Światowy Dzień Zwierząt i odkrycie zadrzechni fioletowej

Światowy Dzień Zwierząt i odkrycie zadrzechni fioletowej

W Światowym Dniu Zwierząt ujawnimy wam odkrycie nowego gatunku dla Kasztelanii Ostrowskiej. W czerwcu w Kocanowie koło Pobiedzisk w naszym regionie prawdopodobnie pierwszy raz została odnotowana zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea).

To największa „dzika pszczoła” w Polsce! Stwarza wrażenie jakby cała była czarna. Dopiero przy bliższym przyjrzeniu się zobaczyliśmy jej fioletowo-grantatowe odcienie. Zadrzechnia jest waleczna. Zdarzało jej się zawisać w powietrzu na moment po czym podlatywała na wprost obserwatora w nibyataku. Mamy nadzieję, że stare wierzby wzdłuż drogi z Kocanowa do Lednogóry będą jej służyć za dobre siedlisko do życia na naszych terenach.

Gatunek ten związany jest z ciepłym klimatem południa Europy. Gorące lata sprzyjają migracji na północ. Oprócz Grecji, stepów Ukrainy czy ciepłej Bułgarii mamy ją także u nas.

Razem z modliszką i tygrzykiem paskowanym wskazują na postępujące zmiany klimatu. Troska o dzikie zwierzęta jest wyrazem naszej empatii i bystrego, pełnego ciekawości spojrzenia na otoczenie. Pielęgnujmy to w nas każdego dnia, gdy patrzymy na tych pływających, pełzających, czworonożnych, sześcionożnych czy nawet najbardziej obślizgłych mieszkańców naszej planety.

Dodaj komentarz