtruwająco i wzmacniająco ogólnie. Zapobiegają także odkładaniu się kamieni w układzie moczowym.
Cenne substancje lecznicze znajdziemy też w pąkach TOPOLI. Zbieraj je od kwietnia od maja. Doskonale nadają się do leczenie dny moczanowej, obrzęków pochodzenia reumatycznego oraz zapalenia krtani i gardła. Pomocne okazują się także przy okaleczeniach, stosując je w postaci odwarów do przemywania ran.
Kolejne drzewo o cennych pąkach to BUK. Możesz zbierać je do maja. Świetnie nadają się na infekcje górnych dróg oddechowych i stany zapalne układu moczowego. Warto zwrócić uwagę na pojawiające się pąki kwiatowe i liściowe na leszczynie. Krzew ten raczy nas drogocennymi surowcami zielarskimi od stycznia. Napar z pąków kwiatowych działa przeciwzapalnie.
Kolejne pączki pochodzą od aromatycznej SOSNY. Pączki sosnowe możesz zbierać do celów leczniczych od zimy do przedwiośnia. Działają wykrztuśnie, napotnie i przeciwgorączkowo. Możemy je używać także jako tonik do przemywania skóry.
Zbierając pąki warto wybrać się z małymi pudełkami lub kartonikami, dzięki czemu na bieżąco będziemy mogli segregować nasze zbiory. Pamiętajmy jednak, żeby nasz zbiór nie szkodził roślinie. Zrywajmy pąki delikatnie, by nie obrywać całych gałęzi i nie zbieraj ich w bardzo dużych ilościach.
Proszek brzozowy
Pączki po wysuszeniu zmiel w młynku do kawy i zażywaj 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Można wymieszać z miodem. Preparat działa odżywczo, wzmacniająco i odtruwająco.
Intrakt sosnowy na stany zapalne i przeziębienie
Zbierz jedną szklankę świeżych pączków i zalej gorącym alkoholem (500ml). Odstaw na tydzień i przecedź. Zażywaj 3 razy dziennie po maksymalnie 10 ml w mleku z miodem. Możesz używać intrakt również do wcierania w okolice stawów i stłuczeń.
Odwar bukowy
Uzbierane 2 łyżki pączków zalej 2 szklankami wody i gotuj do pięciu minut. Odstaw na kilkanaście minut. Pij do 4 razy dziennie po 150 ml. Może odwarem przemywać także oczy przy stanach zapalnych.