Regionalne Święto Czarki | IMIELENKO | 2.03.2024 | Rodzinne wyprawy w naturze

Regionalne Święto Czarki | IMIELENKO | 2.03.2024 | Rodzinne wyprawy w naturze

2

MARCA

9:00 – 11:00 i 12:00 – 14;00

start Imielenko

przy boisku w centrum wsi

DD 2022.12.27 logo

2 MARCA obchodzimy pierwszy raz wyznaczone na ten dzień Regionalne Święto Czarki. Ten grzybowy symbol Kasztelanii Ostrowskiej właśnie teraz owocnikuje w runie wilgotnych lasów. W najbliższą sobotę 2 marca sprawdzimy, jak się ma locus typicus kasztelańskich czarek austriackich! Jest to miejsce, w którym 13 lat temu, w 2011 roku, grzyb ten został po raz pierwszy znaleziony w regionie Kasztelanii Ostrowskiej. Znalazczyni stanowiska wówczas nie wiedziała jeszcze, że za kilka lat będzie prowadzić w to miejsce wycieczki fascynatów regionu. Odwiedziny stanowiska czarki mogą stanowić szczególny sposób wypatrywania i witania przedwiośna i wiosny. Zwrócimy także uwagę na inne napotkane przejawy fenologicznego początku wiosny.

Udamy się do lasu drogami gruntowymi (ok. 2,5 km). Uczestnicy będą mogli usłyszeć komentarze od przyrodników zajmujących się środowiskiem przyrodniczym Kasztelanii Ostrowskiej w ramach regionalnej grupy „Dzikie Dziedzictwo”. To pierwsza w historii nasza wyprawa rodzinna. Przy tej okazji przygotowujemy specjalne czarkowe materiały edukacyjne. 

FORMUŁA

„Rodzinne wyprawy w naturze” przedstawiają piękno przyrody starszym i najmłodszym. Szlaki są łatwo dostępne, ale miejscami możemy spodziewać kłody do przeskoczenia, wykrotu do wyminięcia lub bardzo ciekawych leśnych sadzawek. Kierujemy je do osób, które…

…chcą spędzić czas w otoczeniu przyrody,

…szukają okazji do wędrówek z przyrodnikami, którzy pokazując osobliwe gatunki i ekosystemy wpadają na nietuzinkowe pomysły i zadania

…lubią odkrywanie ostoi przyrody w grupie z młodymi obserwatorami natury,

… preferują rodzinne, krótsze trasy, język popularnonaukowy i bezpośredni kontakt z przyrodą.  

Podczas tych spotkań chcemy poznawać przyrodę w jej mateczniku, dając szansę do spotkania z różnymi organizmami. Przybliżamy ich biologię, osobliwe przystosowania, zaskakujące miejsca bytowania oraz zastanowimy się, co możemy dla nich zrobić, aby również dla nich było miejsce w naszym otoczeniu. Podczas tych wypraw przygotowujemy dodatkowe materiały edukacyjne z myślą o młodszych uczestnikach.

TERMIN I MIEJSCE

2 marca widzimy się w Imielenku koło Lednogóry na placu przy boisku w centrum wsi. Grupa pierwsza rozpoczyna wyprawę o 9:00, a następna o 12:00. Podczas zapisów przez formularz dostępny na dole strony zapisujesz siebie i osoby towarzyszące na konkretną godzinę. Prosimy zabrać wygodne obuwie, odzież dostosowaną do zmiennych warunków w terenie oraz napoje. 

DLA KOGO?

„Rodzinne wyprawy w naturze” kierujemy dla dorosłych i dzieci. Poziom przygód i opowieści przyrodniczych uwzględnia także najmłodszych z opiekunami. Na te wyprawy przygotowujemy dodatkowe materiały edukacyjne i miłe pamiątki. Mogą zapisywać się także sami dorośli. Serdecznie zapraszamy!

ZAPISY, OPŁATY

Wyprawy rodzinne chcemy organizować dla dwóch grup, każda po 20 osób. Z uwagi na cel wycieczki i potrzebę ostrożnego i uważnego eksplorowania terenu występowania czarki prowadzimy na tę wyprawę idziemy jednorazowo w mniejszych grupach. Udział w wyprawie wymaga zapisu przez formularz dostępny na dole strony „Zapisz się na to wydarzenie”.

Biorąc udział w tej wyprawie wspierasz nasze działania na rzecz badań, edukacji i ochrony przyrody – w dniu wyprawy zbieramy 10 zł od osoby (powyżej 3 roku życia). Środki na ten cel wrzucisz do skarbonki charytatywnej bezpośrednio na miejscu. Dzięki temu stowarzyszenie może rozwijać swoje działania w oparciu o działania oddolne i wsparcie darczyńców.

Informacje w sprawie wyprawy można uzyskać też u koordynatorów pod nr telefonu 519 731 344 i mailowo na adres: przyroda.kasztelaniaostrowska@gmail.com.

Dodaj komentarz