Krajobraz falistych dolin u progu wiosny – po wycieczce w Kociałkowej Górce 25 marca 2023

Krajobraz falistych dolin u progu wiosny – po wycieczce w Kociałkowej Górce 25 marca 2023

Wiosna zapachniała wawrzynkami wśród falistych pagórów i mokrych dolin koło Kociałkowej Górki. Druga w tym roku wyprawa przyrodnicza w południowej części Kasztelanii ostrowskiej zgromadziła ponad dwudziestu miłośników natury. Przeszliśmy w większości poza ścieżkami, docierając do cennych ostoi rzadkich gatunków roślin i grzybów. To była dla nas świetna okazja spotkania przyrody w jej mateczniku. Prowadzącymi tę wyprawę byli Barbara Kudławiec, Natalia Jędrzejczak i Maciej Jędrzejczak. Był z nami także gość specjalny – dr Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – badacz ssaków i odkrywca u ryjówek… ich hemolitycznego jadu.

Jest dla nas dużą radością, że tak licznie przybywacie na organizowane w tym roku wyprawy. Pogoda zmienna, łączyła zimowe opady i wiatr z ciepłymi chwilami w rozśpiewanym lesie. Podczas wyprawy mogliśmy spotkać kilka osobliwych gatunków, w tym zachwycające krzewy wawrzynka wilczełyko, które w tym czasie są w pełni rozkwitu. Przy jednym z nich spędziliśmy więcej czasu – to właśnie on skłonił nas do dyskusji o roli ochrony siedlisk w trwaniu populacji, o diecie ryjówek i „uszastych” grzybach spotykanych w łęgach. Trasa wiodła wśród grądów z cennym roślinami runa i grzybami związanymi z martwym drewnem.

W drugiej części naszej wyprawy dotarliśmy do łęgów w dolinie. Cieniste, wilgotne gleby sprzyjają zachowaniu liściastych drzewostanów z bogatym runem, w tym kobiercami ziarnopłonów, szczyru, śledzienicy i spotykanych w kilku miejscach łuskiewników. Te ostatnie pasożytują na korzeniach drzew, a ich obecność objawia się wiosną, gdy różowe kwiatostany kuszą pierwszych wiosennych zapylaczy.

Mieliśmy możliwość poznać bardzo rzadkie gatunki grzybów leśnych, spośród których mamy odnotowane tutaj relikty puszczańskie. Lasy koło Kociałkowej Górki zaliczamy do najcenniejszych ostoi leśnych w naszym regionie. Prezentują naturalne, choć miejscami zniekształcone, liściaste zbiorowiska leśne.

A kto był z nami? Dotarli mieszkańcy Kociałkowej Górki, Pobiedzisk i innych miejscowości – niektórzy przyjechali z daleka. Bardzo Wam dziękujemy, że jesteście z nami! Była też z nami Wiesława Lisiak – sołtys Kociałkowej Górki. Jeden z wawrzynków zapisze się jako ten szczególny pod patronatem pani sołtys.

Bardzo dziękujemy też gronu związanym z Biblioteką Publiczną w Pobiedziskach. Razem przygotowujemy kolejne wyprawy po regionie i zapraszamy do poznawania jego walorów. Wypracowana formuła sprawdza się. Łączymy profesjonalną wiedzę o przyrodzie, autorskie wyniki badań regionu z fantastycznym zaangażowaniem uczestników, którym niestraszne są błota, wiatr, gęstwiny i kręte drogi. Nasze wspólne rozmowy o przyrodzie tworzą niepowtarzalną, spontaniczną okazję do wzmacniania więzi z naturą.

Dziękujemy także przy tej okazji za zaangażowanie w dokumentowanie przyrody i kolejne zgłoszenia do Bazy Danych o Regionie. Coraz bardziej rozwija się grono osób aktywnie zaangażowanych w spisywanie w całościowej bazie informacji o środowisku przyrodniczym. Część z Was już zapisała się do podgrupy obywatelskiej Społecznego Raportu o Bioróżnorodności i Krajobrazie Kasztelanii Ostrowskiej. Tegoroczna wiosna jest bardzo optymistyczna. Tworzymy razem ciągle rosnące grono miłośników przyrody. I bardzo dobre to wieści!

Dodaj komentarz