Sobótka w Kasztelanii Ostrowskiej

Sobótka w Kasztelanii Ostrowskiej

Sobótka była jednym z najważniejszych słowiańskich świąt. Dlatego już po raz kolejny mamy zamiar je świętować, tym razem w zamkniętym gronie członków stowarzyszenia i ich rodzin. W trakcie trwających kilka godzin obchodów będziemy mieli okazję do rozmów przy jedzeniu ze słowiańskim akcentem, wzniesiemy toast kwiatem paproci występującym w naszym regionie (nasięźrzałem pospolitym) oraz wybierzemy się na wędrówkę po lesie po północy.

Święto znane również pod nazwą Noc Kupały odbywa się zawsze 21 czerwca, przesilenie letnie, a w tym roku obchodzimy je w Przyborowie pod numerem 11, a świętowanie zaczniemy o godzinie 21:00.  Jest to najdłuższy dzień roku, a noc nigdy nie jest zupełnie ciemna. Jest to niesamowite doświadczenie, które przeżywali nasi przodkowie co roku pod gołym niebem oddając się rytuałom i zabawom.

Prosimy o zabranie własnych naczyń, przygotowanie posiłku na biesiadę (doceniamy symbolikę słowiańska czy nawiązanie do roślin w regionie). Obowiązują jasne ubrania lub takie z kwiecistymi motywami. Członkowie mogą przyprowadzić osoby towarzyszące, które razem z nami będą obchodzić to święto.

Link do zapisów można znaleźć w zakładce wydarzenia na naszej stronie internetowej.

Do zobaczenia

Dodaj komentarz