Szyszkolubka kolczasta – kolczasty zjadacz szyszek

Szyszkolubka kolczasta – kolczasty zjadacz szyszek

Pamiętacie wpis o malutkim zjadaczu traw – rzęsostopku źdźbłowym? Tym razem znów przedstawiam wyspecjalizowanego zjadacza pewnego konkretnego substratu, a jakiego, o tym poniżej 🙂

Szyszkolubka, albo szyszkogłówka, kolczasta Auriscalpium vulgare, z kolcami ostrymi jak zęby rekina 😉 z upodobaniem pożera szyszki, najczęściej sosnowe!

Oczywiście, to nie owocnik pożera te szyszki, choć na nich wyrasta, owocnik służy wydaniu zarodników, a dzieła rozłożenia szyszkowej materii dopełnia grzybnia tegoż gatunku.

Kto ciekaw, jakie rozmiary osiąga ten grzybowy zjadacz  szyszek, niech w borze sosnowym, albo w lesie mieszanym z udziałem sosny, bacznie zerknie na ściółkę …. Myślę, że mogę zagwarantować, że obecnie,  przy odrobinie szczęścia, dostrzeże wystające ponad ściółkę drobne kapelusze z kolcami pod spodem, które okażą się związane z szyszką sosnową, bo z niej wyrastają 🙂 Za szyszką trzeba pogrzebać  w podłożu, bo wiadomo, że grzyb potrzebuje wilgoci do wzrostu owocnika, a okrycie warstwą gleby lub co najmniej ściółki tę wilgoć zapewnia.

Zachęcam do własnych poszukiwań, gdyż z mojej fotografii może być trudno ocenić wielkość owocnika, a najlepiej przekonać się o tym na podstawie własnej obserwacji 🙂

Kolce stanowiące hymenofor owocnika u młodych owocników, jakie obecnie możemy napotkać, są jasne, prawie białe, z czasem ciemnieją do brązowych. Zeszłoroczne  owocniki możemy napotkać jeszcze w kolejnym sezonie, bo choć jednoroczne, to są dość trwałe.

Zwróćmy uwagę jeszcze na jedno – na ekscentryczny kapelusz szyszkolubki – oznacza to, że trzon nie wyrasta pośrodku kapelusza, tylko na jego brzegu. Cały owocnik, zarówno powierzchnia kapelusza, jak i trzon, pokryte są szczeciniastymi włoskami.

Wszystko to sprawia, że grzyb ten jest łatwo rozpoznawalny i gdyby tylko ktoś napotkał owocnik, jeden lub więcej,  i chciał zgłosić stanowisko gatunku do Bazy Danych o Regionie (BDR), to prosimy:

– niech wykona fotografię swojego owocnika,

– zbierze owocnik lub owocniki i zasuszy je, np. na ciepłym kaloryferze,

– zgłosi nam dane o swoim stanowisku – lokalizacja, siedlisko, substrat (czasem, choć bardzo rzadko, może to być także szyszka świerkowa!)

– przekaże zasuszony owocnik lub owocniki do fungarium BDR Kasztelanii Ostrowskiej 🙂

Nowe stanowisko szyszkolubki kolczastej zostanie wówczas zapisane w BDR wraz z imieniem i nazwiskiem jego Znalazcy!

Dodaj komentarz