Stary cmentarz w Węglewie
miejscowość: Węglewo
rodzaj zabytku: cmentarz
typ obiektu: architektura sakralna i funeralna
chronologia: założenie w XIX wieku, cały czas pozostaje czynny
rejestr zabytków: –

Opis obiektu
Cmentarz znajduje się przy asfaltowej drodze łączącej Węglewo z wsią Główna. Obiekt jest czynny do dzisiaj jako rzymskokatolicki. Jego stara niemiecka, już nie używana część znajduje się na terenie bez alejek. Wśród nagrobków, w nowszej części cmentarza można znaleźć również polskie nagrobki z XIX w. (np. 1896 rok.). Przy cmentarzu znajduje się ogólnodostępny parking. Całość jest ogrodzona.
Informacje dodatkowe
Obiekt jest ogólnodostępny dla odwiedzających. Na terenie obiektu pochowany został sławny rzeźbiarz oraz metaloplastyk ś. p. Julian Boss-Gosławski.
Źródła
dane własne inwentaryzacyjne: Tadeusz Panowicz (2021 dane spisane), Filip Biegański (2022 dane terenowe)
dane ze zgłoszeń: –
dane literaturowe: –
Sytuacja obiektu w regionie
Stan zachowania
Najstarsza część cmentarza nie posiada alejek, natomiast jest tam przycinana trawa. Dzięki tym działaniom kamienne pozostałości nagrobków nie zarastają całkowicie. Zachowała się jedna tablica z niemieckimi napisami z roku 1889 Poza nią na ziemi leżą kamienne krzyże oraz tablice nagrobne bez czytelnych napisów. Zachowały się stare lipy drobnolistne posadzone najprawdopodobniej w okresie zakładania obiektu.
Zagrożenia i możliwości ochrony
Dzięki prowadzonym pracom przycinania roślinności na starej nieużywanej części cmentarza nie występuje zagrożenie jej całkowitego zarośnięcia.