Do zobaczenia w Marózie!

Do zobaczenia w Marózie!

W tym roku ponownie pojawimy się w Marózie, gdzie organizowane jest XIX Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Podczas trzech dni debat, warsztatów, prelekcji i spotkań będzie okazja dowiedzieć się więcej o działaniach różnych grup z polskich wsi.

Mamy także swój aktywny udział w tym wydarzeniu. Nasza reprezentacja poprowadzi warsztaty o odnajdowaniu tożsamości miejsc w kontekście ich walorów przyrodniczych. Dodatkowo Maciej Jędrzejczak będzie uczestniczył jako ekspert w dyskusji panelowej na temat zaangażowania mieszkańców w sprawy globalne – czy działając lokalnie możemy przyczynić się do zahamowania zmian klimatycznych?

Dla nas samych udział w spotkaniu w Marózie jest czasem „ładowania baterii”. Daje nam wiele dobrej motywacji do działania jeszcze sprawniej na rzecz regionu Kasztelanii Ostrowskiej oraz spotkania pozytywnych osób z całej Polski. Jest dla nas dużym wyróżnieniem, że organizatorzy dostrzegli nasz poziom działań, eksperckie podejście oraz wizję łączenia w działaniu. Obiecujemy dobrze reprezentować Kasztelanię Ostrowską. Organizatorzy trafnie podkreślają rolę tego wydarzenia:

„Edukacja to zadanie, które towarzyszy nam przez całe życie. To w jej niedostatkach tkwią przyczyny wielu problemów społecznych. Ale też tylko dzięki niej lepiej rozumiemy coraz bardziej różnorodny świat, zyskujemy kompetencje pozwalające sobie w nim radzić i wspólnie stawić czoło wyzwaniom;  zarówno takim, jak zmiana pracy czy wpływanie na ważne dla nas decyzje władz różnych szczebli,  jak i wielkie kryzysy – ocieplenie klimatu  czy pandemia. Uczymy się samodzielnego i krytycznego myślenia, by nie padać ofiarami uproszczonych opowieści o skomplikowanym i nieustannie zmieniającym się świecie oraz po to, by zrozumieć na co, poprzez swoje wspólne działanie, możemy wpływać. Uczymy się szanować i akceptować  innych, nikogo nie poniżać, uczymy się jak dbać o środowisko i warunki do życia dla naszych dzieci, wnuków, dla przyszłych pokoleń. Potrzebna jest nam edukacja do wspólnego działania i kultura ciągłego uczenia się.”

Dodaj komentarz