Smardz stożkowaty w Kołacie

Smardz stożkowaty w Kołacie

W ślad za ogłoszeniem akcji poszukiwania smardzów, w dniu 2 maja br. dotarła do nas wiadomość o smardzach rosnących w przydomowym ogrodzie w jednej z miejscowości Kasztelanii Ostrowskiej! Smardze rosły  w Kołacie i do dnia 2 maja wyrosły trzy owocniki, a następnie 5 maja pojawiły się kolejne trzy. W poprzednim 2018 roku także rosły smardze w tym ogrodzie, tylko w innym jego miejscu.

Z ogromną wdzięcznością przyjęłam wszystkie te informacje i w porozumieniu z właścicielami ogrodu uzgodniłam, że będziemy czekać, aż owocniki tej drugiej tury wzrostu jeszcze urosną i dojrzeją do takiego stanu, aby można było je zebrać jako okaz dokumentujący stanowisko. W międzyczasie odwiedziłam ten ogród i wykonałam zdjęcia owocników. Po kilkunastu dniach od pojawienia się owocników pobrano i zasuszono okaz. Zbiór odbył się w taki sposób, aby zachować owocnik cały, nie ułamany, nie uszkodzony – w całej pełni jego smardzowej urody. Pobór owocnika był możliwy, mimo ochrony gatunkowej smardza stożkowatego, ponieważ owocniki pięciu gatunków smardzowatych, w tym właśnie smardza stożkowatego, rosnące poza lasami, np. w ogrodach są wyłączone spod ochrony.

Ekipa Dzikiego Dziedzictwa składa ogromne podziękowania właścicielom ogrodu za tę informację tak cenną dla nas i dla zasobów grzybowych Kasztelanii Ostrowskiej i za współdziałanie, które zakończyło się pełnym udokumentowaniem stanowiska smardza stożkowatego Morchella conica za pomocą fotografii i utrwalonego przez zasuszenie okazu.

Na fotografii tytułowej jest widoczny smardz stożkowaty Morchella conica – fotografia autorstwa znalazczyni grzyba 🙂

A tak wyglądał jeden ze smardzów, jeszcze gdy rósł (fot. B. Kudławiec):

smardz stożkowaty – przydomowy ogród w Kołacie – 17.05.2019 r.

A tak później – już jako przygotowany i doskonale zabezpieczony suchy okaz do zbiorów Bazy Danych o Regionie Kasztelanii Ostrowskiej (fot. znalazczyni grzybów):

 

Dodaj komentarz