„Jak dbać o stare cmentarze – aspekty kulturowe i przyrodnicze” bezpłatny webinar dla samorządów, organizacji i aktywistów

„Jak dbać o stare cmentarze – aspekty kulturowe i przyrodnicze” bezpłatny webinar dla samorządów, organizacji i aktywistów

Pośród krzewów kryją się wokół nas zabytkowe cmentarze. Część z nich została zapomniana, a inne niszczono przez lata. Ostatnie lata są czasem rozkwitu aktywności społecznej na rzecz akcji zachowania takich miejsc i ich czynnej ochrony. Zabytkowe nekropolie to świadkowie lokalnej historii – mogą nam wiele opowiedzieć o ludziach, którzy tworzyli naszą małą ojczyznę. Ale to również miejsca, będące często ostoją cennych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Jak pogodzić te wartości? I czy w ogóle są to wartości rozbieżne?

Zapraszamy Państwa na spotkanie 18 czerwca o godz. 12:00, podczas którego przedstawimy zarówno prawne oraz naukowe (kulturowe i przyrodnicze) aspekty prac porządkowych na terenie zabytkowych cmentarzy. Podczas webinaru omówimy wskazówki ochronne z perspektywy historyków, botaników, zoologów, mykologów. Na kilku przykładach podzielimy się naszymi doświadczeniami w tym temacie. Liczymy na to, że pomoże to w lepszym zrozumieniu złożonego charakteru tego typu miejsc i przemyślanym planowaniu prac porządkowych. Wspólna dyskusja umożliwi wyłonienie efektywnych narzędzi, jakimi mogą posługiwać się samorządy i aktywiści w celu zachowania cennych wartości ej substancji starych cmentarzy.

Spotkanie skierowane jest do władz samorządowych, przedstawicieli organizacji, jak i osób prywatnych, które chcą działać na rzecz zapomnianych cmentarzy. Zapraszamy również wszystkie pozostałe osoby zainteresowane tym tematem, chcące poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony lokalnego dziedzictwa.

Spotkanie organizują przedstawiciele Stowarzyszenia Koimeterion i Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska”. Odbędzie się ono zdalnie na platformie Google Meet. Link do spotkania podamy na naszej stronie dzień wcześniej, a chętne osoby zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia się do nas na adres kasztelaniaostrowska@gmail.com (link podeślemy prosto na Państwa e-mail).

Dodaj komentarz