Świąteczne grzyby ….. część 2

Świąteczne grzyby ….. część 2

Są takie grzyby, które szczególnie można skojarzyć ze Świętami Bożego Narodzenia, zwanymi także Gwiazdką …. A jakie to grzyby? Uczestnicy grzybowych aktywności Kasztelanii Ostrowskiej na pewno śpiewająco odpowiedzą na to pytanie, a może inni też? A więc? Oczywiście, to … gwiazdosze!

Gwiazdosz wzniesiony Geastrum fornicatum jest jednym z trzech grzybowych symboli regionu Kasztelanii Ostrowskiej, a oprócz niego występuje w Kasztelanii jeszcze kilka innych gatunków, m.in. gwiazdosz rudawy, prążkowany, koronowaty …  Gwiażdzisty kształt owocników gwiazdoszy wynika z tego, że są one początkowo kuliste i i składają się z dwóch warstw: zewnętrznej i wewnętrznej, zwanych inaczej egzoperydium i endoperydium. Gdy warstwa zewnętrzna pęka, to odchyla się w postaci gwiaździstych ramion i odsłania główkę, a w tej dojrzewają zarodniki. Bywa tak, że ramiona unoszą główkę jak na szczudłach, żeby ją jak najwyżej unieść, tak jest właśnie w przypadku gwiazdosza wzniesionego, który swoją główkę unosi jeszcze wyżej tworząc z egzoperydium jeszcze miseczkę. Zarodniki wypadają z główki przez otwór zwany perystomem.

Wróćmy jednak do gwiazdoszy jako grzybowego odpowiednika gwiazdki z nieba, pierwszej gwiazdki, Gwiazdki ….. Gwiazdoszami, które najpiękniej jak dotąd ukazały mi swoją gwiażdzistą postać są: gwiazdosz rudawy oraz gwiazdosz koronowaty. Oba występują w Kasztelanii Ostrowskiej, ale napotkane dotąd nie były tak piękne, jak te które znalazłam w innych okolicach, nieopodal Kasztelanii Ostrowskiej. Te Kasztelańskie, mam nadzieję, już niebawem, może już najbliższej jesieni, ukażą swoją postać równie pięknie. Jaka tajemnica tego, aby tak się stało? Ano, znaleźć się we właściwym miejscu i o właściwym czasie …..

Na zachętę do poszukiwania tych niezwykłych grzybów w Kasztelanii Ostrowskiej pokazuję te moje dotąd napotkane najbardziej urodziwe i dołączam do nich życzenia, wspólnie z całą ekipą Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska ….

Pięknej Gwiazdki, ślicznej pierwszej gwiazdki na niebie i pięknych, szczęśliwych, spokojnych, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Dodaj komentarz