Spotkanie Tkackie z Asią Kucharz

Spotkanie Tkackie z Asią Kucharz

Za nami kolejne warsztaty z Asią Kucharz. Mistrzyni jak zawsze bardzo nas zaskoczyła.

Przywiozła ze sobą różne narzędzia do tkania, zarówno takie sięgające czasów starożytnych jak i bardziej współczesne z lat pięćdziesiątych. Mimo różnego poziomu zaawansowania, każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w tkactwie. Asia przedstawiła nam historię tkactwa na terenie całego świata, robiąc przy tym pokaz umiejętności. Jedni stosowali tradycyjną metodę robienia krajek na bardku, a inni woleli wypróbować starsze urządzenia. Nauczyła nas również przygotowywać sznureczki z 3 jak i z 5 nici, które służą do sprawdzania, czy kolory, które użyjemy w krajce, będą ze sobą współpracować. Pokazała nam również tradycyjne wzory, które każdy mógł utkać.

Była to niezapomniana przygoda pełna wrażeń i podróży w czasie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za obecność oraz samej prowadzącej, za podzieleniem się wiedzą z nami.

Działanie dofinansowane z środków Urzędu Miasta i Gminy Pobiedziska w ramach projektu „Barwiarnia – inspirowani historią i etnobotaniką”

Pracownia Tkanin i Splotów

Tabliczki tkackie – to jedno ze starszych typów krosien. Znane od starożytności, używane w średniowieczu, a obecnie fascynujące dla hobbystów. Można uzyskiwać proste i skomplikowane wzory – zwykle bardzo efektowne.

Inkle loom – zaprojektowane w Stanach Zjednoczonych w latach 30. z myślą o tkaniu krajek. Obecnie dosyć popularne. Łączą funkcje snowadła i praktycznych krosien stołowych.

Krosna jarzmowe – znane od dawna i używane do dziś w wielu zakątkach świata. Proste i uniwersalne. Do szerokich tkanin i wąskich pasków. Skandynawskie tradycyjne krosna do krajek i pasów. Dość zaawansowane urządzenie z podnóżkami, nicielnicami i systemem pokręteł. Ale za to wygodne do pracy nawet dla osób początkujących.

Krosna pionowe ciężarkowe znane od neolitu – służyły do tkania materiałów na ubrania.

Dodaj komentarz