Woda i gleba – Akademia Młodych Przyrodników 2023.03.18

Woda i gleba – Akademia Młodych Przyrodników 2023.03.18

Woda i gleba tworzą połączenie z szatą roślinną. Na ostatnich zajęciach Akademii Młodych przyrodników w Lednogórze mówiliśmy o tym, jak ważna jest woda dla życia roślin. Było sporo doświadczeń i ważnych obserwacji – w tę podróż zabrali nas Sonia i Marcin.

Opowiedzieliśmy o tym, dlaczego fotosynteza wymaga wody i dlaczego gdy jej zabraknie rośliny nie będą w stanie rosnąć. Pokazaliśmy, w jaki sposób gleba kształtuje dostępność wody dla roślin oraz wspólnie narysowaliśmy cykl obiegu wody w lesie. Młodzi Przyrodnicy wykonali dwa doświadczenia. W pierwszym z nich zobaczyli jak szybko woda przesiąka przez gleby o różnym uziarnieniu, a w drugim zobaczyli jak pokrywa roślinna spowalnia przepływ wody i chroni glebę przed erozją. Mogli też zobaczyć w jaki sposób projektuje się doświadczenie naukowe, aby móc wyciągać z niego wnioski. Dzięki temu dowiedzieli się więcej o relacjach między glebą, wodą a światem roślin.

18 marca zajęcia w Akademii Młodych Przyrodników poprowadzili Sonia Paź-Dyderska i Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.

Dodaj komentarz