Piękny pająk? Spachacz zielonawy!

Piękny pająk? Spachacz zielonawy!

Piękna zielona barwa tego pająka sprawia, że jest on… niewidzialny! Pod warunkiem, że nie opuszcza swego typowego siedliska. Gatunek ten buszuje wśród bujnej roślinności, uganiając się tam za swymi ofiarami.

Spachacz zielonawy (Micrommata virescens) to jeden z najpiękniejszych pająków spotykanych w naszym kraju. Samice, większe od samców (12 – 14 mm), ubarwione są całkowicie zielono, o nieco jaśniejszym odwłoku z niewyraźnym deseniem. Mniejsze samce natomiast mają szczuplejszy, żółtawy odwłok z wyraźnym rdzawo-czerwonym pasem na grzbietowej stronie i podobnymi pasami po bokach. Pająka tego niełatwo zauważyć. Zazwyczaj przebywa wśród roślinności, na obrzeżach lasu lub gęsto porośniętych łąkach. Ja dotychczas spotykałem go wyłącznie w lasach, najczęściej wśród przydrożnej roślinności. Zielona barwa czyni go tam niemal niewidzialnym. Jest to pająk aktywnie polujący na zdobycz, nie buduje sieci łownych. Wczesną wiosną odbywa gody, po których samica składa jaja i tworzy kokon w specjalnie zbudowanym schronieniu z połączonych nićmi liści. Dopóki nie wylęgną się młode, samica wytrwale pilnuje swych jaj i z niezwykłą agresją atakuje każdego intruza. 

Spachacza nie należy się bać! Okolice Bugaja. Fot. Piotr Fonfara, 17.07.2021 r.

Ciekawostką jest to, że spachacz zielonawy jest jedynym przedstawicielem swojej rodziny (Sparassidae – spachaczowate) w naszym kraju. Większość gatunków z tej rodziny zamieszkuje tropiki, gdzie są szeroko rozprzestrzenione. Jej przedstawiciele często osiągają znaczne rozmiary, mają spłaszczone sylwetki, szeroko rozstawione, długie odnóża i potrafią bardzo szybko się przemieszczać. Bywa, że niektóre z nich przybywają do naszego kraju z transportem egzotycznych owoców, budząc grozę u zaskoczonych konsumentów. Ich ukąszenia nie są jednak groźne i zazwyczaj na strachu się kończy (no, chyba że ktoś ma słabe serce…).

Źródła:

– „Czy wiesz… Jaki to pająk?” – Barbara i Martin Baehr. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa 2008.

– https://insektarium.net/araneae-2/sparassidae-spachaczowate/40635-2/

Samica spachacza w okolicy jez. Brzostek. Fot. Piotr Fonfara, 08.08.2021 r.

Dodaj komentarz