AKADEMIA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

W tej podgrupie realizujemy zajęcia regularne dla dzieci od 6 lat i młodzieży popularyzujące nauki przyrodnicze i związane z nimi działania transdyscyplinarne. Realizowane w formie Obejmują warsztaty naukowe, pokazy chemiczne i fizyczne, prowadzenie doświadczeń i udział w wycieczkach tematycznych. To nasza pierwsza podgrupa, którą utworzyliśmy w 2015 roku. Tegorocznym tematem przewodnim będą… organizmy zarodnikowe! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej nasięźrzał pospolity – mityczny kwiat paproci. Przed nami warsztaty przyrodnicze, zajęcia laboratoryjne, wyprawy terenowe (w tym roku więcej tych długich i zanurzania w ekosystemy zamieszkałe przez organizmy zarodnikowe). Chcemy odwiedzić ośrodki badawcze i przygotować daleki wyjazd kilkudniowy z prowadzeniem badań terenowych. Koniecznie przygotujemy jeszcze więcej edukacji regionalnej – warto wiedzieć dużo o ciekawostkach przyrodniczych Kasztelanii Ostrowskiej, bo to tak blisko!

To nasza pierwsza podgrupa, którą utworzyliśmy w 2015 roku. Tegorocznym temat przewodni to „Toń i torf – przyroda w otoczeniu wód”! Patronem będzie przyrodniczy symbol regionu Kasztelanii Ostrowskiej jezierza morska – osobliwa podwodna roślina spotykana w jeziorach naszego regionu.

To pierwszy rok, gdy postanowiliśmy wyróżnić Kuratora naukowego. Naszym mentorem będzie prof. Mariusz Lamentowicz, przyrodnik, geograf i paleoekolog, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, pracownik naukowy Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Pracowni Ekologii Zmian Klimatu. Oddajemy tym samym również pole do analizy współczesnych procesów społecznych i kulturowych oraz odniesienia do aktualnych badań naukowych z dziedzin powiązanych z tematem przewodnim. Bardzo cieszymy się, że prof. Mariusz Lamentowicz przyjął zaproszenie do bycia naszym opiekunem naukowym!

Wśród efektów nadchodzącego cyklu zajęć widzimy (1) opracowanie przez uczestników prostej dokumentacji mokradeł, cieku lub jeziora, którymi będą opiekować się przez czas trwania projektów (opis walorów, identyfikacja oddziaływań, dokumentacja fotograficzna), (2) realizacja wypraw do źródeł największych cieków w Kasztelanii Ostrowskiej, w tym Małej Wełny, Cybiny, Główny, (3) przygotowanie publicznej wystawy końcowej z fotografiami, (4) przygotowanie przez uczestników opisów ostoi wodnych na stronie internetowej, (5) przygotowanie 3 podcastów o najważniejszych wodnych wyzwaniach w regionie, które uczestnicy podczas rozmowy omówią z Kuratorem w formie wywiadu. Zajęcia przyjmować będą formę warsztatów w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze, wycieczek, wizyt w instytucjach naukowych, projektów interdyscyplinarnych. Wysoki poziom połączymy ze świetną atmosferą!

AKTUALNOŚCI Z PODGRUPY